Makaleler

Online Sosyal Networking İçin 7 İpucu

Online sosyal networking. Ancak kartvizitinizi gerektiği gibi kullanma sanatında ustalaştığınızda, önünüzde bambaşka bir bağlantı kurma yolu açılacaktır: online sosyal networking.

Networking İçin 7 İpucu

Sosyal networking siteleri iş bağlantıları kurmanıza, kız/erkek arkadaş bulmanıza, kişisel ilgi alanlarınızla ilgili iletişim kurmanıza yarar. Özellikleri siteden siteye değişse de, bu tarz siteler genellikle şöyle çalışırlar:

  • Bir arkadaşınız ya da kontağınız size davetiye gönderir. Siteyi kendiniz ziyaret edip, katılma talebinde de bulunabilirsiniz.
  • Kendinizi ve ilgi alanlarınızı tanıtan bir oluşturursunuz.
  • Bir arkadaşınızın ya da meslektaşınızın network’üne dahil olursunuz ve kendi network’ünüzü mesaj panoları, bloglar ve sizinle aynı ilgi alanlarına sahip kimselerle bağlantı kurmak suretiyle geliştirirsiniz.

Sizinle benzer ilgi alanlarına sahip birinin davetini kabul ettiğiniz takdirde saniyeler içinde binlerce kişilik bir network’e dahil olabilirsiniz. Peki, bu iş bulmanın kolay bir yoludur diyebilir miyiz? O kadar çabuk değil.

Online sosyal networking
networking

Sosyal Networking Gaflarından Uzak Durun

Network oluşturmanın yeni yollarını ararken pek çok gaf yapma ve itibarınızı zedeleme riskiyle karşı karşıya kalacaksınız. Sosyal networking’in yepyeni dünyasında yolculuk ederken size yardımcı olacak yedi ipucuna kulak verin:

  • Kendi Tarzınızı Seçin: Sosyal networking servislerinin size sunduğu her çağrıya balıklama atlamayın. Bazı siteler profesyonel alanlara yönelirken, bazıları kız/erkek arkadaş bulmaya yoğunlaşmıştır. Bir çoğu ise iş ve keyfi aynı anda sunar: Bir arda yeni bulduğunuz arkadaşınızla mucizevi bir uyum yakalayabilir ve sonra onun aslında hayallerinizin şirketinde çalıştığını öğrenebilirsiniz. Fakat muhtemelen, ABBA tarzı gruplarla hiçbir ilgisi olmayan, 50’lerinde bir pazarlama müdürüyseniz, 20’lerinde müzik hayranlarıyla kontak kurmaya çalışarak vakit kaybetmek istemeyeceksinizdir.
  • Sitenin Kültürünü ve Kurallarını Öğrenin: Sosyal networking siteleri, esrarengiz sosyal gelenekleri ve kuralları olan liseler gibi olabilirler. Sizi davet eden arkadaşınızın netwok’ündeki kişilerle bağlantıya geçmeden önce sitenin bu tip özelliklerini öğrenin. Bazı sitelerde sıradan bir e-mail bunu çözmek için yeterli olabilir, fakat bir diğerinde sizi patavatsız, hatta daha da kötü biri olarak gösterebilir.
  • Profilinizi Düzenleyin: Sadece eğlence amaçlı oluşturulmuş sosyal network siteleri bile kariyeriniz için olumlu bağlantılar kurmanızı sağlayabilir. Müstakbel bir patronun görmesini istemeyeceğiniz hiçbir şeyi profilinizde bulundurmamaya özen gösterin. Bu özellikle profesyonel amaçlar için kullandığınız siteler için dikkate alınması gereken bir nokta. Potansiyel firmalar sizin online profilinize ulaşabilir be buradan sizinle ilgili bir yargıya varabilirler. Bunu aklınızda bulundurun ve profilinizi potansiyel firmaların görmelerini isteyeceğiniz şekilde düzenleyin.
  • Saldırgan Olmayın: Sosyal network gruplarına üye olan pek çok insan saldırgan tiplerden çok çekmişlerdir. “İnsanların networklerine karşı duyarlı olun” diyor, Kewin and Associates’de çalışan bir kariyer danışmanı olan Jenna Gausman. “Birinin network’üne dahil olmak için fazla agresif davranmayın. Çok ısrarcı insanlar sinir bozarlar, ve hatta yeterince uğraşırlarsa itibarlarını yerle bir edebilirler.”
  • Yapacağınızı Söylediğiniz Şeyi Yapın: İtibarınızı korumak için, kişilerin belirli network’lere girişlerine yardım edeceğinize veya onlara ihtiyaç duydukları telefon numaralarını bulacağınıza dair verdiğiniz sözleri tutun. “Verdiğiniz sözü tutmalısınız” diyor Gausman. Ve birinin yardımına ihtiyaç duyduğunuzu belirttiyseniz, onun önerilerini izleyin. Gausman “Size network’lerinin bir kısmını sunuyorlar ve bu noktadan sonra onların itibarları söz konusu” diyor, “başka bir deyişle, en azından, siz de onlara yardım elini uzatın”
  • Yüzyüze Görüşmelere Hazırlıklı Olun: Network’ün online tasarlanmış olması, kuracağınız ilişkilerin o noktadan çakılıp kalmasını gerektirmez. Sosyal networking siteleri insanların normal hayatta da, bire bir veya grup halinde bir araya gelmelerini sağlar. Sadece şunu hatırlayın: Yüz yüze bir görüşmede cevap vermek için mail yazarken sahip olduğunuz zamana sahip değilsiniz. Bir görüşmeden ne istediğinize tam olarak emin olun. Kariyer koçu Lynn Berger grup aktiviteleri için kısa ve önceden hazırlanmış bir giriş yapmanızı öneriyor. “Bu sayede kişi saçmalayıp, güzel bir izlenim bırakma şansını elinden kaçırmamış olur” diyor.
  • Başkalarına Yardım Ederken Kendinize de Yardım Edin: Networking karşılıklı fayda sağlayan bir aktivitedir, yani başkalarına kendinize davranılmasını istediğiniz şekilde davranın. Eğer insanlara yardım edebilirseniz, sizi unutmayacaklar ve iyiliğinizin karşılığını vermek isteyeceklerdir.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu