Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / Örtülü reklamın tanımı geliyor

Örtülü reklamın tanımı geliyor
Örtülü reklamın tanımı geliyor

Yeni yayınlanan Tüketicinin Korunması Kanunu’nda örtülü reklam konusu ilk defa yer aldı. Ancak yasanın örtülü reklamı konu alan 61’inci maddesinin 4’üncü bendinin içeriğinin, hem halkla ilişkiler sektörü çalışmalarında, hem gazetecilerin haber oluşturma sürecinde hem de markalar ve kuramların çalışmalarında sıkıntı yaratabileceği söyleniyor. Sektör temsilcileri konuya ilişkin değerlendimıelerini geçtiğimiz günlerde Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Reklam Kurulu Genel Müdürü Ramazan Ersoy’a aktarma olanağı buldular.

ortulu reklamBu maddenin Türkiye ekonomisini canlandırma politikası ile çeliştiğini ve yeni, markaların yaratılması, KOBİ’lerin desteklenmesi, tüketimin ve üretimin canlandırılmasına engel teşkil ettiğini belirtiklerini söyleyen Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) Başkanı Fligen Toksü, bu konuda bir komisyon oluşturulduğunu anlatıyor. Toksü, konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Reklam Kurulu Başkanı, TOBB Medya ve İletişim Meclisi’nde temsilci konumundadır. Bu nedenle meclis içinde örtülü reklam konusu için bir çalışma komisyonu oluşturduk. Burada örtülü reklamın tam tarifini yapacağız, ‘Haber & Reklam’ uygulama örneklerini belirteceğiz ve yönetmeliğin yaşanması muhtemel sorunları çözmesine katkıda bulunacağız.”


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir