Başarılı Girişimcilik

Oyun Otelleri Açan Yatırımcılara, Çok Özel Girişimler Var

Elektronik spora yönelik finansal pazarlardan her geçen gün yeni büyüme haberleri geliyor. New York Borsasına giriş yapan Çinli yayıncılardan, Uzakdoğu’da oyun otelleri açan yatırımcılara, çok özel girişimler var.

GEÇEN Mayıs ayında New York Borsası’na giriş yapan Çin menşeli Huya firması, elektronik spor öncülüğünde yapılandırdığı yayıncılık faaliyetleriyle tanınıyor. Firma canlı yayın imkanı ile elektronik spor pazarında yerini aldı. Hisseleri 15 dolar açılış seviyesinden 32 dolar seviyelerini görerek, bugün 28 dolara gelen Huya’nın, 10ü milyona yakın daimi bir izleyici kitlesi var. Konu Uzakdoğu ve yeni büyüyen bir pazar olduğunda, Amerikalı ekonomistler temkinli yaklaşılması gerektiğini söylüyor.

Diğer taraftan, doğrudan bir yatırım kanalı olarak görülmese de yayıncılığın artık daha çok alternatife sahip olduğu da bir gerçek. Bu ve benzeri yapılar ile birlikte, Youtube ve Twitch TV, elektronik sporlar alanında artık tek başlarına değiller. Alandaki önemli şirketler arasında Panda TV ve Douyu TV’nin de isimleri zikrediliyor. Bu yayıncılar, özellikle World of Warcraft ve Leauge of Legends gibi oyunları oynayan e-sporcuların önemli uğrak mekânları arasında yer alıyor.

Oyun Oteli

SINIRLAR AŞILMALI

Bu noktadan bakıldığında, Uzakdoğu ülkelerinin sahipleniri olması önemli. Kendi arama motorları, kendi film izleme siteleri ve daha birçok kendi sayısal ortam ürünlerini merkezileştiren bu ülkelerdeki oyunculuk refleksleri de yine aynı şekilde vücut buluyor. Daha mistik ve kendi kültürlerini çağrıştıran ilkelere dayalı oyunlara odaklanan Uzakdoğu pazarında, Batı’nın oyunları oldukça alt sıralarda kalıyor.

Aslında bu durumun bir benzeri Türkiye için de geçerli. Ne zaman bir Türk tarihi ile ilgili bir yerli yapım bir oyun olsa, dikkatler bir an için o tarafa çevriliyor. Ama yatırımcıların rekabet gücü konusunda durum böyle değil. Piyasanın güçlüleri ile yazılım ve tasarım süreçleri başta olmak üzere, reklam ve pazarlamanın tüm ayaklarında geride kalınması, rüzgârın tesirini hafifletiyor. Bu konuda, özellikle Türkiye’deki video paylaşım siteleri iyi bir örnek. Gücün tek bir noktada toplandığı ve kendi yerli içeriğini destekleyen bir yapı, içerideki e-spor taraftar sayısı da göz önünde bulundurulursa büyük bir fırsat olabilir.

FARKLI SEKTÖRLERE YERLEŞİYOR

E-spor, oyuncusuyla, aracı kuruluşlarıyla, yapımcı ve yayıncılarıyla birlikte giderek büyüyen bir sektör. Her büyüyen sektörde olduğu gibi, alan dışı yapılar da bu pastadan pay almak için çalışmaya başladı. Yine Uzakdoğu’dan gelen haberlere bakıldığında, profesyonel ve amatör çok sayıda oyuncuya hizmet etmek için turizm sektörünün kolları sıvadığı görülüyor.

Tayland’daki Gamers Paradise (Oyuncuların Cenneti) ve Tayvan’daki Hotel, oyuncuların yayınlarını rahatça yapabilmelerine olanak sağlayan özel nitelikli otellerden bazıları. Gamers Paradise’ın bir geceliği 700 TL’den, iHotel’in 600 TL’dcn başlayan fiyatları, lüks bir hizmet vaadi sunuyor. Otellerin bilgisayar ekipmanları da sınıflarının son modelleri. Eğlence, lüks ile birleşerek. büyüyen pazara yeni bir iş kolu sunuyor. Türkiye açısından böylesi bir fikrin uygulamaya geçmesi çok heyecanlandırıcı olabilir. Bir turizm ülkesi olarak Doğu ile Batı’nm kesiştiği konumda yer almasıyla Türkiye organizasyonlara merkezlik edebilme potansiyeline sahip. Yerel işletmelerin katılımı da düşünülürse, bölgesel kalkınmanın büyüme hızına ciddi katkılar yapabilir. Bunu sadece turizm değil, sanayinin tüm kolları için de söyleyebiliriz.

E-sporun en önemli özelliği tek bir ürüne odaklı olmama özgürlüğüdür. Yerel üreticiler, kendi pazarlarını da bu sektöre adapte edebileceklerini her zaman akılda tatmalı. örneğin, bir demir çelik sanayi üreticisi, başka oyunların oynandığı bir organizasyona sponsor olmanın yanında, günlük eğlenceye odaklı bir oyun üretebilir. Kendi üretimini oyunlaştırarak, ödüller dağıtılan bir yarışma organizasyonuna çevirebilir. Özellikle KOBl’ler için bu çok önemli. Çok düşük maliyetlerle, devamlılığı olan bir pazarlama refleksi oluşturabilirler. Kısacası, doğrudan mevcut pazar üzerinden değil, kendi imkânları ile düşünmek, çok yönlü kazançlar getirebilir. Bu hafta başladığımız KOBl’ler için olan yeni fırsat dünyasına, önümüzdeki hafta yurtdışı örnekleriyle birlikte devam edeceğiz.

Ali Efe İralı

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu