Makaleler

Online alışverişte güvensizlik önyargısı

Online alışverişten korkmayın

eBay tarafından geçen yıl nisan ayında satın alınan GittiGidiyor.com, pazarlama aktivitelerine yön vermesi için önemli bir ismi bünyesine kattı.

Bizim sanal mağazalarımız da rüştlerini ispatladı. Oysa çok değil bundan sadece beş yıl önce 500 milyon lirayı bile geçmeyen online alışverişin yıllık toplam cirosunun bugün 15 milyar lirayı geçmiş olması bunun en büyük kanıtı.

Dahası sanal alışveriş siteleri, hızlı büyümeleri ile dış dünyanın da ilgisine mazhar oluyor.Geçen yılın ilk aylarında (Nisan 2011) dünyanın en büyük online alışveriş şirketlerinden biri olan eBay’ın GittiGidiyor’u satın alması boşuna değildi. Bunu, önümüzdeki dönemde çok daha büyük  operasyonların izleyeceğini tahmin ediyorum.

Çünkü online alışveriş ile ilgili özellikle tüketicide var olan güvensizlik önyargısı önemli ölçüde kırıldı ve bu adım, ciddi avantajlarla da birleşince alışveriş ciroları da çığ gibi büyüdü. Bugün 15 milyar lira olarak tahmin edilen yıllık online alışveriş cirolarının birkaç yıl içinde 50 milyar dolan bulması kimseyi şaşırtmasın. Zaten bu konuda erkenden yola çıkan siteler de oluşturdukları güçlü kadrolarla bir anlamda buna hazırlık yapıyor.

GittiGidiyor’a kısa bir süre önce yapılan atamalardan biri de bunu gösteriyor. Artık bu siteler de güçlü bir satış ve pazarlama ağma ihtiyaç duydukları için bu birimleri kuruyor ve başına da çok iyi eğitimli isimleri getiriyorlar. GittiGidiyor’un saUş ve

pazarlama direktörlüğünün başına iş dünyasının yeni jenerasyonunu temsil eden genç bir ismin getirilmesi de bunun göstergesi.

1970 yılında İstanbul’da doğan Hakan Kayaman, Boğaziçi Üniversitesi Kimya Bölümü’nde lisans eğitimi aldı. Profesyonel iş hayatına Roche firmasında başlayan Kayaman, daha sonra Pı ofılo Telra’da çalıştı. 2000 yılın da da Teknosa’nm kuruluş kadrosunda yer aldı.

Asım Aslan

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu