Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Organik Kuru Temizleme Pazarı

Kuru temizleme sektörü de organik trendinden etkilendi. Yeni nesil kuru temizlemeciler çevreci, ekonomik ve insan sağlığına uygun olarak tanımlanıyor. Sektörün eskileri ise bu duruma “Geleneksel yöntem de zararlı değil” diyor…

YAŞAMIN her anında kimyasallarla karşı karşıyayız. Temizlik malzemeleri bunlar arasında en yaygın olanları. Bir dönem hayatı kolaylaştırdığı için çokça kullanmakta sakınca görülmeyen bu kimyasallar artık “zararlı” olarak kabul ediliyor. Günümüzde özellikle temizlik maddelerindeki kimyasalların sağlığa yönelik etkileri daha iyi ve kapsamlı olarak araştırıldıkça, bunlara yönelik tepki yeni bir yaşam türünün ortaya çıkmasına yol açtı. “Sınai kimyasallardan mümkün mertebe uzak yaşama trendi” olarak özetlenebilecek bu tarz, giderek hayatın her alanında organik ürünlere yönelmeye sebeb oldu. Artık “organik” sıfatı sadece yiyecekler için kullanılmıyor, giyeceklerde de bu özellik yaygın olarak aranıyor. Şimdi sırada kuru temizleme sektörü var.

Organik kuru temizleme sektörü kısa sürede hızla büyüdü. Bu teknolojileri satan firmaların temsilcilerine göre, bu pazarın büyüklüğü yüzde 10 gibi bir düzeye ulaştı. Geleneksel kuru temizleme sektörü temsilcileri ise bu oranın yüzdelerle ifade edilemeyecek kadar küçük olduğunu savunuyor. Bu hizmete daha çok astım hastaları, alerjisi olanlar ve çocuklu aileler talep gösteriyor. Yöntemin damıtma işlemi gerektirmediğinden, işletmelere yılda 9 bin TL’ye kadar su ve enerji tasarrufu sağladığı söyleniyor. Sektörün önde gelen firmalarıyla organik kuru temizleme pazarını konuştuk…

organik kuru temizleme

500 MİLYON EUROLUK PAZAR

Türkiye genelinde 96 şubesiyle sektörün öncüleri arasında yer alan Dry Clean Express, dünya pazarını yakından takip ederek, yeni teknolojilere hızla adapte olan bir firma. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Avşar, “Çalışan kadın sayısının artması, çoğalan otel yatırımları ve tüketici bilincinin gelişmesiyle son yıllarda hızlı bir büyüme sürecine giren kuru temizleme sektörü, Türkiye’de oldukça cazip bir yatırım haline geldi” diyor. Yıllık hacminin 500 milyon euro olduğu tahmin edilen sektörün özellikle yerel girişimciler için büyük bir fırsat kapısı oluşturduğunu söyleyen Avşar, organik kuru temizleme konusunda ise şu bilgileri paylaşıyor:

Organik kuru temizlemenin payı şu anda oldukça küçük düzeylerde. Bunun temel nedeni mevcut kuru temizlemecilerin binlcrcesinin halen eski usul kuru temizleme yöntemleri ile faaliyet göstermesi. Öte yandan, müşterilerin bilinçlenmesi ve bu hizmetin yaygınlaşmasıyla pazar payı hızla artıyor. Firmamız, müşterilerimizde pahalı algısına sebep olan organik kavramını, olması gereken fiyatlarla sunuyor” diyor.

“ÇEVRECİ TEKNOLOJİLER”

Türkiye’de ilk defa organik kuru temizleme konseptini uygulayan firma olduklarını söyleyen Dry Corner Genel Müdürü Faruk Çetin ise, “Firmamız klasik yöntemlerden farklı olarak kullandığı teknolojilerle farkmdalık yaratıp, sektörün yönünü değiştirdi” diyor. Türkiye’de üç farklı organik ve ekolojik teknoloji kullandıklarını söyleyen Çetin, “Dünyada yaygın olarak kullanılan petrol çözeltisi yerine insan sağlığına duyarlı ve çevreci teknolojileri kullanıyoruz” diyor. Organik kuru temizleme pazar payınm yüzde 15’lerde olduğunu öne süren Çetin, büyük bir değişim ve kolaylık sağlayan organik kuru temizlemeye ilginin büyük olduğunu söylüyor. Organik giysilerin organik kuru temizleme ile daha hassas ve zararsız temizlenmesinin yönteme yönelik ilgiyi artırdığı bügisini paylaşıyor. Çetin kullandıkları organik temizleme yöntemlerini şöyle anlatıyor:

“Sektöre ilk girişimiz Japon bilim ve teknoloji bakanlığından ödüllü Green Dry teknolojisi ile oldu. Diğer bir teknolojimiz ise Amerikan menşeili Green Earth teknolojisi. En son kullanmaya başladığımız ise Alman menşeili Intense teknolojisi.”

Çetin, kuru temizlemede yıllık ciroların mağaza başına ortalama 600 bin TL olduğu bilgisini de paylaşıyor.

15 ŞUBE AÇACAK

Wet Clean son yıllarda yaygınlaşan bir temizleme yöntemi. Tekniğin geleneksel kuru temizlemeden farkı, perkloretilen denilen kimyasalı kullanmadan, su ve biyoçözünür deterjanlar ile çalışması; ayrıca iddiasına göre, insan ve çevreye duyarlı bir teknoloji olması. “Tekstil sektöründe başlayan organik trendin kuru temizlemedeki örneği Wet Clean” diyen Cleanlux Genel Müdürü Alper Arısoy, teknolojinin beyaz eşya firması Electrolux tarafından geleneksel kuru temizleme yöntemlerine alternatif olarak geliştirildiğini ve dünya çapında büyük ilgi gördüğünü söylüyor. Her geçen gün talebin arttığını söyleyen Arısoy, “Özellikle astım hastaları, alerjisi olanlar ve çocuklu aileler kullanıyor” diyor. Sistemin çocuk, yaşlı ve hamile kadınlar başta olmak üzere hiç kimse için herhangi bir sağlık riski taşımadığını sözlerine ekleyen Arısoy,

“Kanserojen kimyasallara gerek duymadan temizlik sonuçları elde edebiliyoruz” diyor. Şu an halihazırda 10 şubelerinin olduğunu, 2019 yılında yeni konsept mağazaları ile birlikte 10-15 şube daha açmak istediklerini söyleyen Arısoy, bayi bazında 25 bin ile 100 bin TL aralığında aylık ciromuz var” diyor.

Organik kuru temizleme yöntemleri

• GreenEarth: D-5 adlı silikon bazlı kimyasalın kullanıldığı GreenEarth yöntemi çevreye ve kuru temizleme çalışanlarına zarar vermeme konusunda iddialı.

• C02 temizleme: Bu yöntemde karbondioksit gazı önce sıvı formuna çevrilir. Giysileri temizlemede kullanıldıktan sonra tekrar gaz haline dönüştürülüp salınır. Süreçte hiç kimyasal kullanılmaz.

• Hidrokarbon temizleme: Diğerlerine göre daha eski ve ucuzdur. Hassas kıyafetlerden mürekkep lekesi gibi zor lekelerin çıkarılmasında perkloroetilene göre daha az zararlı bir kimyasal kullanılır. Giysilerde hoş olmayan bir koku bırakma olasılığı olduğuna dikkat çekiliyor.

• Profesyonel ıslak temizleme: Etiketinde sadece kuru temizleme yapılabileceği söylenen birçok kıyafet ıslak olarak da temizlenebilir. Ancak uygulama kumaşa ve boyasına zarar gelmemesi için profesyoneller tarafından kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Bu konuda alternatif olarak çevre dostu ve organik deterjanlar tercih edilebilir.

Organik kuru temizleme örnek fiyat listesi

 • Takım elbise        25-30 TL
 • Pantolon              10-13 TL
 • Ceket                     15-17 TL
 • Gömlek                 10-13 TL
 • Kravat (Min.)      08-10 TL
 • Etek [Min.]          10-12 TL
 • Palto                     25-30 TL
 • Pardesü                25-30 TL
 • Kaban                   25-30 TL
 • Mont                     20-25 TL
 • Bluz (Min.)          14-18 TL
 • Kazak                   12-15 TL
 • Elbise (Min.)      20-25 TL
 • Hırka                   15 TL
 • T-shirt                 10 TL

Tasarruf da sağlıyor

Organik kuru temizleme, ekolojik, insan ve çevre dostu olduğu iddiasında. Giysilere zarar vermemesinin yanı sıra her yıkamada giysileri yenileme özelliğine sahip olduğu ifade ediliyor. Uygulayıcı firmaların iddiasına göre, geleneksel kuru temizleme sistemlerinin aksine kıyafetlerde her yıkamada renk ve doku canlılığı sağlıyor. Sistem damıtma işlemi gerektirmediğinden, işletmelere yılda 9 bin TL’ye kadar su ve enerji tasarrufu sağladığı belirtiliyor.

İçerdiği saf silikon sayesinde abiye, kürk, ipek, deri ve kaşmir gibi pahalı kıyafetlere zarar verme riskini ortadan kaldırdığı vurgulanıyor.

 

MERVE YILMAZ

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu