Anasayfa / Girişimcilik Haberleri / Öğretmenliği Bıraktı Kendi İşinin Patronu Oldu

Öğretmenliği Bıraktı Kendi İşinin Patronu OlduSahada tecrübe kazanarak yükseldi

Bir süre kendi mesleği olan öğretmenliği yaptıktan sonra iş hayatına aile şirketi Güven Makina Sanayi’de devam eden Seval Kirmit Yazar, gerçek öğrenmenin sahada pekişeceğini düşündüğümden her birimde görev aldı. Yazar, kariyerini sağlık sektöründe sürdürüyor.

Ülkemizde yönetici olarak iş hayatında varlık gösteren birçok kadın var. Artık liderlik pozisyonlarındaki kadınlar başarılarıyla dikkat çekiyorlar. Seval Kirmit Yazar da onlardan biri. 1978’de İskenderun’da doğan Yazar; Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nde okurken iş hayatına atılıyor. Gelecekte yapacağı öğretmenlik mesleği ile ilgili tecrübe edinmek ve biraz da para kazanmak için stajyer olarak özel bir dershanede stajyer öğretmen olarak çalışıyor. Mezun olduktan sonra gösterdiği üstün performans ve öğrenci ilişkilerindeki başarısından dolayı da aynı dershanede kadrolu öğretmenlik yapması isteniyor.

Yaklaşık iki yıl Ankara’da çalıştıktan sonra ise memleketi İskenderun’a dönüyor. Burada da 3 yıl mesleğini devam ettiriyor. Ardından istifa edip aile şirketleri Güven Makina Sanayi’de çalışmaya başlıyor.

2003 yılından itibaren Güven Makine’da çalıştığını söyleyen Seval Kirmit Yazar,

“işle ilgili hiç bir şey bilmediğimin farkındaydım. Zorlu bir süreç beni bekliyordu. Uzun soluklu eğitim dönemine girmiştim. Şehir içi- şehir dışı katıldığım tüm eğitimleri başarı ile tamamladım. Ama eğitimin tek başına yeterli olmayacağının ve gerçek öğrenmenin sahada pekişeceğini düşündüğümden hemen her birimde görev almaktan yani işi mutfağında öğrenmekten hiç çekinmedim” diye anlatıyor.

18 YILLIK EMEK

Bir süre sonra işi iyi öğrendiğini ve yeni görevlere atandığını belirten Yazar, sonraki gelişmeler hakkında şunları söylüyor:

“ilk ciddi sorumluluğum kalite direktörlüğü göreviydi. Ürettiğimiz araçlar ciddi AR- GE çalışmaları sonucunda ortaya çıkıyordu ve bu kalitenin tescillenmesi gerekiyordu. Şirketin sahip olduğu pek çok kalite belgesinin alınmasını sağladım. Kalite kültürünün oluşması, gelişmesi ve devamlılığı için ailemle birlikte tam 18 yıldır emek veriyorum. Herşeyin hızla değiştiği ve geliştiği dünyamızda amacımız; değişimlere ayak uydurabilen, gelişime ve büyümeye açık, uzun ömürlü bir şirketi geleceğe taşıyabilmek.”

SAĞLIK YATIRIMI

Bir acemilik süreci yaşadığından ve danışman firmalardan işiyle ilgili eğitimler aldığından bahseden Yazar, şöyle devam ediyor:
“2009’da Özel Palmiye Hastanesi’ni devraldık. Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi olduğu için buranın takipli hastasıydım. Hastanenin bir gün bize devralacağını bilmezken, bir kaliteci olarak hamileliğim boyunca sürekli gözlem yaptım. Hem ailede tek kadın yönetici olmam hem de kaliteci olmam nedeniyle ailem yöneticilik görevini benim üstlenmemi istedi. Artık yönetici koltuğundaydım ve başhekimim ile birlikte satın almadan tutun; halkla ilişkilere, insan kaynaklarına, SGK ile ilgili ilişkilere, yönetmelik ve tüzüklere kadar hemen her şeyle ilgilenmek zorundaydık. Zaman içerisinde yeni birimler oluşturup, görev dağılımı yaparak mükemmel bir sistem kurduk. Aradan geçen bir yılın sonunda branş hastanesinden genel hastaneye dönmeye ve ekibimizi genişletmeye karar verdik. Neticede sanırım başardık.”

SEKTÖRDE 9’UNCU YILI

  Tasarım Tişört Trendi Girişimcilere Yeni İş Modeli Oldu

Eğitim sektörüne nokta koyup sanayi sektörüne girmeye karar verdiğindeki duygularının aynısını sanayiden sağlığa geçerken de yaşadığını belirten Yazar, şunları anlatıyor:

“İlk günden itibaren Palmiye Hastanesi’ndeki önceliğim, sektörle ilgili kendi eğitimime ağırlık vermek oldu. Kongrelere, eğitimlere, toplantılara gittim, sektörün içerisinde yer alan deneyimli ve çok değerli isimlerle tanışarak çevremi genişlettim. Güven Makine’da olduğu gibi burada da aynı stratejiyi izledim. Yani teorik bilgi edinmekle kalmayıp, öğrendiklerimi pratiğe dönüştürmek için çok çalıştım. Sektörde çalışan her branştan insanı, kendi biriminde gözlemledim, çalışma sistemlerini, cihazların çalışma düzenini öğrendim. Bugün artık sağlık sektöründe 9’uncu yılımı tamamlarken kendimi ciddi anlamda yetiştirdiğimi, deneyim kazandığımı düşünüyorum.”

11 BİN METREKARE

Özel Palmiye Hastanesi Hatay’a ve bölge halkına hizmet veriyor.

11 bin metrekare büyüklüğe sahip olan hastane, özel tasarımlı tek kişilik 79 servis hasta yatağının yanı sıra 9 dahili yoğun bakım, 6 cerrahi yoğun bakım, 4 koroner yoğun bakım ve 3 adet izole genel yoğun bakım yatağı olmak üzere toplam 22 yoğun bakım yatağına sahip. 31 yenidoğan kuvözünün de bulunduğu hastane bu standartlarıyla ‘bebek dostu hastane’ ünvanını aldı.

Yazar, hastane ile ilgili şu bilgileri ekliyor:

“Alanında bölgenin en iyi donanım ve kadrosuna sahip fizik tedavi ünitesi, endoskopi, kolonoskopi ünitesi ile endoskopik ve laparaskopik tanı tetkik ve metotları kullanılarak hastalarımıza en hızlı teşhis ve tedavi imkanı sağlanıyor. Ayrıca radyoloji ünitesi’nde 4 boyutlu renkli dooplerultrasonağrafi, kemik dansitometresi, mamografi, bilgisayarlı tomografi, tahlil ve tetkik sonuçlarını en kısa sürede doğru ve güvenilir verebilen son teknolojiye sahip biyokimya laboratuvar cihazları mevcut. Hastanemizde tüm branşların yanı sıra bölgenin tek çocuk psikiyatrisi polikliniği mevcut olup, acil poliklinikte 7/24 hizmet veriliyor. Ayrıca özel olarak dizayn edilen dermatoloji ve güzellik merkezimiz de var.”

Kitap da yazdı

2006’da yerel bir dergide köşe yazarlığına başladığını da ifade eden Yazar, şunları anlatıyor: “Yazmayı çok seviyor, yazarak kendimi çok rahat ifade ettiğimi düşünüyorum. ‘Yaşam Parodisi’ adlı kitabıma, 3. çocuğum gibi sahip çıkıyor, her şeyiyle büyümesine ve başka hayatlarla iletişim kurmasına aracı oluyorum. İnsanlar bana bu kitabı yazarken ‘kendini yeterli gördün mü?’ diye sorduklarında cevap olsun diye kitabın başına ‘kendini bil’ diye bir önsöz yazdım. Burada mesajım şu: Ben kendimi bilen bir insanım. Kendimi keşfettiğimde yazabilme cesaretini de keşfetmiş oldum. Yazarlık benim biraz da özgürlük kapım. O kapıyı bu kitapla araladım. O kapıdan girip, özgür bir şekilde yol almak istiyorum.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Start up’lar İçin Yatırımcılar Kritik Önemde

Start up’lar için yatırımcılar’ın kritik önemi. Ancak bu önem, sadece fınansal yatırımdan kaynaklanmıyor. Yatırımcının vizyonu, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir