Haberler

Oluklu Mukavva’dan yabancı sermaye akıyor

Oluklu Mukavva’dan yabancı sermaye akıyor

oluklu mukavvaSon beş yıldır en istikrarb büyüyen sektörlerden biri olan oluklu mukavva sektörü, yabancı üreticilerin kıskacında. En büyük üç üreticinin çoğunluk hisselerine yabancılar sahip olurken, sektör 10 yıl sonra Almanya ve İtalya’nın ardmdan Avrupa’da üçüncü büyük üretici olmayı hedefleniyor. 91 şirketin oluşturduğu 1.5 milyar dolarlık sektörde yeni hisse devirleri bekleniyor.

Türkiye ekonomisi büyüdükçe bazı niş alanlardaki potansiyel de gün yüzüne çıkıyor. Özellikle gıda alanındaki paketli ürün tüketiminin artmasıyla kağıt, plastik, cam ve türevlerini temel hammadde olarak kullanan bazı küçük iş kollan devleşmeye, yarattıkları büyük ekosistemlerle ekonominin ana arterlerinde yerlerini almaya başladılar.Mukavva sektörü, özellikle oluklu mukavva bunlar arasında bugüne kadar çok fazla dikkat çekmemiş sektörlerden biri. Vaat ettiği büyüme potansiyeli ile oluklu mukavva sektöründe son dönemdeki hareketlilik dikkatlerden kaçmıyor. Yabancı ve yerli yatırımcıların ilgisini çeken Türkiye oluklu mukavva sektöründe gerek üretim gerekse yatırım her yıl istikrarlı bir şekilde artarken, sektörün yakın dönemdeki hedefleri de bu paralelde yükselmiş durumda.

HEDEF ÜÇÜNCÜLÜK

2015 yılında ise Türkiye’de toplam oluklu mukavva üretiminin 2 milyon tonu aşması ve Almanya, İtalya, Fransa, Ispanya’nın ardından ülkemizin Avaıpa’nın beşinci büyük üreticisi konumuna gelmesi bekleniyor. Yine OMÜD’ün IBS firmasına yaptırdığı özel bir çalışmaya göre 2023’te Türkiye’de oluklu mukavva tüketimi 3-7 milyon tona ulaşacak. Bu da sektörün her yıl ortalama yüzde 7 büyümesi anlamına geliyor.

2012 yılı sonu itibariyle sektörün 1.7 milyon tona veya bir başka deyişle 3-300 milyon metrekare- l ye ulaşan oluklu mukavva üretimi sonrasında Mondi Tire Kutsan CEO’su Carsten Lange, sektör olarak gözlerini daha uzun vadeye diktiklerini ve 2023 hedefine odaklandıklarını kaydediyor. Lange sözlerini şöyle sürdürüyor: , “2023’te Türkiye’nin, Avrupa pazarlan arasında üçüncü sıraya yerleşeceğini öngörüyoruz. İlginç olan bir diğer faktör ise kişi başı oluklu mukavva tüketimi kaleminde gerçekleşecek ve 2023’te bu rakam 42 kilograma çıkacak.”

YABANCI İLGİSİ

Oluklu mukavva sektöründe yerli yatırımcılar kadar yabancı yatırımların arttığı da gözle görünen bir gerçek. 2007 yılında Tire Kutsan ın yüzde 53,56 hissesini Ülker Grubu’ndan satın alan Mondi Grup, bu lıeş yıllık süreç içerisinde yüzde 42 büyüdü. Beş yılda 150 milyon TL’den fazla yatırım gerçekleştiren Mondi, üretimini de 355 milyon metrekareden 436 milyon metrekareye çıkardı.
Tire Kutsanın ardından sektörün bir diğer önemli şirketlerinden Ol-muksa cephesinden de geçen yıl hisse satışları haberleri vardı. Sabancı Holding, oluklu mukavva alanındaki iştiraki Olmuksa’da sahip olduğu yüzde 43,73 hissenin tamamının 101 milyon TL’ye International Paper’a sattı. Satıştan sonra ismini de Olnuık-san International Paper olarak değiştiren şirket, 2012 yılında 417 milyon TL ciro rakamına ulaşırken,, bu yılın ilk çeyreğinde de 102 milyon TL ciro açıkladı.

Geçen yılın son ayında Abalıoğlu Holding iştiraki Den-taş Ambalaj’ın da yüzde 79,6’lık hissesinin 110 milyon dolarlık bedelle AvusturyalI Dunapack’a sattığını duyurması güçlü yankı bulmuştu.

KRİZE RAĞMEN BÜYÜME

Sektörün lider tedarikçisi Mondi Tire Kutsan ın CEO’su Carsten Lange ise 2012 yılında cirolarının 417 milyon TL’yi aştığını söylerken, 2013 yılında da hem üretim hem satışlarda 2012 rakamlarının üzerine çıkacaklarını belirtiyor.

Satın alma işleminden sonra isimlerini Olmuksan IP olarak değiştirdiklerini dile getiren Olmuksan IP Yönetim Kurulu Başkanı Jon Ernst, 2013 yılı için ekonomik büyümeye paralel olarak yüzde 4 civarında bir büyüme öngördüklerini söylerken, bu yıl için de her yıl yapılana paralel bir yenileme ve iyileştirme yatırımı planladıklarını anlatıyor.

Uzun yıllardır oluklu mukavva sektöründe yer aldıklarını belirten Marmara Kağıt ve Ambalaj Genel Müdürü Erdal Siikan, hem oluklu mukavva tarafında hem de kağıt üretiminde faaliyetlerini çeşitlendirmek için 220 çalışanı ile büyümelerini devam et-tireceklerini söylüyor. “Son beş yıldaki üretim ve büyüme rakamlarına bakıldığında global krizler ve piyasalardaki dalgalanmaların negatif etkilerine rağmen sektörümüz yüzde 27.5 oranında bir büyüme kaydetti” diyen Sükan, kendilerinin de bu paralelde oluklu batlarındaki kapasitelerini artırdıklarını dile getiriyor.

MUSTAFA GÜNDOĞDUBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu