Anasayfa / İş Fikirleri ve Yeni İş Fikirleri 2018 / Oyun Sektörüne Yatırım Yapın

Oyun Sektörüne Yatırım YapınBakmayın siz konunun “oyun” olmasına. Bu çok ciddi bir iş. Küresel oyun pazarı sinema endüstrisinin büyüklüğüne ulaştı. Türkiye’de de bu alanda öne çıkan ihracatçı firmalar var. Pazarın ve Türk geliştiricilerin Önü çok açık…

OYUN yazılımları geliştiren Tale Worlds’ün Mount&Blade adlı oyunu 212 ülkede 7 milyondan fazla kopyasını satarak Türk oyun piyasasında bir rekora imza attı. TİM tarafından gizli ihracat şampiyonu seçilen firmanın Genel Müdürü Ali Erkin, ödülünü Aralık ayında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin elinden aldı. Kısa bir süre sonra da Türkiye’nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı Ödül Töreni’nde Türk Hava Yolları, Digiturk ve Turksat gibi dev firmalarla birlikte ödül alan Tale Worlds özelinden oyun sektörü dikkatleri bir anda üzerine çekti. Biz de bu başarılı ihracatçıdan ilham alarak, oyunları yurtdışında da indirilen ‘gizli ihracat şampiyonlarını’ bir araya getirdik. Dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden biri olan ve yıllık pazarı 110 milyar dolar seviyesine erişerek Hollywood’un tacını elinden alan oyun endüstrisinin ülkemizdeki payını araştırdık. Kahramanlarının ağzından başarı hikayelerini dinledik…

INGAMEGRUP

Bilardo ile Hindistan pazarına girdi

Ingamegrup, 2012 yılında Tuncay Büyükoğlu ile Özgür Soner tarafından kuruldu. En popüler oyunu Zula. Firmanın 2.5 milyon kayıtlı oyuncusu bulunuyor ve aylık yüzde 10’luk bir hızla büyüyor. 2016 sonunda Avrupa’da yedi dilde yayma girdi. Ayrıca iki aydır Güney Amerika’da İspanyolca konuşulan ülkelerde de yayında. Brezilya’ya bu ay açıldı, İran ve ardından da Tayland’da yayınlanacak.
“Bu tip oyunların dünyadaki pazarı hali hazırda 3 milyar dolar civarında. Biz de bu pastadan büyük bir pay almak hede-findeyiz” diyen Tuncay Bü-yükoğlu, Pool Elite adındaki bilardo oyunlarının hızlı bir yükseliş yaptığını ifade ediyor. Dünya bilardo şampiyonumuz Semih Saygmer’in katkıları ile geliştirildi. Facebook’da 600 bin aktif oyuncu ile dünyada dördüncü social bilardo oyunu olmayı başardı. Pool Elite mobil versiyonu çok yakında Hindistan’da Nazara tarafından yayınlamaya başlayacak. Nazara, Bollywood’un ünlü aktörlerinden Hrithik Roshan’ı oyunun yüzü yaptı. ABD’de de yakında lansmanına başlanacak. “Tüm oyun projelerimiz için Tübitak desteklerinden yararlandık” diyen Büyükoğlu, oyun sektöründe başarılı olmak ve globale açılmak için doğru iş ortaklıklarının çok önemli olduğunu ifade ediyor.

UDO GAMES

Oyuncular yüzde 90 ABD’den

Udo Games’in temelleri, 2011 yılında Gazi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Türker Karahan, Andaç Altak ve Gökhan Güngör tarafından atıldı. ODTÜ Teknokent’in kuluçka merkezi, kısa adıyla ATOM yani Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi’ne taşındıktan sonra şirketleşen Udo, şimdiye kadar çok sayıda başarılı işe imza attı. Hem PC oyunları hem de mobil oyun geliştiren Udo’nun en ünlü oyunu Incre-dible Toys. Türkiye’nin oyun Oscar’ları olarak düzenlenen Kristal Piksel 2014 oyun ödüllerinde “Yılın Oyunu” ve “En İyi Tasarım” ödüllerini aldı. Aynı zamanda Avrupa’da düzenlenen oyun festivallerinde de aday gösterildi.

“Alictus firmasıyla beraber yeni yayınladığımız Blobie.io oyunumuz şu an mobil marketlerde. Bu oyunların yanında kendi adımıza ve başka firmalarla beraber yayınladığımız 10 oyunumuz daha mevcut” diyen Türker Karahan, günlük toplam 20 bin aktif oyuncuları olduğunu ve oyuncuların yüzde 90’mm ABD’den olduğunu ifade ediyor.

Sektörde yetişmiş insan sıkıntısı olduğuna vurgu yapan Karahan sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Dünyada oyunla ilgili çok sayıda lisans programı mevcut. Türkiye’de şu anda yalnızca ODTÜ, Hacettepe ve Bahçeşehir Üniversitesi’nin başı çektiği yüksek lisans programları var, o kadar.

Ekonomi Bakanlığı’nm teşvikleri, Tübitak ve KOSGEB destekleri sevindirici ancak şöyle bir sıkıntımız var; destekler Ar-Ge öğelerine ve teknik gelişimlere bakarak dağıtılıyor. Ama oyun içinde neler yapıldığım, ne gibi yeni şeyler üretildiğini yetkililere anlatamıyoruz maalesef. O nedenle genelde eğitsel içerikli oyunlara destek alabiliyoruz sadece. Bu da bizi zevk almadığımız projeler üzerine çalışmaya itiyor.”

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir