İş Fikirleri ve İş Kurmak

Omurilik Koruyan Kurtarma Aleti İş Fikri

Omurilik Koruyan Kurtarma Aleti

Buluş: Brian Carlin hayat kurtaran bir cihaz tasarladı ve icat etti. Bu cihaz sayesinde ambulans görevlileri araba kazazedelerini veya dar alanlarda sıkışan insanları omuriliklerini koruyarak hızlı ve güvenli bir şekilde çıkarabiliyorlar. Bu ürün bu insanların bulundukları pozisyon bozulmadan hareket ettirilmelerini sağlıyor.
Mucit: Brian Carlin, Birleşik Krallık
Finansal Ödül: 300,000 Dolardan Fazla

Hikâyesi: Bir ambulans görevlisi olarak kariyeri boyunca araba kazaları da dâhil olmak üzere birçok korkunç sahneye tanık olmuştur. Onun görevi ciddi yaralanan hastaları olabildiğince hızlı bir şekilde hastaneye götürmektir. Ancak, bütün ambulans görevlilerinin kaza mahallinde karşılaştığı ikilemlerden bir de insanları çok hızlı bir şekilde hareket ettirerek zaten yaralanmış olan omurgalarına kalıcı olarak hasar vermektir.

Omurgayı korumak için Carlin bu amaç için özel olarak uygulanabilir olmayan bazı donanımlar edinecekti. Bunların arasında başın manuel olarak desteklenerek hastanın omurilik sedyesine döndürülmesi de vardı. Ancak işte bu döndürme kuvveti daha fazla hasar riskini arttırıyordu. Bu noktada da tıbbi yönetmelikler ambulans görevlileri için sorun oluşturuyordu. Çünkü bunların bazıları hastanın hayati durumu söz konusuysa o kişinin omurgasının riske atılması kabul edilebilir bir şeydi. O ise bunun kabul edilemez olduğunu düşünüyordu, çünkü bazı kazazedelerin ergenlik çağlarında veya yirmili yaşlarında gençler olduğunu görüyordu ve bu insanlar hayatlarının sonlarına kadar bellerinden aşağısı felç olarak yaşamak zorunda kalabilirlerdi. Omurgaya zarar verme riski olmadan insanları kaza yerinden çıkarabilecek herhangi bir malzeme veya donanım olup olmadığını araştırdı ama acil kurtarma durumlarına özel herhangi bir ürün yoktu ve o da kendisi tasarlamaya karar verdi.

Çözüm
Onun buluşunun adı RESQROLL oldu ve bu üründe çocuklar için kullanılmasını sağlayan bir yetişkin diz kaldıracı ile birlikte baş, boyun ve vücut destekleri bulunmaktadır. güçlü yüksek performans malzemeden üretilmiştir ve bu malzeme hastanın vücudunu sarıp onun şeklini aldıktan sonra sertleşir. Omuriliği ve başı sabitler ve bu da acil personelinin insanları hızlı bir şekilde hurdaya dönmüş araçlardan ya da sıkıştıkları dar alandan bu kaldırma cihazını kullanarak çıkarabileceği anlamına gelir. Bu tıbbi yardım başın ileri ve geri hareketlerini minimuma indirir ve omurganın dönme oranını azaltır. RESQROLL aynı zamanda kazazedeler hayat kurtaracak ameliyatlara ihtiyaç duyarken kaza mahallinde kaybedecekleri zamanı azaltır. Bu malzeme yeterince esnektir ve kolayca dolanıp kaldırılabilir.

Prototipler
Carlin il olarak çizimlerine 2003 yılında başladı ve geliştirme aşamasında ortaya çıkacak olan soruları cevaplayabilmek için prototip üretmeye başladı. Bir ambulans görevlisi olarak çalışmaya devam etti bu işe 25,000 Dolarını gömdü. Aynı zamanda hülkümet tarafından fonu sağlanan bir kurumdan da 10,000 Dolarlık bir hibe aldı. Bu para patent ücretlerini ödemede, ticari markayı tescillemede ve bir iş planı oluşturarak piyasaya yönelmede ona yardımcı oldu.

RESQROLL Etrafınızı Sarar
RESQROLL’un merkezi İskoçya olmasında rağmen İngiltere ve Amerika’da tanıtımını yapan tedarikçileri vardır. Buluşunun piyasaya çıkması neredeyse 5 yıl sürmüştür ve aralarında yılın icadı ödülünün de bulunduğu birçok ödül almıştır. Daha da önemlisi bu ürün İspanya, Birleşik Krallık ve Güney Afrika’da ambulanslarda kullanılmaktadır.
Carlin ürününün ona bir servet kazandırması peşinde değildir, daha çok işin etik ksımındadır ve insanların ciddi bir şekilde yaralanmasını istemez ve bir gün her ambulans görevlisinin bir tane bu ürüne sahip olmasını ümit etmektedir. Büyük hedefi ise bu ürününü tıbbi yönetmeliklere ekleyebilmektir.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu