Girişimcilik

Ofis Mobilyasında Kadın Girişimci

Profesyonel iş hayatında edindiği tecrübe ile kendi şirketini kuran girişimci Fatma Önal Önlen, My Office markasıyla ofis mobilyalarına yönelik çözümler sunuyor. Önlen’in her yıl yüzde 10 büyüyen şirketi geçen yıl ihracata da başladı.

Fatma Önal Önlen, çok genç yaşına rağmen, kısa sürede marka olmayı başarmış bir isim. My Office markasıyla insan odaklı çalışma ve yaşam alanları için tasarım ve mobilya üretiyor. Mobilya sektörüne getirdiği yenilikler ile Türkiye çapında tanınmasını sağlayan Fatma Önal Önlen, işletme mezunu. 14 yıldır iş hayatında olduğunu belirten Önlen, “iş hayatımın 8 yılı, iki farklı otomotiv markasının satış danışmanlığından yöneticiliğine kadar her departmanında görev aldım. Görevim süresince elimden gelenin en iyisini yapabilmek adına; kendi hedeflerime ulaşabilmek için kendi kişisel gelişimime yatırım yaptım.

Bunlardan bazıları; kişisel gelişim, satış eğitimi, müşteri beklentileri, müşteri memnuniyeti ve yöneticilik üzerine eğitimlerdi. Emeğim ve gayretlerim neticesinde otomotiv markası kapsamında bölge birinciliği, yurtiçi satışı ve müşteri memnuniyeti birinciliğim oldu. Bunun karşılığında ise dönemin öncü iş insanlarıyla yurtdışı eğitim ve gezi programlarına katıldım.Bu deneyimlerle kendi vizyonumu oluştururken, bugünün de temelini oluşturdum” diye anlatıyor.

ÜÇ BOYUTLU PROJELER

iş hayatı oldukça verimli devam ederken, çocuklarının okula başladığı dönemde şehir dışı eğitim ve iş toplantılarına katılma durumu ortaya çıkınca, Bu durumun çocuklarının eğitim hayatını olumsuz etkileyeceği düşüncesiyle kendi işini kurmaya karar verdiğini söylüyor.

Önlen, sonraki gelişmeleri şöyle anlatıyor: “Sektörel olarak, yaşadığım kentin arz- talep döngüsünü incelediğim zaman; ofis mobilyası alanında beklentilerin karşılanamaması, ihtiyaç halinde profesyonel üç boyutlu projelerle ürün yerleşimi yapılamaması ve mimari destek verilememesi nedeniyle bu alanda işletme kurmaya karar verdim. Profesyonel markaların yönetim ve işleyişleri hakkında gerekli deneyimi kazandıktan sonra mimar-iç mimar satış ve montaj ekibim ile hizmet vermeye başladım.”

İHRACATA BAŞLADI

Önlen’in kısa vadeli hedefleri arasında; önce ilçe bazında sonrasında ise tüm Hatay’da iyi bir pazar payına sahip olabilmek ve marka bilinirliğini artırmak vardı. Bu hedefinin daha ilk yılın sonunda gerçekleştiğini ifade eden Önlen, “Her yıl düzenli olarak minimum yüzde 10 büyüme sağladık. Nihayet uzun vadede en büyük hedefim olan ihracata 2017 yılı itibari ile başlamış bulunuyorum” diyor.

Teşvik aldı

Girişimcilik serüveninin başlamasına; cesaret, KOSGEB’in sağlamış olduğu teşvikler ve eğitimlerin vesile olduğunu vurgulayan Önlen, şöyle devam ediyor: “İşimi kurarken Ik hamlem, kendi ikamet ettiğim evimi satmak olmuştu. Daha sonra KOSGEB desteğiyle yoluma devam edebildim. KOSGEB desteği almak isteyen özellikle kadın girişimcilerimize; tüm zorluklara direnmelerini ve pes etmemelerini öneririm.”

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu