Başarılı Girişimcilik

Önemli Yatırımlar Alan Girişimci Web Projeleri

Önemli Yatırımlar Alan Girişimci Web Projeleri, Girişimci Web Siteleri, Ticaret Siteleri, Para Kazandıran Siteler, web Girişim, web sitesi iş fikirleri

Türkiye internetinde son bir yılda adından söz ettirmeye başlayan ve önemli yatırımlar alan web projelerini bir araya topladık.

Bir web girişiminin parlaklığı ya da başarısı, elbette yatırıp alıp almamasıyla ölçülmemeli. Fakat Türkiye’deki web girişimlerini incelerken yatırım almış ya da almak üzere olanların, geleceğin yıldızları olma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Yabancı yatırımcılar, paralarını ve itibarlarını yatıracakları web sitelerini seçerken yurt dışında yaşadıkları deneyimlere dayanarak değerlendirme yapıyor. Öte yandan Türkiye’de GittiGidiyor.com, Çember.net (şimdi XING Türkiye) gibi girişimleri başlatmış kişiler de şimdilerde yatırımcı şapkası giymiş durumda. Yani onlar da yıldız olmuş girişimlere imza atmış ve geleceğin yıldızlarını tahmin etmekte başarılı olması beklenen insanlar. Son bir yılda krizin etkilerinin yumuşamasıyla birlikte, Türkiye’de internet sektörü yatırımlarının hareketlenmeye başladığına şahit olduk.

Yıldızı parlayan web girişimleri

Tasit.com

Otomobil alım satımı konusunda hizmet veren Türkiye siteleri arasında dikkat çeken birkaç girişimden biri, Tasit.com. İkinci el ve sıfır kilometre otomobil ilanlarının yanı sıra otomobiller hakkında yararlı bilgilere de yer veren Tasit.com’un başarısı, Almanya’daki yatırımcıların da dikkatini çekti ve şirket CF Partners’ın yatırımını almayı başardı. Sitenin kurucusu Birol Kabakoğlu’nun yurt dışındaki güçlü bağlantıları önemli bir etkendi.

Bendeistiyorum.com

E-ticaret alanında değişik bir iş modelini sürdüren Bendeistiyorum.com, her gün tek bir ürünü çok uygun bir fiyatla satarak ziyaretçilerine avantaj sağlamayı hedefliyor. Enteresan ürünlerin yer aldığı site, GittiGidiyor.com kurucularından Serkan Borançılı ve Burak Divanlıoğlu’nun ilgisini çekerek yatırımlarını aldı.

Dijimecmua.com

Elektronik dergi, katalog, broşür ve basılı dergileri satın alabileceğiniz, online olarak okuyabileceğiniz bir dijital mecmua kaynağı olan Dijimecmua.com, çeşitli dergilerin ücretsiz olarak okunmasına da imkan veriyor. Yaptığı yatırımlar ve gerçekleştirdiği projelerle Türkiye internetinin büyümesine katkıda bulunan iLab Ventures, bu projenin geleceğine inandı ve yatırım yaptı.

eCift.com

Arkadaşlık siteleri Türkiye internetinin her zaman en çok ilgi gören siteleri arasında yer almıştır. Hızla artırdığı üye sayısıyla dikkat çeken eCift.com, arkadaşlık siteleri arasında önemli bir noktaya geleceğini göstererek BrainsToVentures adlı şirketten yatırım aldı. Bu yatırım da diğerleri gibi yalnızca maddi destek değil, aynı zamanda yatırımcı şirketin deneyimi açısından önem taşıyor.

Firsatbufirsat.com

Grup satın alma siteleri bildiğiniz gibi son dönemde hızla çoğalıyor. Sektörde hizmet veren bu türdeki sitelerin bu kadar çoğalması, yeni alanların doğmasına sebep oldu. Grup satın alma servislerindeki kampanyaları bir araya getirerek bu konuya farklı bir bakış açısıyla yaklaşan FirsatbuFirsat.com, Yonja Medya Grubu’ndan yatırım aldı.

Hangiuniversite.com

Her yıl milyonlarca kişinin saatlerce ter döktüğü üniversite yerleştirme sınavından sonra bir diğer heyecan da şüphesiz tercih yapma sürecinde yaşanıyor. İşte bu aşamada Hangiuniversite.com gibi işinizi kolaylaştıracak servisler imdadınıza yetişiyor. Aldığınız puanı ve tercih listenizi belirlediğiniz sitede, kazanma şansınız karşınıza çıkıyor. Bu hizmet yalnızca üniversite öğrencisi adaylarının değil, yatırımcıların da dikkatini çekerek Youth Republic ortaklarından yatırım aldı.

Neredenaldin.com

Hiç şüphe yok ki internet hayatımızı kolaylaştırırken korkuları da beraberinde getiriyor. Bugün internet üzerinden alışveriş yapan kişilerin birçoğunun kafasında “Acaba bu site güvenli midir?” sorusu oluşabiliyor. Online alışveriş siteleri hakkında kullanıcıların yorum yapıp puan verdiği Neredenaldin.com, bu noktada iyi bir rehber olmaya aday. Henüz beta aşamasındaki proje, GittiGidiyor kurucularından aldığı yatırımla güçlenerek yoluna devam ediyor.

Trendyol.com

Grup alışverişin hemen öncesinde tanıştığımız satış modellerinden biri de “özel alışveriş” modeli. Trendyol.com da bu modelle çalışan ve henüz beta aşamasında olan yeni bir site. Yakın zamanda yola çıkmış olmasına rağmen Tiger Global’dan aldığı 4.3 milyon TL’lik yatırımla pazarın ne denli büyük olduğu konusunda da fikir veriyor.

Yakala.co

Geçtiğimiz ay açılışı sırasında Cem Yılmaz imzalı iPad satarak büyük bir sükse yapan ve başlattığı ilk fırsat kampanyasında çok büyük bir taleple karşılanan Yakala.co, diğer fırsat siteleri gibi %80’e varan indirimleri tüketiciye sunuyor. İşe başlarken büyük maddi kaynaklar kullanan web sitesinde Hürriyet İnternet Grubu’nun desteği bulunuyor.

Grupanya.com

Grup satın alma sitelerinin en çok tanınanlarından biri olan Grupanya.com, Young Turk Ventures’dan aldığı yatırımla yoluna devam ediyor. Daha çok iLab Ventures ve Golden Horn Ventures gibi tanınan risk sermayesi şirketlerinde önemli roller alan Cem Sertoğlu’yla PRONET’in CEO’su Alp Saul bu yatırımda bir araya geldi.

Fizy.com

Online müzik arama ve dinleme servisi Fizy.com, hızla popülerleşerek her gün 100 bin kişiye internet üzerinden müzik dinletir hale geldi. Milyarlarca şarkıya ücretsiz olarak ulaşılmasını sağlayan Fizy.com’un ziyaretçilerinin büyük bir çoğunluğunu Türkiye’deki internet kullanıcıları oluşturuyor. ReklamZ’den yatırım alan Fizy, ilgi çekici reklam modelleriyle yoluna devam ediyor.

Markafoni.com

Markafoni.com “özel alışveriş” modeliyle çalışan e-ticaret siteleri arasında en bilinenlerden birisi. Markaların özel indirimleriyle tüketiciyi buluşturan Markafoni, aldığı 11 milyon TL’lik yatırımla gücüne güç kattı. Yakın zamanda yurt dışında da operasyona başlayan Markafoni, her ay 100 binden fazla ürün satıyor.

Hocam.com

Üniversite öğrencilerinin üye olduğu platformda, üyeler kendi aralarında video ve fotoğraf paylaşıyor, oyun oynuyor, testler hazırlıyor. Üniversiteli gençliğin internette vakit geçirirken, diğer üniversite öğrencileriyle sosyalleşebileceği bir ortam sağlayan Hocam.com, MYNET’in kurucusu Emre Kurttepeli’nin yatırımıyla, popülerleşen sosyal ağlar arasında öne çıkmak için gereken desteği de arkasına aldı.

Kaynak: pcnet

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu