Başarılı Girişimcilik

Oto.net’in kapısını melekler çalıyor

Oto.net’te operasyonel kiralama şirketleri ve araç filosuna sahip şirketler, salmak istedikleri araçları Türkiye genelinde önüne olarak sunabiliyor. Bu yıl 2 bin 500 galeriye ulaşmayı hedefleyen sitenin kapısmı melek yatımncılar çalıyor.

İkinci el otomotiv satışını online’a taşıyan Oto.net, şirketlere ikinci el araçlarını hızlıca pazarlayabilecekleri bir platform sunuyor. Bu platformda operasyonel kiralama şirketleri, araç filosuna sahip şirketler, bayiler, bankalar ve kamu kuruluşlan sahip olduklan ve satmak istedikleri araçlan Türkiye genelinde farklı şehirlerde yer alan ikinci el galerilere ve otomotiv bayilerine online olarak sunabiliyor. Böylece de hızla satışını gerçekleştiriyor.

Oto-net

Sitenin yaratıcısı, kadın girişimci Yonca Ulusoy Zaimoğlu. Bir süredir aile şirketi Projectz’te internet şirketlerine yatırım yapan Zaimoğlu, yurtdışmda çalışan iş modellerini Türkiye koşullanna adapte ederek hayata geçirmeyi hedeflemiş durumda. Zaimoğlu, Silikon Vadisinde çalıştığı yıllarda sıfır ve ikinci el otomobil satışı yapan sitelerle ilgilenmişti. Özellikle re-marketing (araçların tekrar satışı/yeniden pazarlama) konusunda hala yapılacak çok şey olduğunu düşünen Zaimoğlu, böylece oto.net’i hayata geçirdi.

2 BİN 500 GALERİ HEDEFLİYOR

Türkiye genelinde bin 300 galeri ve yetkili satıcı sözleşmeli üyelerinin olduğunu ifade eden Yonca Ulusoy Zaimoğlu, 2015 sonunda yaklaşık 2 bin 500 galeriye ulaşmayı planladıklannı belirtiyor. Türkiye’de 17 bin galeri olduğunu söyleyen Zaimoğlu, “Biz galerileri kuRimsallaştırmayı hedefliyoruz. Bugüne kadar bizim üzerimizden galeriler tarafından 20 bin araç sunuldu. 6 bin araç sattık. Bu yılın sonunda 7 bin 500 araç satışına ulaşmayı hedefliyoruz” diyor.

Oto.net, 12 kurumsal filo şirketiyle çalışıyor. Bu şirketlerden aldığı araçları yetkili satıcılara satıyor. Nihai tüketici için ileride günlük araç kiralama yapabileceklerini söyleyen Yonca Ulusoy Zaimoğlu, cirolannı 2015 sonunda 5 milyon TL’ye ulaştırmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor. Kısa sürede yakaladıklan bu başarının melek yatırımcıların da ilgisini çektiğini belirten Zaimoğlu, birkaç ay içerisinde birkaç melek yatırımcıyla anlaşma yapmak üzere görüşmelere başlayacaklarını vurguluyor.

İlgisi Silikon Vadisi’nde başladı

Yonca Ulusoy Zaimoğlu, 1993 yılında Robert Kolej’den mezun olduktan sonra Macalester College’da ekonomi ve psikoloji dallarında çift ihtisas yaptı. Daha sonra Amerika’nın teknoloji ve internet sektörlerinde önde gelen yatırım bankası Piper Jaffray’nin Silikon Vadisi ofisinde üç yıl yatırım bankacısı olarak çalıştı. İnternet sektörüne olan ilgisi internet ve teknoloji şirketlerinin halka arzına aracılık yapmasıyla başladı. Bu üç yıllık deneyimden sonra Kellogg School of Management’da MBA yaptı. Kellogg’da özellikle girişimcilik, internet iş modelleri ve pazarlama üzerine dersler aldı. Mezun olduktan sonra Türkiye’ye dönen Zaimoğlu, yatırım bankacılığına Global Menkul Değerler’de devam etti. Ardından ABD menşeili Oliver VVyman’da altı yıl yönetim ve strateji danışmanlığı yaptı. 2011 yılında aile şirketi Projectz’de çalışmaya başlayan Zaimoğlu’nun oto.net hikayesi de bu şirkette çalışırken gelişti.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu