Makaleler

Öğrenciler Burs Arayışında Vakıf Yöneticilerinin Görüşleri

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından kayıt telaşına düşen öğrenciler, bir yandan da burs arayışına girdi. Üniversitelerin sağladığı bursların yanı sıra birçok vakıf da öğrencilere maddi destek sağlıyor. Kimi başarıya öncelik verirken, kimi de sosyal sorumluluk projelerinde yer almasını şart koşuyor.

Toplum Gönüllüleri Vakfı, Türk Eğitim Vakfı, Sabancı Vakfı ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bunlardan sadece birkaçı. Üniversiteyi kazanan ama bir yandan maddi destek arayan öğrenciler için hurriyetegitim.com, vakıf yöneticileriyle görüştü.

Kaliteli eğitimin maliyeti oldukça yüksek

Türk Eğitim Vakfı (TEV) Genel Müdür Yardımcısı Güsel Bilal:
Günümüzde eğitim, insanlığın en önemli gereksinimlerinden biri. Görüyoruz ki, uygar toplumların oluşumu ve sürekliliğinin sağlanması, bilimsel ve kültürel gelişimi sadece o toplumdaki eğitim bilincinin yaygınlaşması ile mümkün olabiliyor. Ülke yönetimleri her ne kadar eğitim hizmetine öncelik vermek isteseler de kaliteli eğitimin maliyetleri günümüz şartlarında yüksek seviyelere ulaştı. TEV, maddi desteğe ihtiyacı olan başarılı gençlerin eğitimlerini sağlamak, eğitim sistemini desteklemek, okul, öğrenci yurdu ve öğrenim merkezleri açmak, eğitim ve öğretim alanında araştırmalar yaparak eğitime destek olmak üzere kuruldu. O günden beri derin bir gönül bağı ile hizmet ettiğim TEV, ülkemize yurt içinde 185 bin, yurt dışında yüksek lisans eğitimi için 1.309 öğrenciye burs imkanı sağladı. Bu yıl da 9 bin yurtiçi ve 65 yurtdışı bursu vermeyi hedefliyoruz.
Biz, başarılı, maddi desteğe ihtiyacı olan, Atatürk’ün ilke ve devrimlerine bağlı gençleri destekliyoruz. Vakfımız 40. kuruluş yılı olan 2007’den bu yana geleceğimizin liderlerini desteklemek üzere Üstün Başarı Bursları veriyor. LYS’de ilk 2 bin’e giren ve lider vasıflı gençler arasından seçilen bu bursiyerler TEV ailesinin yeni çocukları oldu ve yine bu kontenjan her yıl artan ölçekle devam ediyor. Ayrıca, TEV yeni bir alanda hizmet vermeye başlayacak ki, bu da eğitim gören evlatlarımızın barınma ihtiyacını karşılayacak kapsamlı projenin ilk adımıdır. TEV, ülkemizin ihtiyaç duyulan çeşitli yerlerinde 15 ilköğretimokulu, 2 anadolu lisesi, 2 yurt binası, 1 mesleki eğitim merkezi, 1 toplum merkezi ve 1 çocuk kütüphanesi yaptırarak hizmete sundu. TEV, meslek lisesi öğrencilerine aylık 130, üniversite öğrencilerine aylık 340, master öğrencilerine 630, doktora öğrencilerine de 950 TL burs ödeyecek.

Bursiyerlerimiz borcunu topluma ödüyor

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) Genel Müdürü Yörük Kurtaran:

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), 2002 yılında üniversite öğrencilerinin sosyal sorumluluk projelerinde yer almasını sağlamak ve gençlerin toplumsal hayata katılımını arttırmak amacıyla kuruldu. Türkiye genelinde 20.000’i aşkın genç gönüllüsü bulunan TOG, gençlerin katılımını arttırmanın yanında onları maddi anlamda desteklemeye yönelik projeler de üretiyor. Gençlik Bursları ve Öğretmen Çocuğu Bursları aracılığıyla 2003 yılından beri üniversite öğrencilerine burs imkanı sağlıyor. Gençlik Bursu’ndan yararlananlara 10 ay boyunca 175 TL veriliyor. Öğretmen Çocuğu Bursları’nda ise öğrencilere yine 10 ay boyunca 250-350 TL arasında destek veriliyor. Bursiyerlerimiz, burs desteğinin karşılığında vakıf projelerinde toplum hizmeti sunmakla yükümlü. Bu nedenle ara sınıf başvurularında sadece toplum gönüllüsü öğrencilere burs imkânı sağlıyoruz. Birinci sınıflara belirli bir kontenjan ayırıyoruz. Birinci sınıf öğrencilerinin burs almaya hak kazanmaları durumunda vakfın projelerine destek vermekle yükümlü olduklarını belirtiyor ve faaliyetlere yönlendiriyoruz. Burs başvurularında adayların maddi durumlarını, akademik kariyerini, gönüllülük faaliyetlere katılımını ve sosyal başarılarını göz önünde bulunduruyoruz. Bursiyerlerimiz, haftada en az 4 saat ya da yılda toplam 16 gün Toplum Gönüllüleri Vakfı bünyesindeki projelerde ve etkinliklerde gönüllü çalışmalara katılmakla yükümlü. Burs alan gencin TOG’a ve bağış yapanlara minettar olmasını değil, toplum hizmeti yapmanın karşılığında bursu hak ettiğini düşünmesini istiyoruz. Öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamak amacıyla uzun yıllardır burs bağışında bulunan kişi ve kuruluşlarla birlikte çalışıyoruz. İnanıyoruz ki sosyal sorumluluk yönü kuvvetli kurumlar, öğrencilere sağlanan burs olanaklarını teşvik edecek uygulamalarda bulunacak ve gençlerin katılımına çok önemli imkanlar sağlayacak.

Her yıl 1.300 öğrenciye burs veriyor

Sabancı Vakfı Başkan Yardımcısı Hüsnü Paçacıoğlu:

Sabancı Vakfı, 37 yıl önce Sabancı ailesinin hayır faaliyetlerini kurumsallaştırmak amacıyla kuruldu. Vakfımızın varoluş nedeni, “Gelişimi sağlamak ve toplumsal duyarlılık bilincini gelecek nesillere aktarmak için özgün, yenilikçi ve kalıcı değerler oluşturarak insanların hayatında fark yaratmak.” Bu misyon doğrultusunda, özellikle kadınlar, gençler ve engellilere eşit fırsatlar sunmak ve onların topluma aktif katılımlarını sağlamak hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ülkemize iyi yetişmiş insan gücünün kazandırılmasına katkıda bulunmak başlıca hedeflerimiz arasında bulunuyor. Bu amaçla, kurulduğumuz günden bu yana, ülkemizin başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan gençlerine burslar veriyoruz. Sabancı Vakfı bursları karşılıksız olup geri ödeme ya da mecburi hizmet yükümlülüğü içermiyor. Toplumsal potansiyelin gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen burslarımız, gençlerimizin en temel hakları olan eğitim hakkından yararlanmalarına destek oluyor.
Kuruluşumuzdan bu yana geçen 37 yılda, 36 binin üzerinde burs verdik. Bursiyer sayımıza her yıl yaklaşık 380 yeni öğrenci ekleniyor. Eski bursiyerler ile birlikte toplam sayı yıllık 1.300’ü aşıyor. Gençlerimize bursları karşılıksız olarak ekim-haziran arasında 9 ay süreyle, başarılarını devam ettirmek koşuluyla eğitimin başlangıcından mezuniyete kadar veriyoruz. Sabancı Vakfı lisans düzeyindeki öğrencilere 2011-2012 eğitim yılında her ay 310 TL, ön lisans düzeyindeki öğrencilere ise her ay 170 TL burs ödemesi yapmayı hedefliyor. Lisans ve ön lisans öğrenimi gören bursiyerlerimize, Sabancı Topluluğu şirketlerinde yaz aylarında staj imkanı da yaratıyoruz. Böylece bursiyerlerimiz, üniversitede edindikleri teorik bilgileri, iş yaşamında uygulama ve pratik yapma imkanı da bulmuş oluyor. Vakfımız üniversiteye yeni başlayanlara, kalkınması gereken öncelikli illere yönelik verdiği bursların yanı sıra meslek liseleri ve engellilere yönelik de burs veriyor.

Amaç eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Genel Başkan Yardımcısı Ecz. Nihal Kızıl:

Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasına katkıda bulunmak, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin önceliği. Derneğimizin üniversite öğrencilerine yönelik “Bir Işık da Siz Yakın” adlı burs projesi uyguluyor. 1991’den beri uygulanan bu proje, öğrencilerin üniversite eğitimlerini tamamlayıp çağdaş bireyler olarak topluma yararlı yurttaşlar olmalarını desteklemek amacıyla yürütülüyor. ÇYDD, bugüne kadar 50 bine yaklaşan sayıda üniversite öğrencisine burs verdi. Üniversite öğrencilerine 12 ay boyunca 150 TL veriyor. Şimdi meslek sahibi bu gençlerden kimi bağışçı, kimi üye ve destekçi olarak dernekle bağlarını sürdürüyor. ÇYDD bursları, Türkiye’de devlet üniversitelerinin birinci programlarında okuyan ve eğitimi için maddi desteğe gereksinimi olan öğrencilere veriliyor. Burs başvurusunda bulunacak öğrencilerden anne ya da babası yaşamıyor olan, yetiştirme yurtlarında büyüyen, okuyan kardeş sayısı fazla olan, ailesinden uzakta, devlet yurtlarında barınan öğrencilere bursta öncelik tanınıyor. ÇYDD, burs verdiği öğrencilere üniversite harcı, yurt ücreti, kitap, beslenme gibi giderlerinde de destek olmaya çalışıyor. Öğrencinin sosyal, kültürel gelişimine katkıda bulunmak amacıyla koçluk, yönderlik, kariyer planlama eğitimleri veriyor. Bunun yanı sıra yabancı dil öğrenmeleri için destek sağlıyor, olanaklar ölçüsünde staj ve iş bulma sorunlarına çözüm üretiyor. Ayrıca ÇYDD, ilk ve ortaöğretim öğrencilerine ise yıllık 576 TL veriyor. Bursa gereksinimi olan öğrenciler, 1 Eylül-30 Eylül tarihleri arasında ÇYDD şubelerine başvuru yapabilirler. Üniversite öğrenimlerine yeni başlayacak bütün gençlere başarılar diliyorum.

hurriyetegitim

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu