İş Fikirleri ve İş Kurmak

Organik yumurta pazarı kazandırıyor

Stressiz yumurtayla stressiz büyüyor

Flotty markasıyla Türkiye’nin en büyük yumurta üreticisi olan Umut Tavukçuluk, yeni bir yatırıma soyundu. Cage free sistemini yani serbest dolaşımlı kümesleri Türkiye’ye getiren Umut Tavukçuluk, tavukların strese girmeden yumurtladıkları yumurtaları Green Ranch markasıyla sunacak. Şirket ayrıca organik tavuk üretimi de planlıyor.

Umut Tavukçuluk, 32 yıllık Elazığlı bir aile şirketi. İlk etapta bin 200 tavukla başlayan şirket, bugün 350 bin tavuk ve 300 bin konvansiyonel yumurta üretimine ulaştı. Umut Tavukçuluk, aynı zamanda Flotty markasıyla Türkiye’nin en büyük organik yumurta üreticisi. Günlük 30 bin adet yumurta üretimi kapasitesine sahip.

Şirket, yaptığı yeni yatırımla yumurta sektöründe öncü bir akım başlattı. ‘Cage free’ yani serbest dolaşım sistemini Türkiye’ye ilk getiren ve yatırımını ilk tamamlayan şirket olan Umut Tavukçuluk, bu yatırımıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ‘İyi Tarım’ sertifikası da almış. Tamamlandığında toplam 10 milyon dolarlık yatırım yapılmış olacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın 2012 yılının Ocak ayında hazırladığı ‘Çiftlik Hayvanlarının Refahına İlişkin Yönetmelik’e göre 2015 yılma kadar artık tüm yumurta üreticilerinin mevcut kafeslerini değiştirerek, zenginleştirilmiş kafes sistemine geçmeleri gerekiyor.

Organik yumurta pazarı büyüyor

Ortadoğu’ya ihracat görüşmelerinin sürdüğünü, özellikle Birleşik Arap Emirlikleri ile görüştüklerini ifade eden Cengiz Gülmez, yakın zamanda ihracata başlayabileceklerini söylüyor. Türkiye’de organik yumurta pazarının her geçen gün büyüdüğünü vurgulayan Gülmez, şunları söylüyor: “Türkiye genelinde organik yumurtaya yönelik 20 bin müşterimiz var. Türkiye’de organik yumurta pazarı her geçen gün gelişiyor. Ancak üretimin yüzde 1 ’i organik. Günlük 50 milyon adet yumurta üretimi var. Bunun yüzde 25’i iç pazarda tüketiliyor. Geri kalanı Ortadoğu ülkelerine ihraç ediliyor.”

Özgür tavuklar

10 yıldır Avrupa’da hayvan refahı ile ilgi çalışmalar Avrupa’da devam ettiğini, 2012 Ocak’tan itibaren başta Almanya olmak üzere eski tip üretim şekli yasaklandığını söyleyen Umut Tavukçuluk Genel Müdürü Cengiz Gülmez, “Bütün ekipmanları ve kümes malzemelerini getirdik. Bu yılın başında da üretime başladık” diyor.

Türkiye’de bir tavuğa bir A 4 kağıdı boyutlarında yer kaldığını söyleyen Cengiz Gülmez, tavuğun bu alanda hareket edemediğini ve bunun fabrikasyon mantalitesi taşıdığını belirtiyor. Gülmez, Avrupa’da şimdiki sistemin, kafeslerin kapakları olmadığını, kafeslerden rahatlıkla çıkarak talaşlı ortamda özgürce gezebildiklerini ifade ediyor. Toz banyosu, folluk, tünek gibi doğal ekipmanlarla tavukların adeta köy hayatında gibi yaşadığını belirten Gülmez, şunları söylüyor:

“2012 Ocak ayından itibaren biz bu cage free sistemini uygulamaya aldık. Bu sistemle üretilen yumurtaları ‘Green Ranch’ markasıyla sunacağız. Eski tip sistemde tavuklar hiç enerji sarf etmedikleri için daha fazla yumurta elde edilebiliyor. Ancak bizim şöyle bir avantajımız var: Hayvan refahı kapsamında bu sistemde hayvanlar çok daha sağlıklı, lezzetli ve kaliteli yumurta üretebiliyor. Strese girmiyorlar. Stres hayvandan insana geçebiliyor.”

Sektör hızla dönüşecek

Tamamlandığında toplam 10 milyon dolarlık yatırım yapılmış olacak. Bina inşasının ardından Almanya’dan bu özel kafesleri getirttiklerini belirten Gülmez, bu sistemin Almanya’da başladığını ve şu an tüm Avrupa genelinde kullanılmaya başlandığını ifade ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından İyi Tarım Sertifikası almaya hak kazandıklarını ve bunun Türkiye’de bir ilk olduğunu kaydeden Gülmez, şöyle devam ediyor: “2012 yılının başında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir kararname çıkardı. Artık yeni yapılacak kümeslerde, hayvan reformu yapılacak. 2015 yılından itibaren ise eski kümesler tamamen dönüştürülecek. Bu yeni kanunla birlikte sektör çok hızlı dönüşecek. Hatta geçen gün Diyarbakır’dan bir üretici bizim tesisleri ziyaret etti. Çok etkilendi ve kendisi de bunu yapmaya karar verdi. Bunun ilk öncüsü biz olduk ve bundan dolayı çok mutluyuz.”

En büyük organik üretici

Eski kümesleri de en yakın zamanda yeni sisteme dönüştüreceklerini belirten Gülmez, “Kapasitemizin yüzde 25’i bu sistemden yararlanıyor. Üretimimizi 200 dönümlük bir alanda yapıyoruz” diyor.

Green Ranch Türkiye’deki tüm Migros’lara dağıtılıyor. Günlük 300 bin adet üretim kapasitesine sahip olduklarını ve bunun yüzde 25’ninin cage free sistemiyle yapıldığını ifade eden Gülmez, organik yumurta üretimini de Flotty markasıyla gerçekleştirdiklerini sözlerine ekliyor. Türkiye’nin en büyük organik yumurta üreticisi olduklarım kaydeden Gülmez, Türkiye’deki tüm büyük marketlerde yer aldıklarını ve üretiminin yüzde ,30’unu organik yumurtanın kapsadığını, söylüyor. ABD ve Avrupa’da yumurta paketlerinin üzerinde “Bu yumurta cage free sistemiyle üretilmiştir” ibaresinin yazdığını kendilerinin bu ibareyi paketlerin üzerine koyduğunu ifade eden Gülmez, “ABD ve Avrupa genelinde bu sistem çok önemseniyor” diyor.

Organik tavuk da üretecek

Green Ranch’in kapasitesinin her yıl yüzde 25 büyütüleceğini ve bu projenin beş yılda tamamlanacağını belirten Gülmez, şunları söylüyor:

“Elazığ’da sözleşmeli olarak kümeslerde organik yumurta ürettiriyoruz. Kümes, yem gibi her türlü desteği üreticiye biz veriyoruz. Onlar da bizim adımıza üretim yapıyor. 10 tane üreticimiz var. Organik tavuk üretimi planlıyoruz. Bunu öncelikle tüm gurmelere tattıracağız, diyetisyenlere göstereceğiz. Eğer başarılı olduğumuza inanırsak buna da başlayacağız. Tavukları kümese koyduk. 80 gün sonra ilk sonuçlan alacağız.”

Bu yıl Green Ranch ve organik tavuk ile birlikte yüzde 100 büyümeyi hedeflediklerini kaydeden Gülmez, “Geçtiğimiz yıl 10 milyon TL ciro yaptık. Bu yıl 25 milyon TL ciro hedefliyoruz” diyor.

Bugün 67 çalışanı olan Umut Tavukçuluk, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Bursa gibi şehirlerde de üreticilerle çalıştıklarını ve dolaylı istihdamın 150 kişiye ulaştığını kaydediyor.

Burcu Tuvay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu