Güncel Ekonomi Haberleri

Para Yerine Temassız Kredi Kartı Kullanmak

Bankacılık Hizmetleri Dijitale Taşınmış Durumda

MART ayının ortasından bu yana Türkiye’nin bir numaralı gündemi haline gelen Covid-19 salgını hem alışkanlık ve davranışlarımızı hem de hayat biçimimizi değiştirdi. Artık sosyal mesafe, hijyen ve izolasyonu gözeten davranış kalıpları hayatımızı şekillendirmeye başladı. Bu konuda kurumlar da oldukça hassas davranıyor. Artık neredeyse tüm ürün, hizmet ve uygulamalar uzaktan erişim ve sosyal mesafe gözetilerek dizayn ediliyor. Bu konuda en hassas sektörlerden biri de ilk vakanın görülmesiyle birlikte aksiyon alan bankacılık sektörü. Uzaktan erişim ve sosyal mesafeyi gözeten bankacılık sektörü bugün neredeyse tamama yakın ürün ve hizmeti dijitale taşımış durumda. Sektör, banka kartları ve kredi kartlarında ise hijyen dostu temassız özellikli olanların kullanımı özendiriyor, örneğin Ziraat Bankası ve QNB Finansbank salgının başladığı ilk günlerde temassız kartlarla yapılan ödemelerin limitlerini 120 TL’den 250 TL’ye çıkartarak müşterilerine kolaylık sağladı.

QR KOD İŞLEMLERİ ARTTI

Bu arada akıllı telefonlarla yapılabilen temassız ödemelerde de ciddi artışlar gözleniyor, özellikle bu dönem QR kod yardımıyla yapılan bu ödemelerde ve QR kodla gerçekleştirilen ATM işlemlerinde büyük bir patlama yaşanıyor. Bu sistemi kullanabilmeniz içinse yapmanız gereken tek şey QR kodu cep telefonunuza indirmek.Yine bu dönemde sosyal izolasyon, sokağa çıkma yasakları yüzünden internetten yapılan alışverişlerde de büyük artışlar yaşanıyor. Bugüne kadar hayatında hiç internetten alışveriş yapmamış milyonlarca kişi bugünlerde ihtiyaçlarını buradan karşılıyor. Bankalar bu işlemleri teşvik ediyor. Birçok banka internetten alışveriş yapan müşterilerine cazip ek kampanyalar düzenliyor.

Kredi kartınıza kimsenin eli değmeden ödeme yapmanıza imkan sağlayan hijyen dostu temassız kartlar ve QR kod teknolojisi bir buçuk aydır alışveriş dünyasına da damga vurmuş durumda. Bu süreçte özellikle temassız kartlarla ve internet üzerinden yapılan alışverişlerin sayılarında ciddi artışlar gözleniyor. Örneğin ilk kez temassız ödeme kullananların sayısı bir buçuk aydır 2.5 milyona ulaştı. Yine aynı dönemde kredi kartı ile internetten ilk kez alışveriş yapanların sayısı 3 milyonu buldu. Sektör temsilcileri, bu verinin nisan ve önümüzdeki aylarda daha da yukarılara çıkacağına neredeyse kesin gözüyle bakıyor.

PARA KULLANANLAR DİKKAT!

Bu arada ufak bir hatırlatma yapalım. Dünya Sağlık Örgütü de tüm dünyayı metal ve kağıt paralardaki tehlikeli virüs ve bakterilere karşı uyarıyor, örgüt parayla her temasta ellerin yıkanması gerektiğine vurgu yaparken, tüketicilere temassız kart kullanımını tavsiye ediyor. Evet, Covid-19 yalnız bugün değil önümüzdeki dönem alışkanlıklarımızı, yaşam biçimlerimizi ve konumuz olan bankacılık sektörünün ürün ve hizmetlerini kullanma şekillerini de değiştirecek gibi görünüyor, ilk çıktığı günden bu yana paranın yerine geçmesi hayal edilen temassız kartlar için yeni bir dönem açılıyor. Bankacılık sektörü ise bugünlerde yalnız bugünü değil önümüzdeki dönemi de planlamaya çalışıyor. Bu nedenle sosyal izolasyon ve teması en aza indiren, şubeleri daha az kullanmayı teşvik eden, uzaktan erişimli ürün ve hizmetlerin yaygınlaştırılmasını önceliklendiren bir dizi politika izleniyor.

Biz de bu hafta sayfalarımızı bankaların sizin sağlığınızı koruma amacıyla geliştirdikleri hijyen dostu ürün ve hizmetlerine ayırdık. Banka yöneticileri pandemi süresince yapacağımız işlemlerde kullanılması gereken hizmet ve ürünlerinin yanı sıra önümüzdeki dönem planlarını da açıkladılar.

HALKBANK
İNTERNETTEN ALIŞVERİŞ ARTTI

Halkbank’m hem banka kartı hem de kredi kartında temassız özelliği var. Yenilenen Paraf ile banka kartı ve kredi kartını tek kartta birleştirdiklerini hatırlatan Halkbank Perakende Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Haşan Tuncay, “Temassız özelliğini hem banka kartında hem de kredi kartında kullanılabilir hale getiren Paraf, özellikle esnaf ve KOBÎ’lerimiz tarafından tercih edilen bir kart olarak portföyümüzdeki temassız kullanım oranını son dönemde önemli ölçüde artırdı” diyor.

Halkbank kredi kartlarıyla yapılan temassız alışverişlerde, Mart ve Nisan ayı günlük işlem adetleri yüzde 24 arttı. Temassız harcamaların toplam kartlı harcamalar içindeki payı ise yine aynı aylarda ortalama yüzde 6.32 yükseldi. Aynı oranın geçen yıl sadece yüzde 1.1 arttığını söyleyen Tuncay, bu yönde önemli bir artış yaşandığına dikkat çekip sözlerini şöyle sürdürüyor: “Mart ayı ve Nisan’ın ilk yarısı itibarıyla, 45 günlük toplam temassız alışveriş harcamaları 195 milyon TL oldu. Bu veri geçtiğimiz yıl aynı dönemde 42 milyon TL idi. Buna göre bu yıl temassız harcamalarda yüzde 364’lük artış olduğunu söyleyebiliriz. Yine aynı dönemde bankamız temassız kart adetlerinde ortalama artışı yüzde 5 oldu. îlk kez temassız ödemeyi tercih eden müşteri adedi ise 111 bine ulaştı.”

Halkbank müşterilerinin bu dönemde internetten yaptıkları alışverişlerde de önemli artışlar yaşandı. Yine Mart ve Nisan ayı karşılaştırıldığında, Halkbank müşterilerinin internet alışverişlerinde günlük işlem adetleri ortalama yüzde 26.9 arttı.

Bu oran geçen yılın aynı döneminde yüzde 19.4 seviyesinde idi. Tuncay’ın verdiği bilgiye göre, bu dönem İnternetten yapılan alışverişler içerisinde en büyük oransal artış yüzde 19 ile telekomünikasyon harcamalarında görüldü.

Halkbank’ın salgın sürecinde alman sağlık önlemlerine katkı vermek amacıyla, temassız özelliği bulunan tüm POS cihazlarında temassız işlem üst limitini 250 TL’ye çıkarttığını hatırlatan Tuncay, “Bankamız, aynı şekilde mobil karekod ile ATM’lerimizden günlük para çekme limitini de 5 bin TL’ye yükseltti” dedi.

YAPI KREDİ BANKASI
İNTERNETE ÖZEL KÂMPANYA

Yapı Kredi Genel Müdür Yardımcısı Serkan Ülgen, müşterilerinin mart ayının ikinci yarısında yaptığı tüm fiziki alışverişlerin yüzde 35’ini temassız ödeme yöntemiyle gerçekleştirdiklerini söyledi. Ülgen, Nisan ayının ilk yarısında ise bu oranın yüzde 47’lere yükseldiğine dikkat çekiyor. Yine mart ayınm ikinci yarısında müşterilerin temassız alışveriş cirosunun, şubat ayının ikinci yarısına göre yüzde 51 oranında artış kaydettiğini de ifade eden Ülgen, “Mart ayındaki temassız alışveriş cirosunu geçtiğimiz yıl ile karşılaştırdığımızda aynı döneme göre iki kat, işlem adedinin ise üç kat arttığını görüyoruz. Bugün bireysel kredi kartlarımızın neredeyse tamamı temassız özellikli. Banka kartımız olan TLcard’da ise müşterilerimizin yeni kart veya yenileme taleplerinde temassız özelliklileri gönderiyoruz” diye konuşuyor.

Yapı Kredi bugünlerde banka kartlarının yenileme tarihini beklemeden, temassız özellikli kartla değiştirmek isteyen müşterileri için SMS ile başvuru imkanı da sunuyor. Hali hazırda temassız şifresiz ödeme limitini 250 TL’ye yükselten banka, yine teması en aza indiren çok sayıda uygulamayı da müşterilerine sunuyor. Temassız ödemenin sadece kartlarla yapılmadığını vurgulayan Ülgen, diğer uygulamalar hakkında şu bilgiyi veriyor:

“Yapı Kredi Pay sayesinde cep telefonundan POS’a temas etmeden ödeme yapılabiliyor. World Mobil ve Yapı Kredi Mobil uygulamalarımızda yer alan Yapı Kredi Pay menüsüyle müşterilerimiz alışverişlerini ‘POS’ta QR Kod ile Ödeme’ özelliği sayesinde hızlı şekilde tamamlayabiliyor. Ayrıca Android cihazlarda telefon POS’a yaklaştırılarak doğrudan ödeme yapılabiliyor. Yapı Kredi Pay çözümlerinden bir diğeri olan ‘Araçta Ödeme’ fonksiyonuyla ise müşterilerimiz Opet istasyonlarında yapacakları akaryakıt alışverişlerini araçlarından inmeden kolayca ödeyebiliyor.”

İnternetten yapılan alışverişlerde de bu dönemde artış gözlemlendiğini ifade eden Ülgen, “İnternetten yapılan alışveriş cirosunun toplam kartlı alışveriş işlemleri ciromuz içerisindeki payı şubatta yüzde 21.2 idi. Bu oran nisan ayının ilk yarısında yüzde 30.5’e yükseldi. Müşterilerimiz bu dönemde internetten en çok gıda, sağlık ürünleri ve hijyen sektörlerinde harcama yaptı. Biz de bu döneme özel kampanyalar düzenliyoruz. Örneğin, internetten yapılan gıda ve bilgisayar alışveriş kampanyalarına ek olarak kişisel bakım ve hijyen harcamalarına ekstra Worldpuan desteği sunuyoruz. Nisan ayının ilk yarısında bu kampanyalarımız sayesinde müşterilerimiz toplamda 350 TL’ye varan puan desteğinden faydalandı” diyor.

İŞ BANKASI
TEMASSIZ HACMİ DÖRT KAT ARTTI

Covid-19 pandemisi nedeniyle îş Bankası müşterileri de nakit kullanım yerine banka kartı ve kredi kartını tercih ediyor. Özellikle, kart şifresini tuşlamadan ödeme imkanı sunan temassız kart kullanımlarında ciddi artış yaşandığını söyleyen Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, “Bankamız kartlarıyla temassız olarak yapılan günlük ortalama işlem tutarlarında, salgın öncesi dönem olan Şubat ile karşılaştırma yapıldığında, Mart ayında yüzde 39, Nisan ayında ise ilk 10 gün verilerine göre yüzde 82 artış oldu. Geçen yılın aynı dönemine baktığımızda ise, Mart ve Nisan aylarında temassız işlem hacimlerimizde dört katın üzerinde bir artış gerçekleşti” diyor.İş Bankası son iki yıldır yenilenen veya yeni verilen tüm kredi kartları ve Bankamatik kartlarını temassız özellikli olarak müşterilerine gönderiyor. Bu nedenle kartların önemli bölümü temassız özelliğine sahip. Banka ayrıca Maximum Mobil uygulaması üzerinden de müşterilerine yine uzaktan erişim sağlayarak cep telefonları ile mobil ödeme imkanı sunuyor. Maximum Mobil’in bu dönemde toplum sağlığım korumak adına faydalı bir uygulama olduğuna vurgu yapan Sezen, uygulama hakkında şu bilgileri veriyor:

“Maximum Mobil’in ana özelliklerinden biri olan mobil ödeme sayesinde, müşterilerimiz 2 bin TL limite kadar diledikleri tutarda limit belirleyerek HCE dediğimiz mobil ödeme altyapısı sunan tüm kredi kartlan, banka kartları ve ön ödemeli kartlarıyla cep telefonları ile ödeme yapabiliyor. Android işletim sistemine sahip ve NFC (mobil temassız ödeme) destekleyen telefonlarıyla, kart başvurusunda bulunarak, kartlarının teslim edilmesini beklemeksizin, anında oluşturulan dijital kartlarını mobil ödeme işlemlerinde ve e-ticaret işlemlerinde kullanabiliyorlar. Müşterilerimizin ve toplumun sağlığı açısından hatırlattığımız diğer bir uygulamamız da, îşCep Karekod özelliği ile Bankamatik’lerden tuşlama yapmadan telefon ile temassız olarak para çekme ve yatırma özelliği.” îş Bankası müşterilerine işlemlerini temassız olarak yapabilecekleri uygulamaları, sosyal medya başta olmak üzere gönderdiği SMS, e-posta ve mobil uygulamalarıyla düzenli olarak duyuruyor.

VAKIFBANK
QR KODLA ÖDEM İMKANI

Bankadaki işlemlerin yüzde 94’ünü şube dışı bankacılık kanalları üzerinden gerçekleştiren Vakıfbank’m mobil bankacılık tarafında 5 milyon müşterisi var. Pandeminin ardından müşterilerin zaten yüksek olan dijital tercihlerinin daha da arttığını açıklayan VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Ferkan Merdan, “Bu dönemde temassız ürün ve hizmetlerimizin tercih edilme oranları da çok yüksek.

5 milyon kredi kartı kullanıcımız arasında temassız kart kullanım sayısı 2 milyonu aştı. Diğer bir deyişle, kartlarımızın yüzde 40’mdan fazlası temassız ödeme yapabiliyor. Temassız kartlar, koronavirüsle mücadelenin bir parçası oldu. Son bir ayda temassız kart kullanımı iki kat arttı. Sadece hız ve güvenlik açısından değil, hijyen açısından da yoğun olarak kullanılıyor. Bu yaklaşımla temassız kapsam alanımızı yeni ürün ve hizmetlerimizle genişletiyoruz” diyor.

Vakıfbank, 60 yaş üzeri emekli müşterilerinin ise temassız banka kartı kullanımını teşvik ediyor. Özellikle 60 yaş üzeri emekli vatandaşların ağırlıklı olarak debit kartlan (banka kartı) kullandığını hatırlatan Merdan, bankanın temassız uygulamaları hakkında ise şunlan söylüyor:

“Özellikle 60 yaş üzeri müşterilerimiz için bir çalışma yürütüyoruz. Öncelikli olarak temassız kartı olmayan bu yaş grubundaki müşterilerimiz için temassız kart basımına geçiyoruz. Hızlıca kendilerine dağıtacağız. Ayrıca yine bu yaklaşımla telefonla temassız ödeme uygulamasını geliştirdik. Müşterilerimiz, artık alışverişlerinde kasada telefonlarıyla temassız ödeyip geçebiliyor. POS’larda QR kodla ödeme de temassız yaklaşımımızın bir parçası. Bu sayede temassız kapsam alanımızı genişletiyoruz. Bankamız ATM’lerinden QR kod ile karta ve ATM’ye dokunmadan, şifre girmeden para çekilebiliyor. Bu sayede kart kopyalama gibi sorunların da tamamen önüne geçiliyor.”

Sanal asistan ViBi ile müşterileri işlemlerini hızlandırdıklarına vurgu yapan Merdan, diğer hizmetleri ise şöyle sıralıyor: “Çağrı merkezimiz için geliştirdiğimiz yapay zeka destekli robotik süreçlerimiz de bu dönemde yaşanan yoğun talebe hızlı yanıt verebilmemizi sağlıyor. Ayrıca çağrı merkezimizin kapasitesini de artırmaya devam ediyoruz. Yeni devreye aldığımız bir başka hizmetimiz, IBAN Okuma özelliği sayesinde ise IBAN numaraları kamera vasıtasıyla okunuyor ve ilgili alana otomatik olarak aktarılıyor. Böylece EFT, havale gibi işlemleri daha hızlı gerçekleşiyor.”

GARANTİ BBVA
2.5 MİLYON YENİ İŞLEM VAR

Garanti BBVA Ödeme Sistemleri Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Seçkin Çağlı’ya göre, “temassız ödemeler” koronavirüs salgınına karşı en güvenilir ve sağlıklı yöntem. Bugün Türkiye’de cüzdanlarımızdaki her iki karttan birinin temassız ödeme özelliğine sahip olduğunu hatırlatan Çağlı, “Temassız ödeme işlemlerini müşterilerimiz sorunsuz olarak gerçekleştirebiliyor. Salgınla mücadeleye başladığımız Mart ayında temassız kart ciromuz, bir önceki senenin aynı dönemine göre 2.5 kat arttı. Sektörde de benzer durum var. Geçen sene aynı döneme kıyasla temassız işlem adetlerinin yüzde 170 arttığını görüyoruz” diyor.

Banka temassız ödeme imkanı sunan mobil ödemeyi de hayata geçirdi. Sadece telefonun POS cihazına yaklaştırılmasıyla yapılabilen “mobil ödeme (HCE)” işlemi de son dönemde rağbet görmeye başladı. Mobil ödeme adedinin geçen yıla göre 3.5 kat, cirosunun ise yedi kat arttığını söyleyen Çağlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bonus Flaş içinde uygulamaya geçirdiğimiz ‘QR ile ödeme’ ile müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. Kullanıcılar telefon modelleri ne olursa olsun saniyeler içinde QR ile temassız bir şekilde kredi kartı ve banka kartlarıyla ödeme yapabiliyor. Mart ayında QR ile işlem adedinin 4.7 kat, cironun ise yedi kat arttığını görüyoruz.” Çağh’nm verdiği bilgiye göre, sektörde 2.5 milyon farklı kredi kartı mart ayında ilk kez temassız ödeme işlemi yaptı.

Temassız işlem özellikli kart talepleri de geçen seneye göre yaklaşık yüzde 4 artış kaydetti. Salgını yüzünden internetten alışverişlerde de önemli artışlar gözlemlendiğini hatırlatan Çağlı, şu bilgileri paylaşıyor:

“Daha önce hiç internetten kartla alışveriş yapmayanlar bile bu dönem alışveriş yapmaya başladı. Mart’ta Türkiye’de 3 milyon yeni kart internetten işlem yaptı. Geçen sene Mart ayı ile kıyaslandığında yaklaşık yüzde 20 daha fazla internetten ödeme yapıldı.” Garanti BBVA hali hazırda müşterilerine GarantiPay, Mobil Ödeme, QR ile temassız ödeme imkanı sunuyor.

Dr. Soner CANKO / BKM Genel Müdürü
“Temassız ödemeler üç katına çıktı”

Olağanüstü günler yaşadığımız bu dönemde Türkiye’nin “nakitsiz ödemeler toplumu” hedefinin ekonomik açıdan kritik bir bileşen olmakla kalmadığı, nakit dışı ödeme araçlarının toplum sağlığı açısından da ne kadar önemli olduğu gözler önüne serildi. Tüm dünyayı etkisi altına alan salgın karşında Türkiye’de de peş peşe pek çok önlem alındı. Dünya Sağlık Örgütü de elden ele geçen kâğıt ve bozuk paralarla yayılabilecek virüs ve bakterilere karşı uyarıda bulunarak, parayla temasın ardından ellerin yıkanmasını ve mümkünse temassız kart kullanılmasını önerdi.

BKM olarak temassız kartlarla ve uyumlu akıllı telefonlarla yapılabilen temassız ödemelerin, hızlı ve güvenli olmasının yanı sıra hijyenik olduğunun da her fırsatta altını çiziyoruz. Temassız ödemelerde kartınıza sadece siz dokunuyorsunuz. Yani kartınız elden ele dolaşmıyor. Kart kullanıcıları da temassız ödemelerin faydalarını kavramış görünüyor. Son dönemde sağlığını düşünen herkes ödemelerini temassız kartlarıyla yapmaya başladı. Mart ayı rakamları da bu durumu doğrular nitelikte. Mart ayında temassız kartlarla yapılan ödeme adedi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yaklaşık üç katına çıktı ve 85.8 milyona ulaştı. Mart ayında her beş mağaza içi ödemeden biri temassız yapılırken, 2.5 milyon farklı kart ilk kez temassız ödemelerde kullanıldı. Temassız ödemeler özellikle sosyal izolasyon sürecinin başladığı mart ayının ikinci haftasında zirve yaparken, en fazla temassız ödeme yapılan sektörler market, restoran ve sağlık/ kozmetik oldu.

ESİN ÇETİNEL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu