Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Osman Gazi Köprüsü Güzergâhındaki Araziler Çok Değerlendi

Osman Gazi Köprüsü en çok Yalova’ya yaradı

Osman Gazi Köprüsü güzergâhındaki köylerde araziler iki yılda yüzde 100 değerlendi. Bölgede arazi yatırımı yapmak hala çok cazip. Emlakçılar köprünün açılışı ile yeniden hareketlenme olacağını söylüyor. Bölgede arsa yatırımı yapılacak 61 köyü sizin için araştırdık…

TÜRKİYE’NİN ulaştırma alanındaki en büyük yatırımlarının başında gelen 433 km uzunluğundaki Gebze-Orhangazi-Izmir (Osman Gazi Köprüsü ve bağlantı yollan dahil) Otoyolu Projesi’nde sona

gelindi. Osman Gazi Köprüsü’nün son tabliyesi, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğiu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’m katıldığı törenle yerleştirildi.

Toplam 7 bin 918 personel, bin 634 iş makinesinin çalıştığı projede bugüne kadar kamulaştırmalar dahil 12 milyar 911 milyon TL harcandığı ifade edildi.

Geçtiğimiz şubat aymda projede incelemelerde bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım burada yaptığı açıklamada, yaklaşık otoyol ve köprü dahil bütün projenin 30 milyar TL’ye mal olmasını beklediklerini ifade etmişti.

Projenin ilk etabını oluşturan Altınova-Gemlik bağlantısını (Osman Gazi Köprüsü dahil) oluşturan 40 km’lik bölümü önümüzdeki mayıs ayının sonunda hizmete açılacak. 9 Nisan 2009 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen, Gebze-Orhangazi-İzmir (Osman Gazi Köprüsü ve Bağlantı Yolları dahil) Otoyolu Projesi, Yap İşlet Devret (YID) modeli ile Nurol-Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişimi tarafından kurulan Otoyol A.Ş. tarafından gerçekleştiriliyor. Projenin 2018 yılında tamamlanması öngörülüyor.

osman-gazi-kopru-acilisi

SONA ÇOK AZ KALDI

Daha önce 377 km otoyol ve 44 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 421 km olması planlanan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi, güzergah boyunca karşılaşılan zemin sorunlarından doğan ek tasarım çalışmaları doğrultusunda 384 km otoyol ve 49 km bağlantı yolu olmak üzere toplam 433 km olarak yeniden tasarlandı. Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu’nun, Gebze-Bursa kesiminde 12 adet, Bursa-Ba-lıkesir-Kırkağaç-Manisa kesiminde altı adet, Kemalpaşa-İzmir kesiminde ise iki adet olmak üzere toplam 20 viyadük yer alıyor. Gebze-Bursa arasındaki yedi viyadük tamamlanırken, 13 viyadükte ise çalışmalar sürüyor.

Otoyol üzerinde ise üç büyük tünel bulunuyor. 7 bin 180 metre uzunluğundaki Orhan Gazi Tüneli’nde elektromekanik işleri tamamlandı. 2 bin 500 metre uzunluğundaki Selçuk Gazi Tüneli ise yüzde 95 oranında bitti. 3 bin 210 metre uzunluğundaki Belkahve Tüneli’nde ise elektrik, elektronik ve elektromekanik işleri sürüyor. Otoyolun Izmir-Turgutlu-Kemalpaşa arasındaki 6.5 kilometrelik yol ise tamamlanarak trafiğe açıldı.

KÖRFEZİN İKİ YAKASINI BAĞLIYOR

Osman Gazi Köprüsü, Gebze’den İzmir’e kadar uzanan 427 kilometrelik Geb-ze-Orhangazi-lzmir Otoyolu Projesi içerisinde yer alıyor. İzmit Körfezine kurulacak olan asma köprünün, körfezin en dar kısmını oluşturan İzmit’in Dilovası ilçesi sınırları içindeki Dil İskelesi ile Yalova’nın Altmova ilçesine bağlı Hersek Burnu arasında yer alıyor. Asma köprünün orta açıklığı 1.550, genişliği 35.93 ve toplam uzunluğu ise 2.682 metre olacak. Asma köprü, uzunluk açısından dünyada dördüncü sırada yer alacak. Köprü üzerinde 113 adet tabiiye yer alıyor. Köprü ve otoyol projesi tamamlandığında Istanbul-lzmir arası 140 km kısalacak. Bunun sonucunda 8-10 saatlik mevcut ulaşım süresi de 3.5-4 saate inecek.

Bu projenin tamamlanması ile Istanbul-Bursa ulaşımı 2.5-3 saatten 1 saate düşecek. Ulaşım alternatiflerine göre geçiş süreleri, otomobil ile mevcut yolu kullanarak geçmek 1 saat 20 dakika, feribot ile geçiş 45—60 dakika iken, planlanan 12 km’lik geçiş ile 6 dakikaya inecek. Gebze-Orhan-gazi-Bursa-Balıkesir-îzmir Otoyolu’nun yapılmasıyla Edirne-Kınalı-İstanbul-Ankara Otoyolu, İzmir-Aydın Otoyolu ile birleşerek Marmara Bölgesi, Ege Bölge-si’ne otoyol ağıyla bağlanmış olacak. Proje ile Anadolu’ya açılan Gebze- İzmit aksının trafik yükü yüzde 30 nispetinde azalacak.

KÖPRÜ YOLU GÜZERGÂHI

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi, Gebze’den başlayıp, Dilovası ile Hersek Burnu arasında yer alan İzmit Körfezi’ni uzunluğu 2.682 metre olan asma köprü ve her iki taraftaki viyadükler ile geçerek, Yalova’ya bağlı Altmova ilçesinin Hersek Köyü üzerinden, Çavuş-çifliği Köyü’nün yakınında D-575 no’lu Karayolu üzerindeki kavşağa bağlanacak. Bu kavşaktan sonra yeni otoyol, sırasıyla Altmova’ya bağlı Havuzdere Köyü ile Tavşanlı beldesini, Çiflikköy ilçesine bağlı Kabaklı, Kılınç ve Laledere köylerini takip edecek. Otoyol, Orhangazi ve Gemlik yakınlarından devam edip Ovaakça kavşağı ile Bursa çevre yoluna bağlanacak. Otoyol, mevcut Bursa çevre yolundan sonra Bursa-Karacabey ayrımı kavşağından yeniden başlayarak, Susur-luk’un kuzeyinden geçerek Balıkesir’e ulaşacak. Devamında Balıkesir’in batısından güneye yönelen otoyol, Savaştepe, Soma, Kırkağaç ilçelerinin yakınlarından geçerek, Manisa’nın Turgutlu ilçesi yakınlarında batıya yönelecek. İzmir-Uşak Devlet Yolu’na paralel olarak ilerleyecek olan otoyol, nihayetinde İzmir Çevreyolu üzerindeki Anadolu Lisesi kavşağına bağlanacak.

ARSALAR YÜZDE 100 DEĞERLENDİ

İzmit Körfezi’ne kurulan yeni köprü ve köprü yolunun geçeceği bölgelerde arsa yatırımı yapmak veya çiftlik evi kurmak isteyenler için Yalova’nın tüm ilçe ve köylerini araştırdık. Bölgedeki emlakçılar ve köylüler ile konuşarak, arazi fiyatlarının ne seviyede olduğunu yerinde inceledik.

Yaptığımız araştırma sonucunda, köprü ve bağlantı yollarının geçeceği güzergahlarda yer alan arazilerin imar duruma göre, iki yıl öncesi ile karşılaştırıldığında bugün yüzde 100’e varan oranlarda değerlendiğini tespit ettik.

Yapmış olduğumuz bu araştırmaya göre, bölgede arazi yatırımı yapmak hala çok cazip. Tabii bunda ekonomide yaşanan durgunluğun da etkisi büyük. Yalova bölgesindeki emlakçılar şu anda durgun bir seyir izleyen arazi alım-satımında köprünün açılış tarihi olan mayıs ayı ile birlikte yeniden bir hareketlenme olacağına işaret ediyor. Bu nedenle arazi almak isteyenlerin bu dönemi iyi değerlendirmesinde fayda var.

Yalova’da arazi açısından en çok prim yapan bölgelerin başında Altınova ilçesi geliyor. İzmit Körfezi’ne kurulan köprünün Yalova tarafındaki ayaklarının kurulacağı Hersek Burnu’nu da içine alan Altmova’da arsa ve arazilerin değerlenmesinde asıl neden ise bölgenin özellikle son 10 yılda özel tersane yatırımcıları tarafından yoğun ilgi görmesi.

Hersek Burnu’nun Topçular yönündeki 4.5 kilometrelik sahil şeridinde birçok tersane faaliyet gösteriyor.

FİYATLAR İSTANBUL İLE YARIŞIYOR

Bölgenin tersane yatırımcılarına ev sahipliği yapması ile birlikte arazi fiyatlarının 10 yıl öncesine göre yaklaşık 50 kat arttığı ifade ediliyor. İki yıl önce metrekaresi 200 ila 250 TL olan sanayi imarlı arsalar bugün 300 ila 400 TL’den alıcı bulabiliyor.

Yine iki yıl önce 50 ila 80 TL aralığında olan Altınova civarındaki tarlaların bugünkü fiyatı, 100-150 TL’ye yükselmiş durumda. Yalova bölgesinde villa ve çiftliklerin yoğun olarak yer aldığı Kadıköy’de iki yıl önce metrekare bazında 300-400 TL aralığında olan villa imarlı arsalar, şimdilerde 600 ila 700 TL’den satılıyor. Köprü projesi ile birlikte asıl gelişmenin Altınova ile köprü ayaklarının oturacağı Hersek Burnu’nu kuşbakışı gören yamaçlarda olması bekleniyor. Bu güzergahta Subaşı beldesi Çavuşçifliği, Kabaklı, Sultaniye ve Kazımiye köyleri bulunuyor. Köprü bağlantı yolunun geçeceği köyler ise buralara göre daha içeride yer alıyor.

Yaklaşık iki yıl önce metrekaresi 30 ile 50 TL olan Subaşı civarındaki tarlaların bugünkü metrekare fiyatının 50 ila 80 TL aralığında olduğu ifade ediliyor.

EN KIYMETLİ KÖY

Altmova’ya bağlı köyler içerisinde en cazip ve en değerli arazilerin bulunduğu köy ise köprünün ayaklarının kurulacağı Hersek Köyü. Köyde iki yıl önce 200 ila 250 TL’den satılan sanayi imarlı arsaların metrekare fiyatı şu anda 300 ila 400 TL’ye kadar çıkmış durumda.

Burada hemen şunu belirtelim; Altmova’ya bağlı köylerden arazi alırken biraz temkinli olmakta fayda var. Çünkü yeni köprü yolu güzergahından dolayı bazı araziler istimlak edilmiş durumda. Köy yollarının asfalt olduğu bölgelerde arazi fiyatları hayli yüksek. Örneğin, Yalova-Kara-mürsel arasında yer alan Çiflikköy ilçesinden iç kesimlere gidildiğinde yol üstündeki Sultaniye’de yola yakın villa imarlı arazilerin fiyatları bugün 300-400 TL’den başlıyor. Buradan biraz iç kesimlere gidildiği vakit dağ ile ova arasında kalan Gacık ve Laledere köylerinde yola yakın tarlaların metrekare fiyatları ise 70 ila 100 TL aralığında değişiyor.

Dağ başındaki araziler bile değerlendi

2009 yılında ihalesi gerçekleştirilen, Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi’nin ihale süreci ile birlikte otoyol ve Osman Gazi Köprüsü’nün istikametinde yer alan bölgelerdeki arazilere büyük bir ilgi oldu. Dağ başındaki araziler bile kapışılmaya başlandı.

Proje tamamlandıktan sonra paha biçilmez bir değere sahip olacağı tahmin edilen bu arsaların bazılarının 2009 yılında metrekaresi 1 TL’den satın alındığı bölgedeki emlakçılar tarafından dile getiriliyor. Yalova’da kapışılan arazilerin büyük çoğunluğu çevre yollarının geçeceği bölgelerde bulunuyor. İstanbul ile İzmir’i birbirine bağlayacak olan projenin geçeceği Çukurköy, Denizçalı, Kılıçköy ve Kabaklı gibi alanlardaki tarlaların büyük kısmı imara açılmış durumda. Bölgede yaptığımız araştırma sonucunda gerek köylüler gerekse emlakçılar, arsa yatırımcılarının ağırlıklı olarak, Yalova’nın Çiftlikköy İlçesine bağlı İlyasköy, Kabaklı ve Denizçalı köylerini tercih ettiğini söylüyorlar. 170 haneli ve 680 kişinin yaşadığı İlyasköy sakinleri, köyün topraklarının yüzde 75‘inin yabancılara satıldığını kaydediyorlar.

Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu