Kariyer ve İş

Ön Yazıların Önemi

Günümüz rekabetçi iş dünyasında özgeçmişler çok önemli olsa da bu ön yazının önemini yok saymayı gerektirmiyor.

C. Anderson & Associates firmasının ortaklarından Dan Anderson ‘Eğer adayın özgeçmişi aradığım nitelikleri taşıyorsa ön yazıyı incelerim’ diyerek özgeçmiş ve ön yazının eşit derecede önemli olduğunu vurguluyor.

İçinde bulunduğunuz duruma göre farklı ön yazılar

Firmalar ön yazılarda ne arıyorlar? Bu sizin içinde bulunduğunuz durumla yakından bağlantılı:

 • İlana Cevap Olarak Yazılan Ön yazılar: Bu durumda ön yazıyı ilanda belirtilen kıstasları göz önünde bulundurarak yazmalısınız.”Farz edelim ki Monster’a vermiş olduğum bir ilana gelen cevapları inceliyorum.” diyerek söze başlıyor Anderson. “Eğer aday ön yazıyı işe uygun hale getirmek için gerekli vakti ayırdıysa bu adayın dikkatli ve zeki olduğu izlenimini bırakır” diyerek ön yazının etkilerinden söz ediyor.”Bu güne kadar okuduğum en iyi ön yazı ilandaki her noktaya teker teker cevap verip, ise uygunluğunu anlatmış olan bir mektuptu” diyor ve ekliyor “Okuduğum anda, “İşte sonunda birisi soruyu cevapladı!” diye düşündüm”.
 • Referansla Başvurduğunuz İşler için Yazılan Ön Yazılar” Eğer ön yazı ‘Arkadaşım X ile birlikte çalışmıştınız ve firmanızı onun aracılığıyla öğrendim’ gibi bir cümleyle başlıyorsa o mektubu kesinlikle okurum” diyor Andersen. Ayrıca önemle belirtiyor ki, eğer başvurunuzu birinin referansıyla yapıyorsanız bunu mutlaka ilk cümlede belirtmelisiniz.
 • Nokta vurusu yapan Ön Yazılar: Yöneticiler her gün onlarca ön yazıyla karşılaşıyorlar. Bu yüzden beklentileriniz ve nitelikleriniz konusunda kısa ve öz tanımlar yapmanız yerinde olacaktır. Ön yazınızda istediğiniz maaş miktarını, hangi alanda çalışmak istediğinizi ve seyahat sınırlamanız konusunda net bilgiler olması, başvurduğunuz firmanın işini kolaylaştıracaktır.
ön yazı
ön yazı

Ön yazılar için Sekiz Önemli Kural

Ne tip bir ön yazı yazdığınızdan bağımsız olarak aşağıdaki sekiz kurala dikkat etmeniz başarı şansınızı arttıracaktır:

 • Ne için yazdığınızı asla unutmayın:  Anderson bu konuda adayların mektuba baslarken niye yazdıklarını kendilerine sürekli hatırlatmalarını tavsiye ediyor. Bir ilana mı cevap verdiğinizi ya da direkt olarak kendinizi tanıtma amaçla mı yazdığınızı mektup boyunca aklınızda tutmalısınız.
 • Kısa ve öz olun: Anderson’a göre ideal bir ön yazı en fazla yarım sayfa olmalı.
 • Odağınızı iyi belirleyin: Bir ilana cevap yazarken, ön yazınız bu spesifik fırsata odaklanmalıdır. Referansla yapılan başvurularda ya da nokta vurusu yapılan ön yazılarda adaylar çok geniş tanımlamalara başvurma hatasına düşebiliyorlar. Anderson’un bu konudaki tavsiyesi her şeyi bilen adam gibi davranmak yerine bir konudaki uzmanlığınıza vurgu yapmanız yönünde.
 • Gerçekçi Amaçlarınız Olsun: Kendinize koyduğunuz bir sonraki hedefin gerçekçi olmasına dikkat edin. Unutmayın ki basamakları atlayarak çıkamazsınız.
 • İlgi çekici olduğunu düşündüğünüz niteliklerinize vurgu yapın İşverenler ön yazılarda genellikle adayın en belirgin, önemli özeliklerini görmeyi istiyorlar. Bu kimisi için yüksek not ortalaması, bir başkası için ise eski işinde aldığı ödüller olabilir.
 • Kariyerinizde yaşanan kesintileri açıklayın: Eğer kariyerinizdeki boşluklara mantıklı açıklamalar getirmezseniz işe alım surecinde çok önemli bir risk altına girmiş olursunuz.
 • Niteliklerinizi Abartmayın: Olmadığınız biri gibi davranmaya çalışmayın. Özgeçmişiniz ve ön yazınız siz ne iseniz onu yansıtmalıdır.
 • İş dünyasının dilini kullanın: Ön yazınızı okuyan bir kişinin arayışı tutarlı ve net cümleler olacaktır. Genel geçer cümleler kurmaktan da medeni haliniz gibi kişisel detaylara girmekten de kaçının. Unutmamanız gereken en önemli detaylar ise iletişim numaralarınızı eklemek ve imla hatalarını kontrol etmek olmalıdır.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu