Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Otogaz Dönüşüm Sistemleri Bayiliği Veren Firmalar

LPG taktıran araç sayısı 4 milyona yaklaştı.

Benzin fiyatlarındaki artış, otogaz dönüşümü yapan firmalara yaradı. Dönüşüm yapan üretici ve ithalatçı firmalar bayilik ağlarını güçlendiriyor…

EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) verilerine göre, otogaz tüketimi sürekli artıyor. 2012 verilerine göre, otogazın toplam LPG tüketimi içindeki payı son beş yılda yüzde 57’den 73’eyükseldi. Bu talep artışı doğal olarak otogaz dönüşüm sistemleri pazarını da büyütüyor. Bunda kuşkusuz benzine yapılan zamların da etkisi var. Ancak otogaz pazarının büyümesinde, LPG kitlerinin son teknolojiye göre üretilmesinin rolü daha büyük. Ayrıca pazarın çok sıkı bir şekilde denetleniyor olması LPG araçlara karşı olan güvensizliği ortadan kaldırdı. Bir dönem kuşku ve korkuyla bakılan LPG’li araçlar artık güvenle kullanılıyor.

lpg

Yakın zamana kadar yasal düzenlemelerin ve gerekli denetimlerin olmadığı bu pazar, 2005’ten itibaren çok sıkı bir takibe alındı. Bu tarihten itibaren “hizmet yeterlilik”, “imalat yeterlilik” ve “araçların LPG’ye dönüşümü mühendis yetki” belgeleri bulunmayan hiçbir şirketin faaliyet göstermesine izin verilmiyor. Ayrıca yetkili firmalarca dönüştürülen araçlar, TMMOB Makina Mühendisleri Odası’nın uzman mühendislerince tek tek kontrolden geçiriliyor. Tüm bunlara ek olarak periyodik muayeneler öncesinde bütün LPG’li araçlardan “gaz sızdırmazlık raporları” isteniyor. Özetle, kontrol edilmeyen tek bir araç bile trafiğe bırakılmıyor. Deyim yerindeyse, ilgili kuruluşlar standart dışı malzeme kullanarak otogaz dönüşüm sistemleri montajı yapan firmalara göz açtırmıyor.

Otogaz dönüşüm sistemlerinin araçlara montajı bir günde tamamlanabiliyor. Üstelik birçok firma, müşterilerine cazip taksit seçenekleri sunuyor. Otogaz dönüşüm sistemleri montajı yapan şirketler, artan talepler karşısında yeni satış noktaları oluşturmaya başladılar. İşte otogaz dönüşüm şirketlerinin bayilik şartları

BRC
1995’te Türkiye pazarına girdi

İtalyan markası BRC’nin ürünleri 1995’ten bu yana 2A Mühendislik tarafından Türkiye pazarına sunuluyor. Şirketin halen Türkiye genelinde 250 bayisi var. Türkiye genelinde yeni bayilikler vereceklerini belirten 2A Mühendislik Pazarlama Müdürü Ferda Temel, “Makine, ekipman ve gerekli tüm araçlar dahil bir işletmenin yatırım tutarı 30-40 bin TL arasında değşiyor” diyor.

Telefon: 0212 321 5252

ALDESA
36 ülkeye ihracat yapıyor

Aldesa Otogaz Sistemleri, LPG pazarında TSE belgesini alan ilk yerli üretici firmalardan biri. Ayrıca otogaz dönüşüm sistemleri ve üretimle ilgili kalite sertifikalarına sahip olan Aldesa Otogaz Sistemleri’hin üretim tesisi İstanbul Samandıra’da bulunuyor. Bu tesiste karbüratörlü ve enjeksiyonlu olmak üzere LPG ve CNG otogaz dönüşüm kitleri ve sıralı sistem çeşitleri üretiliyor.

1999’dan bu yana otogaz dönüşüm sistemleri ihraç eden Aldesa, halen 36 ülkeye satış yapıyor. İç pazarda da yaygın bir satış ağı bulunan şirketin tüm Türkiye çapında 373 bayisi var. Aldesa Otogaz Sistemleri Satış ve Pazarlama Müdürü Oğuz Timorci, Türkiye genelinde yeni bayilikler oluşturacaklarını söylüyor. Firma yeni bayilikler için uygun il ve ilçelerden gelecek tüm talepleri değerlendiriyor.

Telefon: 0216 31118 15-16

ATİKER
Yeril üretim yapıyor

Atiker Metal, 1998 yılından bu yana Konya’daki üretim tesisinde otogaz LPG tankları, CNG yakıt sistemleri ve diğer ekipmanları üretiyor. 55 bin metrekare kapalı alana sahip tesislerde 700’ü aşkın çalışan var. Atiker Metal, yurtiçinde çok yaygın bir bayi ağına sahip. Şirketin, Türkiye genelinde 600 bayisi var.

Koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışıyla hizmet sundukların belirten Atiker Metal Yönetim Kurulu Başkanı M. Ali Atiker, “ Yurtiçinde bayilik yapılanmamızı büyük ölçüde tamamladık. Ancak, ihtiyaç duyulan bölgelerde yeni bayilikler vermeyi planlıyoruz. Bunun için bize gelecek bayilik tekliflerini inceliyoruz. Satış potansiyeli gördüğümüz il ya da ilçelerde yeni bayilikler oluşturabiliriz” diyor.

Atiker Metal, yurtdışı pazarlarda da oldukça etkin bir firma. Şirket halen 40’ı aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiriyor.

Telefon: 0332 25163 63

BAYKAN
Yeni bayilikler veriyor

Baykan Otogaz Sistemleri 1998’de kurulmuş. Başlangıçta İtalyan markalı ürünlerin Türkiye distribütörlüğünü yapan şirket, 2005’ten bu yana Baykan markasıyla LPG dönüşüm sistemleri üretiyor. Şirket, LPG sistemlerinde en ileri standart sayılan ECR 67-01 uygunluk belgesine sahip.

Baykan Otogaz Sistemleri’nin merkezi İstanbul İkitelli’de bulunuyor. Firma ihracat da yapıyor. İç pazarda ise 70 bayi aracılığıyla müşterilere ulaşılıyor. Baykan Otogaz Sistemleri ortaklarından Ftüseyin Şen, Türkiye genelinde bayilikler vereceklerini söylüyor. Bayilik yatırım şartları adaylarla yapılacak görüşmelerde belirleniyor.

Telefon: 0212 549 05 95

Denetim nasıl yapılıyor?

LPG’li araçların son kontrolleri, TMMOB Makine Mühendisleri Odası‘nın LPG kontrol noktalarında yapılıyor. Dönüştürülmüş araç kontrol noktalarına geldiğinde öncelikle dönüşümü yapan firmanın yetkili olup olmadığına bakılıyor. Eğer firma yetkili değilse montaj tespit ve gaz sızdırmazlık raporu kesinlikle verilmiyor. Dönüştürülmüş araç tüm standartlara uygunsa “MMO Motorlu Taşıt LPG-CNG Ruhsatı” alabiliyor. Kontrol noktalarında çok titiz bir denetim yapılıyor. Örneğin, kullanım ömrü 10 yılla sınırlı olan, ömrü dolmuş tankların mutlaka yenileriyle değiştirilmesi isteniyor.

LPG montajı yapılan araçlarda orijinal benzin deposunun sökülerek yerine LPG tankının montajının yapıldığı, aracın bagaj kısmına plastik veya metalden daha düşük kapasiteli uygun olmayan benzin deposunun takıldığı ve yarısı benzin yarısı LPG gazı konulan bölmeli tankların montajının yapıldığı araçlara kesinlikle montaj tespit ve gaz sızdırmazlık raporu verilmiyor.

Ercüment POLAT / Aygaz Pazarlama Direktörü
“En çok LPGMi araç Türkiye’de”

Türkiye LPG pazarında 2011 ve 2012 yıllarında 3 milyon 500 bin tonluk yıllık tüketim gerçekleşti.

Bu rakam 2013’ün ilk yedi ayında ise 2 milyon 500 bin ton oldu. Yılsonuna kadar pazarın hacmi 4 milyon tona yaklaşacak.

Dünyanın ikinci en büyük pazarıyız

Dünya LPG Birliği’nin (WLPGA-World LP Gas Association) verilerine göre, Türkiye dünyanın en büyük ikinci otogaz pazarı konumunda. Türkiye, otogaz kullanımında Güney Kore’den sonra ikinci sırada yer alıyor.

Dünyada en fazla otogaz istasyonu bulunan ülke de Türkiye. Ülkemizde yaklaşık 9 bin 789 otogaz istasyonu bulunuyor.

Türkiye’de LPG’li araç sayısı ise her yıl artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 3 milyon 658 LPG’li araç var. LPG’nin yanı sıra CNG yani doğalgaz dönüşüm sistemleri kullananların sayısı da her geçen gün artıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu