İş Fikirleri ve İş Kurmak

Para Kazanmak İçin 5 İş Fikri Önerisi

5 Müthiş İş Önerisi

Kimi zaman okurlarımızın ilginç eleştirisiyle karşılaşıyorum. Girişimle ilgili önerilerimin büyük sermaye gerektirdiğini söylüyor ve eleştiriyorlar; riski düşük basit ve küçük işlerden neden bahsetmiyorsun diyorlar Riski çok az olsun, çok da kolay olsun!..

Mesajı önemsiyorum. Amacım arada bîr kolayca yapılabilecek işleri girişimci, adaylarına sunmak. Sayfalarımın bir özelliği de bu zaten, özellikle şu sıralar hayal dünyanızı yepyeni çağrışımlara yönlendirecek basit ancak bir o kadar da ilginç konulara değinmeye çalışacağım.

Bir projeye mantıklı yatırım yapmak küçük girişimciliğin en önemli kuralı. Bunun farkındayım ve bu kez konuları daha basite indirgeyerek anlatmaya çalışacağım.

Avrupa ve Amerika’da özgün örnekler var. Kurulum için büyük sermaye ve kadrolara ihtiyaç yok. Batı dünyasında ‘small business’ kategorisindeki basit işlerin getirisi giderek yükseliyor, ilk bakışta küçük gibi görünen bu işler yarın bizde de büyüyecek ve girişimcileri asla düş kırıklığına uğratmayacak.

Bu hafta önereceğim kolay işlerin ulusal turizm çabalarımıza da dolaylı katkı sağlayacağından eminim. Önerilen küçük işleri büyütmek için projelere kendi hayal dünyanızın yaratıcılığını katmanız yeterli. Çokça denenip ilginç sonuçlar alınmış bu işleri çeşitlendirip kendinize özgü orijinal projelere dönüştüreceğinizi düşünüyorum, işte, size en kolayından beş ilginç öneri!

1 – Çevreci Restoranlar

Çevreci Restoranlar

İlk sırada çevreci restoranlar var. önce bazı gerçeklerin altını çizelim: Beslenme konusunda alarm zilleri çalmaya başladı. Artan kirlilik, hormonlu gıdalar, tarım ilaçları ve kimyasal gübrelerle yetişen ürünler, tüm dünyada insan sağlığını hiç olmadığı kadar tehdit ediyor. Sebze ve meyvelerde aşırıya varan yapaylık doğal lezzetlerin giderek yok olmasına yol açıyor. Başta denizlerde ve tarımsal topraklarda kirliliğin ekolojik tahribatı tek kelimeyle korkunç.

Çağımıza özgü bu gerçekler nedeniyle organik ürünlere yönelim tüm dünyada hızla artmaya başladı. Bundan böyle midemize giren her lokmanın ileride ölümcül hastalıklara yol açmayacağından ve yaşam dengemizi bozmayacağından emin olmak zorundayız, işte tam da bu aşamada gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, toplu tüketime hizmet veren yemek fabrikaları ve özel restoranların ekolojik ürünlere büyük ilgi duyduklarını görüyoruz. Özellikle ABD, Kanada ve Avustralya’da organik ürün işleyen restoranların sayısında hızlı artışlar var.

Yakın gelecekte ekolojik ürünlerle hazırlanmış güvenli mönüler sunan restoranları Türkiye’de de görebiliriz. “Bu restoranda ekolojik ürünler kullanılır!” ifadesinin hemen dikkat çekeceğini söylemek mümkün. Bu gelişme bir başka iş kolunu da gündeme getirecek, özellikle bu türden restoranları denetleyen ‘sertifikasyon kurumlan’ da ortaya çıkacak.

2 – Yüzer Turistik Restoranlar

Yüzer Turistik Restoranlar

Bu konuda bize özgü ilginç örneklerin başında bugün pek de yabancısı olmadığımız sahil restoranları geliyor, önereceğimiz restoranlar klasik alışkanlıklarımızdan biraz farklı. Denize indirilmiş dubaların üstünde kendi başına yüzebilen küçük adacıklar şeklinde. İstenirse römorkla çekilip bir başka kıyıya götürülebiliyorlar. Yüzer mekanlar gemiden bozma restoranlardan hayli farklı. Başlı başına birer sanat eseri gibiler. Genelde piramit şeklinde inşa ediliyorlar. Sunulan spesiyaliteler çoğunlukla deniz ürünlerinden oluşuyor. Kirlilik yaratmayan yüzer restoranların salonları adeta denizin ortasında yer alıyor.

Hidrodinamik prensipler açısından piramit şeklindeki camekanlı yapı dalgalardan etkilenmiyor. Restoran zeminin ortası genellikle saydam. Konuklar buradan aydınlatılmış denizin içini görebiliyor ve kendilerini dört yandan denizle çevrili küçük bir adacıkta hissediyorlar.

îyi düzenlenmiş yüzer restoranlar mevsim boyunca çeşitli yerlerde demir atıp lezzet dağıtabiliyorlar. Turizm çeşitliliğine yaptıkları katkı ise epey dikkat çekici. Kolayca hayata geçirilebilecek bir proje.

3 – Strese Karşı Oksijen Takviyesi

Strese Karşı Oksijen Takviyesi

Geçmişte kısaca yazmıştım; kentlerde yaşayan insanların çoğu için önemli tehlike hava kirliliği ve aşırı stres. Gündemlerinin sürekli dolu olması ve aşırı kaygı bu insanlarda çeşitli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına yol açıyor.

Organ dokularını besleyen dolaşım sistemindeki aşırı oksijen ihtiyacı bu problemlerin en önemlileri. Ayrıca bu insanlarda kalp ve genel dolaşım şistimi yeterince oksijen alamıyor.

Kısacası stresli insanlarda hayati organlara taşman oksijen miktarının artırılması ve dolaşım sistemindeki oksijenin daha kısa sürede yenilenmesi gerekiyor.

işte, bu gerçeği dikkate alan girişimciler şimdi oksijen rejenerasyonu yapan istasyonlar kuruyorlar. Amerika ve bazı gelişmiş ülkelerde ilginç örnekleri var. Amaç, gizli ‘hipoksi’ durumunda olan insanları oksijene doyurmak. Böylece insanların vital kapasiteleri artıyor, daha enerjik hale geliyor. Bu işi yapacak olanların tıp hekimi, hemşire ya da kalifiye teknisyen olmaları şart.

4 – Self Servis Oto Kuaförleri

Self Servis Oto Kuaförleri

Batı’da özgün örnekleri var. Kişisel ya da zincir işletmeler olarak giderek moda olan bu insansız işyerleri aslında robotik oto temizleme servisleri, tik bakışta araçlar için peş peşe sıralanmış özel park kulvarları görülüyor. Her park yerinin sağında ve solunda yüksek emişli süpürge sistemleri, su hortumları ve parlatıcı kâğıt peçetelerin bulunduğu mini istasyonlar var. Girişteki otomata para atılarak istenilen süre belirleniyor ve otomatik hale getirilen işlemler başlıyor.

Bu ilginç istasyonlar otomobillerin iç bölümlerinin robotik olarak süpürülmesi ve temizlenmesi için tasarlanmış. Benzerlerinden farkı birçok aracın aynı anda servis alabileceği düzeneklerin bulunması. Otomobillerin dış bölümlerini yıkamak ve temizlemek için yine benzer şekilde kurulmuş self servis kabinler var. Bunlara halk arasında oto banyosu deniyor. Hem eğlence hem de hizmeti birleştiren servisler özellikle yazın çok daha çekici.

5 – Bonsai Yetiştiriciliği

Bonsai Yetiştiriciliği

Bonsai adını taşıyan minyatür ağaç yetiştirme tekniğinin Japonların huzur dünyasını yansıttığı söylenir. Gerçekten de bu ilginç işin insan psikolojisini pozitif yönde etkilediği bir gerçek. Şimdi tüm dünyada yeni bir akım başladı. Başta alışveriş merkezleri olmak üzere tüm ofis binalarında bonzai köşeleri kurmak en yeni girişim örnekleri arasında. Minik ağaçların birer sanat eseri değerinde olması bu işi uluslararası bir uğraşı haline getirmiş bulunuyor.

Bonsai üzerine eğitim almış peyzaj uzmanları bu ağaçları mekân ortamına öylesine yerleştiriyorlar ki konu iç mimarinin yeni bir unsuru haline geliyor. Nitekim son araştırmalar bonzai ağaçlarından yapılacak ofis içi peyzaj çalışmalarının insan davranışı üzerinde önemli etkiler yarattığını gösteriyor.

Bu konuda uzmanlaşan girişimciler banka şubeleri, ofisler, alışveriş merkezleri ve restoranlar başta olmak üzere tüm iş yerlerine estetik amaçlı hizmet veriyorlar. Bu konuya yatırım yapmak isteyenlerin az sermayeyle büyük işler başarmaları mümkün.

NUR DEMİROK

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu