Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Organik ve doğal kozmetik üzerine e-ticaret sitesi girişimi

Organik ve doğal kozmetik üzerine e-ticaret sitesi girişimiailemicinsaglikODTÜ mezunu kimya mühendisi girişimciler Bora Önen, Kemal Macit ve Kemal Ozan tarafından 2011 yılında kurulan ‘ailemicinsaglik.com’ e-ticaret sitesi, organik ve doğal kozmetik alanında faaliyet gösteriyor. Türkiye’yi doğal ve organik konusunda bilinçlendirerek doğru ve sağlıklı kozmetikle daha yakından tanıştırmayı amaçladıklarını söyleyen Bora Önen,’Altı aydır faaliyette olan sitemiz 5 bin üyeye ulaştı. Bu yıl 250 bin lira ciro hedefliyoruz” diyor.

Vitakap firması bünyesinde bulunan ‘ailemicinsaglik.com’, 2011 yılında ailenin tüm fertlerinin her türlü ihtiyacını sağlıklı ürünlerle karşılamak amacıyla kurulmuş bir e-ticaret sitesi. Amerika’nın ve dünyanın en büyük doğal ve organik zinciri olan Wholefoods’un wholebody konseptini benimseyerek özel ürünleri Türkiye’ye getiren site; profesyonel cilt bakımından saç bakımına, bebek bakımından temizlik ürünlerine, gıda ve sporcu takviyesine kadar geniş bir ürün gamına sahip.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi mezunu kimya mühendisi girişimciler Bora Önen, Kemal Macit ve Kemal Ozan Özyörük tarafından hayata geçirilen site, Türkiye’deki tüketicileri doğal ve organik ürünler konusunda bilinçlendirme, doğru ve sağlıklı kozmetik ürünleriyle tanıştırma amacıyla kurulmuş. Sitesinin insanları kullandıkları ürünler konusunda bilinçlendirmeyi amaçladığını belirten ailemicinsaglik.com kurucularından Bora Önen, “1 Mart 2013 tarihinde faaliyete geçen sitemiz bugün itibariyle 5 bin civarında üyeye ulaştı. Aylık ciromuz 25 bin lira. Bu yılın sonunda 250 bin lira, 2014’te ise 1,2 milyon lira ciro hedefliyoruz” diyor.

Eşinin hamileliğinde ortaya çıktı

Vitakap firması, 2011 yılında, uzun yıllar yurtiçinde ve yurtdışında ilaç sektöründe çalışan ve aynı zamanda da BO Farma ilaç Sanayi’nin kurucuları olan Bora Önen ve Kemal Ozan Özyörük tarafından kuruldu. Ailem için Sağlık markası ise Vitakap firmasının bünyesinde 2012 yılında doğdu. Finans ve perakende sektöründe uzun yıllar tecrübe edinmiş olan sınıf arkadaşları Kemal Macit’in de ortak olarak katılmasıyla güçlenen firma, hızla büyüyüp doğal ve organik ürün sektöründe lider konuma gelmeyi hedefliyor.
Ailemicinsaglik.com’un hikayesi ise şöyle gelişti. Her şey 2011 yılında Bora Önen’in, eşinin hamileliği döneminde, gıdalarda kullanılan sentetik maddeler, tarım ilaçları ve hormonlar üzerine araştırmaya yönelmesiyle başladı. Önen, bu maddelerin insanlar ve çevre üzerindeki kısa ve uzun dönemdeki zararlarının yanı sıra İnsan vücudundan atılamayarak anneden bebeğe aktarıldığını gördü. Önen, gelişmiş ülkelerde insanların her gün kullandıkları kozmetik, temizlik ve kişisel bakım ürünlerindeki kimyasallar ve toksin maddelerden uzaklaşma trendinde olduklarını ama henüz Türkiye’de bu bilincin oluşmadığını da fark etti.

işleri gereği sürekli Amerika’ya gidip gelen ortaklar, bu süreçte araştırmalarını derinleştirip fuarlara katıldı. En önemlisi de Amerika’nın ve dünyanın en büyük doğal ve organik zinciri olan Wholefoods’un vvholebody konseptini benimseyerek özel ürünleri Türkiye’ye getirmeye başladılar. Böylece, dünyada bu konuda öne çıkmış olan markaları tespit ederek, bu markaların ürünlerini ‘Ailem için Sağlık’ markası altında Türkiye’deki tüketicilerle buluşturma süreci başladı.

  Klavye Terlik iş fikri

170 ürünün Türkiye distribütörü

Ailemicinsaglik.com, dünyanın en ciddi sağlık kuruluşlarından sertifikalı, Hollywood starlarının dahi kullandığı Desert Essence, Sophyto, My Denstist’s Choice, Eco Nuts markalarının ve bu markalara ait 170 ürünün Türkiye distribütörü. Site, çok yakın zamanda Seventh Generatlon, Pureflt, RealFood Organics gibi yine çok önemli markaları da bünyesine katmayı planlıyor.

Dünya’nın en iyi ve alanında öncü markalarını Türk tüketicisiyle buluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Önen, şöyle devam ediyor: “Eylül ayından İtibaren gıda dışı doğal ve organik alanda her kişinin ve her evin tüm İhtiyaçlarını karşılayacak örün gamına ulaşmış olacağız. Halkın organik olmayan ürünler ile kandırılmasının da önüne geçmek İstiyoruz” diyor. Piyusada sadece adında ‘organik’ geçtiği için ‘biz organiğiz’ diye satılan ürünler olduğunu söyleyen Önen, “Avrupa’da yüzde 10 organik İçeriğe sahip olması Ecocert sertifikasını almaya yetiyor. Amerika’da ise ürünlerin USDA organic sertifikasına sahip olmak İçin yüzde 95 ve üstü organik İçerik, NSF organic sertifikasına sahip olmak için ise yüzde 70 organik içeriğe sahip olması gerekiyor. Bizim de ürünlerimiz Amerika sertifikasyon kuruluşları tarafından onaylandığı için ürünlerimizin organik içerikleri yüzde 70-95 arasında değişiyor” diye anlatıyor.

Bu ürünlere ulaşmak İsteyenler, internet sitesi haricinde, City Farm mağazaları, E-life mağazası, Cihangir EcoLife mağazası, MKM Etiler Eczanesi, Etiler Happy Nest Çocuk Kulübü, ebebek.com ve Ebebek Maslak-Buyaka-Çam Iıca mağazaları, eylül ayı itibarı ile de Teşvikiye Altuğ Eczanesi ve Ecolife Bebek mağazalarında da bulabilirler.

Perakendede organik oranı yüzde 18

Organik sektörü özellikle Amerika’da çok hızlı büyüyen bir sektör. Tüm perakende sektörünün yüzde 18’i civarına gelen organik sektörünün büyüme hızının yavaşlamadığına vurgu yapan Önen, şu değerlendirmede bulunuyor: “Türkiye’de bu oran sadece yüzde 0,2 seviyelerinde. Bunun en büyük nedeni insanların organik konusunda bilgilendirilmemesi ve piyasada organik olmayan ürünlerin organik olarak satılmasından dolayı ürünler arasında bir fark görmemesi. Bizim ürünlerimize en çok 20-35 yaş grubundaki anne adayları ve anneler ilgi gösteriyor. Aslında tüm dünyada da trend bu yönde.”

Özlem Bay Yılmaz / Ekonomist Dergisi / www.myfikirler.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak

Satılık Üzüm Bağları, Üzüm Yetiştiriciliğine Yatırım Yapmak, Üzüm bağı kurmanın maliyeti Üzüm son dönemlerin flaş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir