Güncel Ekonomi Haberleri

Para oradaysa, hesap burada

Temel ve teknik göstergeler kur hareketinin devam edeceğine işaret ediyor. Döviz tevdiat hesaplarında çözülme yok. Sıcak para girişi zayıfladı ve o VIX endeksi yakında yükselişe geçerek küresel dertleri kurun üzerine boca edecek…

Hocam dolarda, altında ve paritede iyisiniz de S&P500 endeksinde ne derseniz tersini yapıyoruz ve para kazanıyoruz. Neden yanılma konusunda ısrarcısınız?

Tarihin önemli bir kırılma anına tanıklık ediyoruz. Üstelik tanık olduğumuz bu kırılma çok adresli. Dünyanın bir köşesinde yağı bol bulmuşlar Bedevi dansları eşliğinde birbirlerine kılıçları bilemiş durumda. Diğer tarafta, nedendir bilinmez ama uğruna histeri krizi geçirilen, tuhaf takıntıları olan Kim Jong gün geçmiyor ki füze denemesi yapmasın. Onun Amerika’daki mütemmim cüzü politik taşkınlıklarıyla kabuk tutmamış ne kadar yara varsa kaşıyor. BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi ile Almanya’dan oluşan 5+1 grubu ile yapılmış nükleer anlaşmayı İran’ı “ihlalci” göstererek gömmeye çalışıyor. Almanya’da son seçimlerde görüldüğü gibi nur topu gibi bir AfD girebiliyor Federal Parlamento’ya ki euro sevmezlerin altında toplandığı, göçmen karşıtı, aşırı sağın kalesi olmuş bir parti. Referandumlar, sadece Avrupa’nın ?birliğini’ değil, Birleşik Krallığın da ‘birleşik’ durumunu sorgulamaya açıyor. Bağımsızlık ütopyasının peşindeki îskoçlar ayrılık sandığına giderek Birleşik Krallığın tabutuna son çiviyi çakmaya hazırlanıyor.

Faşist diktatör Franco’nun ruhu yeniden döndü İspanyol sokaklarına. Ye-iç-yat konforunu paylaşmak istemeyen zengin Katalanlar euro’dan şutlanma pahasına Ispanya’dan boşanmaya kalkıyor. Kendisini İsrail’in kollarma bırakmış Barzani özerk bir Barzanistan kurarak mezardan ölü çıkarmaya çalışıyor. Belli ki, zor zamanlarm eli kulağında… 2008-09 krizinin safralarından kurtulamamış küresel ekonominin bunca belirsizliği sindirebilmesi pek mümkün değil. Denizin suyu bitti bitecek. Ama küresel piyasalara dönüp bakınca tüm bunları kendi kafasında yarattığını sanıyor insan. Piyasaların korku endeksi olarak takip ettiğimiz VIX göstergesi tarihin en düşük değerinde, risk alma iştahı tavanı delmiş vaziyette. Nasıl geçeceği belirsiz, nasıl finanse edileceği bilinmez bir vergi indirimi müjdelendiği için ABD’de. Akıl melekelerini yitirmiş bir zümre Trump’m kuyruğuna takılmış vaziyette. Maske düşünce, VIX kontrolsüz yükselişe geçince ne olacak’ Para oradaysa, hesap burada… S&P500 endeksi rekor kırmaya devam ederken biz de uyarmaya devam ediyoruz. Tarihin en tuhaf zamanlarmda en tuhaf piyasa halini yaşıyoruz. Negatif görüşüm geçerlidir. Yükselişler zamana yayılır, ılımlı yaşanır. Düşüşler sert olur, çabuk yaşanır, yıllar içinde almanı günler içinde satar.

Kurda ne beklemeliyiz

Yükseliş… Temel ve teknik göstergeler kur hareketinin devam edeceğine işaret ediyor. Benim için en önemli gösterge olan döviz tevdiat hesaplarında çözülme yok. Yerliler kurdaki yükselişin devamı yönünde pozisyon alıyor. Sıcak para girişi zayıfladı ve o VIX endeksi yakında yükselişe geçerek küresel arenadaki dertleri bizim kurun üzerine boca edecek.

Petrol ve altında öngörünüz

Petrolde 58-60 dolar bandını satış yapmak için uygun görüyorum. S&P500 endeksindeki bunca yükseliş ve üretim kesintilerine rağmen anca bu kadarını yapabildi petrol. Yeniden 35 dolar bandına kadar gerilemesini beklemekteyim. Altın yılın yönsüz/karaktersiz yatırım araçlarından. 1.300 doların üstü, 1.200 doların altı beklenmemeli. İki bantta da ters yönlü işlem yapılabilir.

ERKÎN ŞAHİNÖZ

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu