Anasayfa / Haberler / Özel Hastaneler Neden Satılık?

Özel Hastaneler Neden Satılık?Ortaklık ve satış görüşmesi . yapmayan özel hastane yok gibi. Memorial’dan Medical Park’a, Alman Hastanesi’nden Kadıköy Şifa’ya satın alma ve  ortaklık görüşmelerinde birçok grubun adı geçiyor. Küçüklerse kepenk kapatmamak için direniyor…

ozel hastaneler

Özel hastaneler neden satılık?

•    2008 yılında çıkan yönetmelik sektörü disipline etti. Yeni hastane açmak zorlaştırıldı. Zincir hastaneler bile büyümek için çalışan faal hastaneleri ya da geçmişten gelen ruhsatlan satın almak zorunda kaldı.

•    SGK’nın hizmet bedelleri özel hastaneleri tatmin etmiyor. Birçok hizmet bedelinde istedikleri artışı alamadıklarını iddia eden hastaneler karsız çalışıyor.

•    25-30 yataklı küçük hastaneler halen istenilen standartları sağlayamadı. 6 yıl süreleri kaldı. Bu süre içinde kendilerini adam edemezlerse kapanacaklar. Bu nedenle birçoğu şimdiden ortak bulmak ya da satılmak istiyor.

•    Hekimlerin ortak oldukları hastanelerde işletme hataları yaşanıyor. Gelir-gider dengesini kuramayan hekimlerin sahibi olduğu çok ortaklı hastaneler zarar ediyor.

SAĞLIK Bakanlığı’nın 2008 yılında yayınladığı yönetmeliğin özel hastanelerde yarattığı deprem sürüyor. Bu yönetmelikten sonra yatırımcılar istedikleri her yerde hastane açamaz oldu. Bu yüzden daha küçük hastaneleri ya da onların 2008’den önce hastane açmak için aldıkları ruhsatları devralmaya başladılar.

Hastane satışlarına aracılık eden Arat ve Arat Sağlık Danışmanlık’ın sahibi Mete Arat, Türkiye genelinde 25-30 yataklı yaklaşık 300 küçük hastane bulunduğunu belirtiyor. Ancak bunların çoğunun ameliyathanesi standartlara uymuyor. Arat’a göre bunlar 6 yıl içinde kendilerine çeki düzen vermek zorunda. Yapamazlarsa tıp merkezlerinin başına gelenler onların da başına gelecek ve satılmak ya da kapanmak zorunda kalacaklar.
Mete Arat, son 4 yılda 14 sağlık kurumunun satışına aracılık yapmış. Halen 8 hastaneyi satmak ya da ortak bulmak için çaba sarf ettiğini anlatıyor.

Satilikhastane.com’un yöneticisi ve Subay Grup Sağlık Hizmetleri’nin ortağı Gökhan Subaşı ise 2005’ten bu yana sağlık sektöründe aracılık hizmetleri veriyor. Halen Türkiye genelinde 50 yatak ve üstü 5 hastane ile 4 ila 22 kadrolu 11 tıp merkezine satış ve ortak bulma konusunda danışmanlık yapıyor.

  2011 Yaz Saati Uygulaması 27-28 Martta

Kim kiminle görüşüyor?

•    Memorial Grubu, Universal Hastaneler Grubu’nun çoğunluk hisselerini almak için teklif verdi.

•    Medical Park’ın yüzde 40 ortağı olan Cariye, hisselerini satışa çıkardı. Bu hisselere iki Amerikalı fon Texas Pasific Capital ve CVC Capital talip.

•    KadıköyŞifa Grubu’nun hisselerinin bir kısmını satmak istediği konuşuluyor.

•    Geçen yıl iflas erteleme aldıran Hospitalium’un Şişli, Çamlıca ve Ümraniye’deki hastaneleri için ortak aradığı söyleniyor.

•    Konya, Samsun Ankara ve İstanbul’da 10 hastanesi bulunan Medicana Sağlık Grubu hem yurtiçi hem de yurtdışı fonlarıyla görüşüyor.

•    Geçen yıl yüzde 50’sini Amerika merkezli yatırım fonu Newcon’a satan Anadolu Hastaneleri, İstanbul’da birçok hastaneyle satın almak için görüşüyor.

•    Esas Holding’in iştiraki olan Medline hastanelerini satın almak için yabancılardan teklif geliyor.
•    Eskiden Nene Hatun Grubu olarak bilinen Medicine Hastaneleri, Ankara’da Pursak’larda 20 bin metrekarelik hastane kurma izni olan bir grubu satın alıyor.

•    Bir grup doktorun ortaklığı ile kurulan Üsküdar’daki Özel Hospital Türk Hastanesi’nin hisselerinin bir kısmını satmak istediği belirtiliyor.

•    Nişantaşı Hospital’in adı da kulislerde satılık hastaneler arasında geçiyor. Eski Pakize Tarzi Hastanesi olarak bilinen sağlık kuruluşu, 2011 yılında alan Ortadoğu Grup’un yeni hastanesine çok sayıda ortaklık teklifi geldiği de biliniyor.

•    İstanbul Maltepe, Pendik ve Sancaktepe’de üç hastaneleri bulunan Bölge Sağlık Grubu’nun da güçlü bir finansal ortak aradığı bize gelen bilgiler arasında…
Rahime Baş Uçar / Para
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir