İş Fikirleri ve İş Kurmak

Orijinal bir iş önerisi; Anti-viral boya üretin

Orijinal bir iş önerisine ne dersiniz? COVID-19 belirli satıhlarda ne kadar süre canlı kalabiliyor? Bu konuda çeşitli iddialar varsa da genel kanı şöyle: Metal satıhlar, çatal kaşık gibi mutfak gereçleri, tabak, fincan, seramik, bardak gibi cam ve camsı ürünler üzerinde beş gün; pencere camı ve aynalarda beş ila altı gün; ahşap satıhlarda dört gün, kâğıt ve kartonlarda materyalin türüne göre üç saat ila üç gün. Plastik malzemeler üzerinde ise genellikle beş gün.

Anti-viral boya üretmek mümkün mü?

En kısa süreli örnekler ise alüminyum üzerinde sekiz saat, bakır materyal üzerinde dört saat şeklinde. Süre konusunda henüz netlik kazanmamış epeyce örnek bulunması ise ilginç; bunların başında kağıtlar, kumaşlar, ayakkabılar gibi daha onlarca nesne var.

Tüm bunlara karşın ‘nano kaplamalar’ virüs, bakteri ve küflere karşı yüzde 99.98’e kadar koruma sağlayabiliyor, önceki tekniklere karşı bunların belirgin üstünlükleri var. En önemli yönleri ise kendi kendilerini otomatik temizleyebilme özellikleri. îşte, bu aşamada en hızlı gelişen araştırmacı kurumlar da haliyle ‘Nano Kaplama Endüstrisi’ oluyor.

Orijinal bir iş önerisi
Orijinal bir iş önerisi

KENDİNİ TEMİZLEYEN SATIHLAR

Hijyen standartlarına yepyeni kapılar açan yeni nesil teknolojilerin ana hedefi kamu binalarında, hastanelerde, okullarda, fabrikalarda ve trafik koşullarında nano bazlı yüzey aktif maddelerinin kullanımını genişletip, klasik alışkanlıkları değiştirmek. Böylece nano bazlı yüzey kaplamaları olağanüstü hijyen sağlarken, kendi kendini temizliyor, temizlik ve bakım masraflarını dikkat değer oranda azaltıyor.

‘Antiviral’ (virüslere karşı), ‘antimikrobiyal’ ve ‘antifungaP (tüm mikrop ve mantar türlerine karşı) çalışan bu kaplama içeriği; cam, metal ve çeşitli alaşımlar üzerinde etkili olurken; seramikleri, fayansları, plastik ve ahşap yüzeyleri, mermerleri ve de en önemlisi duvarları da koruyor. Böylece, yeni nesil boya ve verniklerin formüllerine girerek onları ayrıcalıklı hale getiriyor.

Gelişmeler klasik boya üretiminin alışılmış safhalarını devrimci bir anlayışla değiştirirken, yeni bir geleceğe de kapı aralıyor. Ayrıca, bu yöntem bir anlamda koruyucu uygulamalar olarak mermer plakalar, fayanslar ve plastik duvar boyaları endüstrisinde büyük ilgi görmeye devam ediyor.

Bundan böyle yakın gelecekte bazı kaplama ve boya malzemelerini hem uzun ömürlü yapacak, hem de uygulanan yüzeyleri sonsuza kadar ‘Covid-19’ başta olmak üzere, her tür virüs, mikrop ve mantarlardan koruyacak gibi görünüyor.

Burada özellikle ‘Covid-19’un hedef alınması önemli. Bu konuda mevcut literatür giderek zenginleşiyor. Etki süreci klasik boyalarda olduğu gibi belli bir zamanı değil, çok uzun süreler korumayı kapsıyor.

İLGİNÇ GELİŞMELER VAR

Bugün boya sektörünün uygulama alanına giren nano-partiküller uzun süreli antiviral aktivite gösteriyor, önerimiz, bu konuda geliştirilmiş lisanslı buluşların bizdeki boya ve kaplama endüstrisi tarafından özel etiketlerle satışa sunulması.

Bunları gerçekleştirebilecek beceriye sahip bizde gerekli potansiyelin olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Hedef; geçici sürelerle virüs koruyucu boya ve kaplama malzemesi üretmek değil, süreci olabildiğince genişletip ticarileştirmek.

Bu konuda yüksek sıcaklıklara dayanıklı metal kaplamalar ve inorganik yeni nesil nano malzemelerin kullanılması gerekiyor. Yüksek sıcaklıklarda uzun raf ömrüne sahip anti-mikrobik ve organik olmayan nano malzemelerin kullanılması yeni bir tüketim eğilimini de kamçılamış oluyor. Bu amaçla ulusal boya ve kaplama sektörümüze burada büyük iş düşüyor.

Önemli olan Covid-19 bulaşmasına zemin hazırlayacak oluşumları önleyebilmek.

Bugün antimikrobiyal boyalar kadar, spesifik olarak ‘antivirütik boya ve kaplama malzemeleri’ üretebilmek önemli hale geliyor. Dünyanın önemli markaları şimdi bunun üzerinde derinlemesine çalışmalar yapıyor; alt markalar yaratarak çeşitli işlevlere sahip yeni nesil boya ve kaplama malzemelerini pazara sunmaya hazırlanıyor.

Bu konuda birbirinden ilginç ‘know-how’, ‘patent’ ve ‘ödüllü buluşlar’ var. Hemen tüm işletmeler ‘Covid-19’u içine alan geniş spektrumlu boya ve kaplama malzemelerine uzun süreli garanti vererek ayrışma yarışındalar. Yeni ürünler sayesinde enfeksiyon kaynaklı direnç riski, ileri safhalarda küf oluşumu ve bulaş tehlikeleri yok edilmekle kalmıyor, tüm süreçler her koşulda garanti altına alınıyor.

Son uygulamalar en çok denizcilik endüstrisinde görülüyor. Hastane gemilerinde denenen kaplama ve boyalar bundan böyle konutlar, fabrikalar, alışveriş mekanları ve okullar başta olmak üzere, çoğu yerde de tüm yüzeyleri korumak için hızla geliştiriliyor.

YENİ TEKNOLOJİLERE YATIRIM ZAMANI

Okullar ve hastaneler başta olmak üzere tüm yapılarda yeni nesil uzun ömürlü ‘antimikrobik’ ve ‘antivirütik’ boya ve kaplama malzemeleri şimdiden standart hale gelmek üzere. Bunların belirgin özelliği yalnız hastanelerde değil, standart inşaat ve dekorasyon uygulamalarında da koruyucu olarak tercih potansiyeli taşımaları.

Teknik gruplar tarafından geçmişte iyi bilinen ‘N-halamin’ gibi, yaygın virüs, mantar ve bakteri karşıtı yeni kimyasal formüller keşfediliyor, hızla uygulama alanına giriyor. Bunların özellikleri tıpkı yukarıdaki olduğu gibi başta ‘PVC’ ve tekstil olmak üzere, çeşitli satıh ve duvar kaplamalarında sonsuza kadar ‘virüs’ ve diğer ‘mikro ölçekteki hastalık etmenleri’ni yok etmeleri. Üstelik, bu maddeler baz olarak insan sağlığı için tümüyle tehlikesiz ve güvenli. Bu konuda uzun ömürlü boya koruyucu solüsyonların standart hale gelmesi ise an meselesi.

Yeni nesil boya ve film kaplamaları yalnız yapılarda, duvarlarda, çeşitli malzemelerde değil, bilinen tüm üretken endüstrilerde de rahatça kullanılabilecek gibi görünüyor. Bunların başında ‘tıbbi ekipmanlar’, ‘yüz maskeleri’, ‘hastane mobilyaları’, ‘otel-motel malzemeleri’, ‘özel kumaş ve giysiler’, ‘çeşitli seramik materyaller’, ‘pencere camı ve işlenmiş camlar’, ‘matbaa mürekkepleri’, ‘her türden ambalaj malzemeleri’, ‘taşıyıcı konteynerler’, ‘otomobil ve otobüslerin iç döşemeleri’, ‘duş kabinleri’, ‘banyo küvet ve perdeleri’, ‘kuaför malzeme ve aksesuarları’, ‘okul sıraları’ gibi daha birçok nesne ve yüzey var.

NUR DEMIROK

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu