Anasayfa / Haberler / Oğuzeli cazibe merkezi olacak

Oğuzeli cazibe merkezi olacak

Oğuzeli cazibe merkezi olacak

Gaziantep merkeze yakın Oğuzeli İlçesi, yılların kabuğunu kırıyor ve bölgenin yeni cazibe merkezi olmaya hazırlanıyor. Belediye Başkanı Bekir Öztekin, kentin yoğunluğundan kurtulmak isteyenler için ideal bölge olduklarını söylüyor…

oguzeli

GAZİANTEP’İN üçüncü merkez ilçesi Oğuzeli, kentin yeni cazibe bölgesi olmaya aday. Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir Öztekin, ilçenin Gaziantep merkeze olan yakınlığı ve yeşil ortamı nedeniyle kent gürültüsünden uzaklaşmak isteyenlerin ilgisini çektiğini belirterek, kentsel dönüşümle birlikte ilçenin cazibe merkezi olacağına inandığını dile getirdi.

Oğuzeli’nin son yasal düzenleme ile Gaziantep’in üçüncü merkez ilçesi olduğunu anımsatan Öztekin, “Kırsalla birlikte 30 bin nüfusa sahip olan ilçemiz coğrafi olarak çok büyük bir alana sahip. Şahinbey ve Şehitkamil kadar geniş bir alanımız var. Özellikle tarım arazimiz çok. Seracılık için çok önemli bir bölgeyiz. Gaziantep Havalimam’mn ilçe sınırları içinde olması nedeniyle kente yakın olan önemli bir bölgemiz atıl durumda. Ancak Organize Sanayi Bölgesi’nin gelişmesi ve devlet kurumlarının yaptığı bazı çalışmalar bu sıkıntıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olacak” şeklinde konuştu.

“ARTIK GERİ GÖÇ ALIYORUZ”

Oğuzeli’nin Gaziantep merkeze sadece 17 kilometre uzaklıkta olması nedeniyle kentin yoğunluğundan kurtulmak isteyenlerin tercih edebileceği ciddi bir banliyö bölgesi olmaya aday olduğunu belirten Öztekin sözlerini şöyle sürdürdü:“Burada yeşillikler içinde, akarsu ve pınarların yanında çok huzurlu yaşam sürdürmek mümkün. Önceki dönemlerde Oğuzeli nedense kenara çekilmiş, göz ardı edilmişti. Bugüne kadar devamlı göç vermiş, nüfusu devamlı azalan bir yerdi, ancak şimdi durum değişti. Dört yıldır nüfusumuz azalmıyor aksine yavaş yavaş artıyor. Çünkü ilçemiz son dört yılda ciddi anlamda gelişti. Oğuzeli’nin gerek Gaziantep’te gerek yurtdışında yaşayan ciddi bir nüfusu var. Bir yer insanları cezp edecek bir yer olursa, insanlar özellikle emekliliklerinde, yurtdışından döndüklerinde kendi beldelerini tercih ederler. Fakat şimdiye kadar göç etmiş Oğuzelililer geri dönüşlerinde burası yerine Gaziantep şehir merkezini tercih etmişler. Gaziantep’i tercih etmelerinin nedeni her türlü sosyal ve kültürel faaliyetin burada olmasından… Bu çemberi biraz kırdık. Artık dışarıda olan insanlarımızın ciddi bir bölümü dönüşlerinde buraya gelmek istediklerini söylüyor. Bölgede konut sorununu çözmek için kentsel dönüşüm çalışmaları başlattık. Gelen insanlara ve buradaki hemşerilerimize daha iyi yaşayabilecekleri konutlar inşa etmek istiyoruz. İnşallah bir kaç aya kadar projemizin temelini atacağız. Çok güzel konutlar yapacağız. Özellikle Gaziantep’te oturanların bu yönde yoğun istekleri vardı. Düzgün konut alanları olduğunda burayı tercih edeceklerini dile getiriyorlardı. Bunu da göz önüne alarak kentsel dönüşümü en kısa sürede faaliyete geçirmeye çalışacağız. Gazian-tep’in gelişmesi sonucunda ilçemiz artık neredeyse kentin bir parçası haline geldi. Aradaki mesafe çok fazla değil, insanlar burada yaşayabilir ve merkezdeki işyerlerine kısa sürede ulaşabilirler. İnsanlar gürültülü bir ortam yerine daha sakin ve huzurlu bir yerde yaşamayı tercih edecektir. Gelen göçe cevap verebilecek ve halen burada yaşayan insanlarımızın ihtiyacını karşılayacak fiziki şartları oluşturduk.”

“KABUĞUMUZU KIRDIK”

Oğuzeli’nin ilçe olmasından bu yana yapılan hizmetlerden daha fazlasını son dört yıl içinde gerçekleştirdiklerini söyleyen Öztekin, şu görüşleri dile getiriyor: “Oğuzeli kabuğunu kırdı, artık çok daha iyi yerlere geleceğine inanıyorum. Tıpkı 10 sene önce Şehitkamil’in İbra-himli bölgesinde bir şeyler yokken şimdi hem İbrahimli hem de Şehitkamil bir cazibe merkezi olmuşsa Oğuzeli de bir kaç yıl sonra cazibe merkezi olacaktır. Buranın bakir ve boş yerleri özellikle gürültüden, kalabalıktan kurtulmak isteyen vatandaşlarımızdan büyük rağbet görecektir. Ayrıca ilçemizin sosyal ve kültürel yaşamını renklendirecek güzel mekanlar oluşturuyoruz. Mesela geçen günlerde hizmete açtığımız Oğuzeli Kültür Merkezi, kapasite olarak Gaziantep’te bu nitelikteki ikinci büyük merkez. Şehitkamil Kültür Merke-zi’nden sonra en büyük salonlar ve mekanlar burada. Halkımızın ilgisi mükemmel. 650 kişilik salonumuz nikah törenlerinin yanı sıra tiyatro gösterileri, panel ve konferanslara ev sahipliği yapıyor. Belediye olarak sivil toplum örgütleriyle beraber sürekli çeşitli kültürel ve sosyal etkinliklere imza atıyoruz. Salonumuz tıklım tıklım doluyor. Bu da gelecek adına umut vaat ediyor.”

Başkan Öztekin’in üzerinde ısrarla durduğu ve kentin sosyal ve kültürel yaşamında ciddi etkisi olduğuna inandığı gelişme ise hem kamu kurumlarının hem de hayırseverlerin artık sadece Gaziantep merkezde değil Oğuzeli’nde de bazı binalar yapması. Öztekin diyor ki, “Mesela Sanko Holding buraya 2 bin kişilik bir camii inşa etti. Diyanet İşleri Başkanlığımız 250 kişilik kurs binası yaptı. Yine bazı sivil toplum kurumlarının eğitim ve kültürel alanda yaptıkları çalışmalar gençliğimiz ve çocuklarımız için çok önemli gördüğümüz hizmetler.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir