İş Fikirleri ve İş Kurmak

Operasyonel Filo Kiralama İşi Kurmak

Operasyonel filo kiralama sektörü büyümesini istikrarlı bir şekilde sürdürüyor, iş dünyasına ve bireylere otomobille ilgili her konuda kolaylık sağlayan sektörün ülke ekonomisine de katkısı büyük…

Filo Kiralama

İŞLETMELERİN otomobil satın alma dönemi artık yerini filo kiralamaya bıraktı. Çünkü operasyonel filo kiralama firmalarının sunduğu hizmetler sayesinde müşterilerin zaman kaybı, ek maliyet artışı, iş gücü kaybı gibi hususların önüne geçip tasarruf yapmasını sağlıyor ve ayrıca ülke ekonomisine de önemli katkılarda bulunuyor.

Maliyetlerin kontrol altına alınması, iş yükünün hafiflemesi, masrafların faturalandırılması ve çalışanların verimliliği gibi önemli konular her şirketin ana ilkelerinden. işverenin en büyük ihtiyaçlarından biri olan otomobil temini geçmişte satın alınarak yapılırdı. Araca verilen yüklü paralar, sigorta, kasko, periyodik bakımı, muayenesi gibi konular ek zaman kaybı ve maliyetle eşdeğerdi. Ayrıca bu araçların da üç ya da beş sene sonra yenilenmesi, masrafların daha da artmasına neden oluyordu.

SIFIR OTOMOBİL KEYFİ

Günümüzde operasyonel filo kiralama şirketlerinin sundukları hizmetler işverenlerin önemli bir yükünü hafifletti. Böylece büyük kuruluşlar ve KOBÎ’lerde sıfır km otomobil satın alma devri bitti ve artık sıfır km araç kiralama dönemi başladı. Filo kiralama şirketleri, müşterilerine danışmanlık yaparak kiralanacak araç sayrısını, markasını, modelini, motor ve donanım özelliklerini belirlemede yardımcı oluyorlar.

Süreç şöyle işliyor. İki tarafın ortak belirleyip anlaştığı araç veya araçlar üzerinde sözleşme yapılıyor. Bu sözleşmede aracm kat edeceği kilometre, kiralanma süresi ve aylık ödeme tutarı belirlenip anlaşma imzalanıyor. Müşterinin tercihi doğrultusunda aracı kiralama sırasında finansal kredi desteği operasyonel filo kiralama şirketi tarafından yapılıyor. Müşteri, aracını teslim alıp kullanırken sadece aylık belirlenen kira bedelini ödüyor. Yapılan ödemelerin fatura edilmesi sayesinde tamamı gider olarak gösterilebiliyor. Bu sayede müşterinin yıllık hesap bilançosunda da sapma olmuyor.

EK MASRAFLAR YOK

Aracı kiralayan şirket, zamandan tasarruf sağlarken ek masrafla da karşılaşmıyor. Özellikle trafik sigortası, kasko, araç muayenesi, periyodik bakımlar, ve motorlu taşıtlar vergileri filo kiralama şirketi tarafından takip ediliyor. Ayrıca kış lastiği seçeneği de sunan filo kiralama şirketleri müşterilerine raporlama hizmeti, güvenli sürücülük eğitimi ve araç takip sistemi gibi ek seçenekler de sağlıyorlar.

Ayrıca köprü geçiş kartları da filo kiralama şirketinin seçenekleri arasında yer alıyor. Sürücü, trafik cezası yaptığında filo kiralama şirketi müşterisini bilgilendirip gerekli tahsilatı yapıyor. Trafik kazasında veya aracın arızalanması halinde de filo kiralama şirketi yedek araç temin ederek işin aksamaması sağlanıyor.

ZAMANDAN VE İŞ YÜKÜNDEN TASARRUF

Müşterilerin sözleşmelerinin bitmesi ve yenilenmemesi sonucunda da filo kiralama şirketleri bu araçları teslim alarak ikinci elde satıyor. Teslimat sırasında araçta eksik bir parça ya da hasar varsa müşteriye fatura ediliyor. Müşteri sözleşmeyi uzatmak istediğinde veya araçlarının yenilenmesini talep ettiğinde filo kiralama şirketi gerekli hizmeti veriyor. Bu sayede müşteriler, araçların ikinci el olarak satılmasıyla da uğraşmadığı için zamandan ve iş yükünden de tasarruf sağlıyor. Sonuç olarak operasyonel filo kiralama şirketlerinin işletmelere sundukları avantajlar hem sektörün büyümesini hızlandırıyor hem de ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Rakamlar da sektörün büyüdüğünü kanıtlıyor.

KOBİ’ler de tercih ediyor

Yakın zamana kadar operasyonel filo kiralama hizmetini çok büyük bir oranda kurumsal yani büyük şirketler tercih ediyordu. Fakat sektörün büyümesi ve sunduğu avantajların çekiciliği küçük ve orta boy işletmelerin ‘KOBİ) de bu hizmetin faydalarından yararlanmaya başlamasına yol açtı. Son yıllarda sadece büyük firmalar değil, KOBİ’ler de araç satın almak yerine, kiralamayı tercih ediyor. Özel Tüketim Vergisi ve sıfır araç satışında yaşanan fiyat artışları KOBİ’leri araç kiralama yöntemini kullanmaya teşvik ediyor. Anadolu’daki şirketlerin araç kiralamanın önemini ve avantajlarının farkına varmaya başlaması sektörün bu pazara yönelik yaptığı yatırımları artırmasına yol açtı. Filo kiralama sektörünün güçlü aktörleri Anadolu şehirlerinde de temsilciler açarak büyümelerini sürdürüyor.

Araç sayısı 337 bin 500

TOKKDER’in bağımsız araştırma şirketi TNS Global işbirliği ile yürüttüğü pazar araştırmasına göre, 2017’nin birinci yarıyılında Türkiye operasyonel kiralama sektörü, i ODD verilerine göre, Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 20.5’i olan yaklaşık 1 62.800 adet yeni aracı filosuna kattı. 2017 yılının ilk yarısında yaklaşık 5 milyar 87 milyon TL yeni araç yatırımı yapan sektörün aktif büyüklüğü 24 milyar 600 milyon TL’yi aştı; filosundaki araç sayısı ise 337.500 adet oldu. 2016 yılında yaklaşık 4 milyar 950 milyon TL vergi (KDV+MTV+ÖTV) ödeyen operasyonel kiralama sektörü 2017 yılının ilk yarısında da yaklaşık 2 milyar 497 milyon TL vergi ödedi.

Filo kiralamada Renault yüzde 29.9’luk payı ile araç parkında en çok tercih edilen marka olurken, onu sırasıyla yüzde 14.7 ile VW, yüzde 9.8 ile Ford ve yüzde 8.9 ile Fiat takip ediyor. Bu araçlarda kompakt sınıf (C segment) yüzde 50.6’lık paya, B sgmenti yani küçük sınıf araçlar ise yüzde 28.5’lik paya sahip oldular. Orta sınıfta (D segmentinde) bulunan modeller ise yüzde 13.1 pay aldılar.

Özgür MARAŞ / Garenta ve İkinciyeni.Com Genel Müdürü
Firmalara büyük mali avantaj sağlıyoruz

Geçen seneye oranla ortalama filo adedinde uzun dönem kiralama markamız GarentaPRO ile yüzde 14, kısa I dönem markamız GarentaDAY ile de yüzde 13.6 büyüme sağladık. Önümüzdeki | dönemde hizmetlerimizde mükemmeliyeti ön planda tutarak, tüketicimizin ihtiyaçlarına daha hızlı, daha verimli yanıt verecek preselere odaklanacağız.

2017 yılının ilk altı ayında başarılı bir grafik çizmeye devam ettik. Bu senenin ilk yarısında, bir önceki yılın aynı dönemine göre filo büyüklüğümüz, uzun dönem kiralama markamız GarentaPRO ile yüzde 19.2, kısa dönem markamız GarentaDAY ile de yüzde 15.6 artış kaydetti. Yılın sonunda da çift haneli büyüme hedefliyoruz.

“UYGUN ÖDEME SEÇENEKLERİMİZ VAR”

ikinciyeni.com ile özel bir proje gerçekleştirdik. Garenta ve ikinciyeni.com markalarımızla, şirketlere Sat-Kirala adı altında kaçırılmayacak bir fırsat sunuyoruz.  Araçlarını İkinciyeni.com’da satan şirketler ve bireyler, yeni araçlarını GarentaPRO’dan kiralamaları durumunda ilk ay ücret ödemiyorlar.

İstanbul, Ankara ve İzmir’e ücretsiz transfer hizmeti sağlıyor, ayrıca satış işlemleriyle de Garenta yetkilileri ilgileniyor. Böylece firmalara büyük mali avantaj sağlıyoruz. Araç ihtiyaçlarını, öz kaynak kullanmadan karşılayan müşteriler kendilerine en uygun ödeme seçeneğiyle araç kiralama imkânına sahip oluyor.

Kendimize ait teknik altyapımız var. SAP sistemine ciddi yatırım yaptık. Bu da bize artı değer katan önemli detaylar arasında yer alıyor. Şu an Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Trabzon, Muğla (Bodrum-Dalaman] illeri olmak üzere Türkiye genelinde 20 farklı noktada araç kiralama hizmeti veriyoruz. Aralık ayında Eskişehir’de, ocak ayında Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı’nda; Mart ayında Kartal’da, Ağustos ayında da Beylikdüzü’nde şube açtık.

“SEKTÖR ANADOLU’DA DA BÜYÜYOR”

Sektörümüzün çatı kuruluşu TOKKDER’in verilerine göre, 2017 yılının ilk yarısında, yeni otomobil satışları yüzde 9.6 oranında azaldı. Buna karşılık yine aynı dönemde operasyonel kiralama sektörü, Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 20.5’i olan yaklaşık 62 bin 800 adet yeni aracı filosuna kattı. 2017 yılının ilk yarısında yaklaşık 5 milyar 87 milyon TL yeni araç yatırımı yapan Türkiye operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü ise 24 milyar 600 milyon TL’yi aştı. Sektördeki araç sayısı ise Ağustos ayı itibarıyla 365 bine çıktı.

Paylaşım ekonomisi ve kaynakların sürdürülebilir şekilde kullanılması gibi kavramların önemi anlaşıldıkça bireysel araç kiralamadaki büyümenin ortalamanın üzerine çıkacağını öngörüyoruz. GarentaPRO, firmalara büyük mali avantaj sağlıyor. Online kiralama sistemimizle şirketler istedikleri sayıda aracı kolay şekilde kiralama imkânı buluyor.

Havaların soğumasıyla Garenta’dan uzun dönem araç kiralayanlar kış lastiklerini ücretsiz değiştirebilecek. Aralık ayının sonuna kadar Garenta’dan uzun dönemli kiralanan ilk 500 araca kış lastikleri hediye, üstelik mevcut lastiklerin depolanması da Garenta’da ücretsiz.

Philippe CHABERT / TEB Arval Genel Müdürü
“Tam kapsamlı hizmetlerimizle farklılaşıyoruz”

TOKKDER’in 2016 Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’na göre, operasyonel kiralama pazarı 2016’da yüzde 19.3 artış gösterdi. Bu bağlamda TEB Arval, 2016’da 19.000 araca ulaşarak yüzde 22 filo büyümesiyle pazarın üzerinde performans gösterdi.

Bu performans, farklı müşteri segmentlerinde sunmuş olduğumuz özel çözümlerin sonucudur. 2016’da, 1-10 araçlık bir filoya sahip şirketlere özel butik bir operasyonel kiralama ve filo yönetimi sunmak ve böylelikle KOBİ’lerin ihtiyaçlarına daha doğru bir şekilde cevap verebilmek için KOBİ Çözümleri adlı departmanımızı kurduk. KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yönelik olan proje, firmalara anında teklif, otomatik kredi, hızlı teslimat ve segmente özel kampanya avantajları sunuyor.

“ARAÇ KİRALAMANIN ÇOK ÖTESİ”

Ayrıca eski araçlarını elden çıkarmak ve yenilemek isteyen firmalara da özel olarak “Sat ve Kirala” çözümümüzü tanıttık. Sektörde bir ilk olan “Sat ve Kirala” çözümü ile filo sahipleri hem eski araçlarını gerçek piyasa değerinde satıyor, hem de kaynaklarını yeni araç satın alımına bağlamadan, her şey dahil sistemle zahmetsizce kiralama yapabiliyorlar. Eylül ayı itibarı ile filomuz 20 bin araca ulaştı, yılsonunda da 21 bin aracın üzerinde bir filo büyüklüğüne ulaşmayı hedefliyoruz.

Bu yıl bizim için önemli bir dönüm noktası, çünkü bu sene aynı zamanda TEB Arval’in 10. yılını da kutluyoruz. Temel hedefimiz müşterilerin, sürücülerin ihtiyaçlarını doğru şekilde analiz ederek sunduğumuz danışmanlık hizmeti ve doğru araç seçimi ile her ölçekten işletmeye tam kapsamlı araç kiralama hizmetini sunmaktır. Bu hedefe ulaşmak ve filo yönetimini müşterilerimiz adına kolaylaştırmak için d[jital çözümlere dayalı raporlama ile müşterilerimize sürekli olarak katma değer yaratarak kendi işlerine odaklanmalarına imkan tanıyoruz.

“YENİ UYGULAMALAR GELİŞTİRİYORUZ”

Bu amaçla bu yıl dijital uygulamalarımızın merkezine müşterilerimizi koyarak dijital dünyamızın adını My TEB Arval olarak değiştirdik. Sürücülerimize özel sunduğumuz My TEB Arval mobile uygulamasını yeniledik. Kullanıcı deneyimi odaklı yeni tasarımı ile daha modern ve yeni bir görsel dünya sunan uygulamaya eklenen yeni işlevsel özelliklerle sürücülerimizin sürüş deneyimlerini arttırmayı planlıyoruz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, araç kiralamanın çok ötesine geçerek, müşterilerimize kiralama sürecinin her aşamasında uzman tavsiyelerde bulunuyoruz. En önemli önceliklerimizden biri müşteri memnuniyetimizi arttırmak, bu amaçla hem müşterilerimizin hem de sürücülerimizin bakım, onarım, teslimat, iade vb. süreçlerinde yaşadıkları deneyimleri çeşitli anketlerle ölçümleyerek aksiyon planlamaları oluşturuyoruz.

Pazara öncülük etti

Bu yıl hayata geçirdiği bireysel uzun dönemli araç kiralama sistemi OneCar ile büyük ilgi gören DRD Filo Kiralama, gelecekte perakende araç satışları içinde yüzde 5’lik pay almayı hedefliyor. DRD, 20 yıla varan sektör deneyimi ve 36 bin adedi aşkın araç parkı ile Türkiye’nin tamamı yerli sermayeli en büyük operasyonel filo kiralama markası konumunda.

Pazarda yüzde 10 paya sahip olduklarını söyleyen DRD Filo Kiralama Genel Müdürü İlkay Ersoy, önümüzdeki dönemde OneCar’ın öncülüğünde, bireysel yıllık kiralama pazarının önemli bir büyüme kaydedeceğini öngörüyor. Ersoy, bireylerin sahip olmayı artık yük olarak gördüğünü, tek seferde büyük bedeller ödeyip, bir de üzerine finansal ve operasyonel riskleri üstlenmek istemediğini söylüyor ve bu nedenle OnceCar’ın önünün çok açık olduğunu vurguluyor.

Avis

Türkiye’de Koç Holding’e bağlı Otokoç Otomotiv çatısı altında faaliyet göstârerı Avis, pazara giriş yaptığı 1974’ten itibaren 20 yılı aşkın bir süredir Avis Filo hizmetleri veriyor. Kısa dönem kiralama hizmeti de veren Avis, uzun dönem araç kiralama kapsamında operasyonel filo kiralama sektöründe mevcut filosunda 23 bin araç bulunduruyor. Firma, satış sonrasında 310 adedi aşan servis ağıyla 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Periyodik bakım, ikame araç hizmetleri, lastik hizmeti, kış lastiği seçeneği, kaza ve hasar yönetimi, OGS ve HGS yönetimi, sigorta takibi ve Avis mobil uygulaması Avis’in filo kiralamada verdiği hizmetler arasında öne çıkıyor. Dünya standartlarında hizmet veren Avis, Türkiye dışında, Azerbaycan, Kuzey Irak ve Kazakistan’da hizmet veriyor. Avis, son dokuz yıldır EMEA ülkelerindeki [Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Asya) müşteri memnuniyeti sıralamasında birinciliğini koruyor.

Rent A Car Açma Şartları

 • a)En az 80 m2 kapalı alanı olacak.
 • b)Ve bina çekme mesafeleri ile yola araç konulmayacak.(Bisiklet,Motorsiklet dahil)
 • c)Rent’a car larda yanıcı patlayıcı madde bulundurulmayacak
 • d)Detaylı İşyeri yerleşim krokisi çizdirilecek teknik bir kişiye.
 • e)Bu yerleşimi izinsiz değiştiremeyecek.

Kapalı mekanlarda LPG li araç bulundurulması yasaktır.

Rent A Car Açmak İçin Gerekli Belgeler

 1. Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi
 2. 2 adet fotoğraf
 3. Tapu fotokopisi.
 4. Yapı kullanma izni kağıdı.
 5. Kiralıksa kira mukavelesi aslı veya noter tasdikli sureti.
 6. Vergi levhası fotokopisi.
 7. İlgili Esnaf odası veya Ticaret odası kaydı fotokopisi. (Alanya)
 8. Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi.
 9. İşyerinde su abonesi kartlı sayaç takılacak
 10. Aynı adrese daha önce verilmiş ççma ruhsatı varsa belediyeye geri iade edilecek.
 11. İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu gelecek.
 12. Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi.
 13. İmza sirküleri,Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi (Şirket olması halinde )
 14. C.Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı

Not: Bu belgeler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve belediyeden belediyeye farklılık gösterebilmektedir. Kesin belgeler için lüften ilgili belediyeye başvurunuz.

Rent A Car Açma Maliyeti

Başlangıç olarak filonuzda ne kadar araç bulunduracağınız ve araçları nasıl temin edeceğiniz maliyeti çok değişken kılabilmektedir. Bunun dışında dükkanınızın büyüklüğü ve bulunacağı lokasyon da maliyeti etkileyen önemli faktörlerdendir. Sermaye bulma konusunda sıkıntı yaşarsanız tanıdıklarınızla anlaşıp ilk etapta onlara da belli bir pay vererek onların araçlarını kiralayabilirsiniz. Maliyet için kesin bir rakam vermek doğru değildir. Sağlıklı bir maliyet hesaplaması için açmak istediğiniz rent a car dükkanı hakkında bize detaylı bilgi sunmalısınız. Bu konuda yazımıza yorum yaparsanız uzman kişiler sizin için bir maliyet hesaplaması yapacaktır.

Araba Kiralama İşletmenizi Finanse Etmek: Herkes, günlük aktivitelerini yürütürken para idaresinin ne kadar önemli olduğunu biliyor. Girişimciler de, işletmelerini finanse etmenin öneminin farkında. Hiçbir işletme mali kaynak olmadan varlığını sürdüremez. Ren a car açmak pek kolay olmadığı için, sermaye bulmak da son derece zor bir iş.

İşte bu yüzden çok iyi bir iş planına ihtiyacınız var. İş planı sayesinde işletmenize yatırım yapabilecek muhtemel kaynakları bulabilirsiniz. İyi bir iş planınız olursa yatırımcıları para kazanacağınıza ve uzun vadede onlara yararlı olacağınıza ikna edebilirsiniz.

Araba kiralama işletmenize mali kaynak ararken yapabileceğiniz bazı şeyler şunlar:

 • Melek yatırımcılara yaklaşarak planınızı onlarla paylaşabilirsiniz.
 • Risk sermayesi şirketlerinden para alabilirsiniz.
 • Mali kurumlara(Kosgeb vb.) ve bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz.
 • Kişisel finans durumunuza ve gayrimenkul satışlarınıza göre bir plan ayarlayabilirsiniz.
 • Belirli yatırımcılara yanaşabilirsiniz.

Baturhan Boyacılar

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu