Anasayfa / Ek İş, Ek Gelir / Patronlar evlere iş verme fikrini sevdi

Patronlar evlere iş verme fikrini sevdi
Patronlar evlere iş verme fikrini sevdi
Sendikaların protestolarına neden olan ‘esnek çalışma’ işverenleri sevindirdi. 200 bin yeni istihdam sağlayacağı belirtiliyor.

Türkiye’de çalışma hayatını derinden etkileyecek ‘esnek çalışma’ modeli, sendikaların protestolarına rağmen 5 Şubat’ta TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Böylece işverenler, küresel kriz döneminde sıklıkla tercih ettikleri ‘evden çalışma’ ve ‘çağrı üzerine çalışma’ gibi uygulamaları yasal dayanakla hayata geçirebilme imkânına kavuştu. Bu model işverenlerin iddiasına göre yaklaşık 200 bin yeni istihdam sağlayacak.

Evlere iş verme Doping etkisi yaratacak
Sendikaların kazanılmış hakları tırpanlayacağı ve taşeronlaşmayı yaygınlaştıracağı gerekçeleri ile karşı çıktığı esnek çalışma, işverenler cephesinin uzun zamandır hükümetten talep ettiği bir uygulamaydı. Bu konuda TÜSİAD “Esnek Çalışma Modelleri” adlı bir rapor hazırlarken, işdünyasının çatı kuruluşları TOBB, TİM, MÜSİAD gibi kuruluşlar her fırsatta ‘esnek çalışma’nın hem işsizlikle mücadeleye hem de firmaların verimliliğine doping etkisi yaratacağını vurguluyordu.
MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan: Evlere iş verme işsizliğe çare olacak
Özellikle gençlerin belli periyotlarda çalışabilmesi için gerekli bir yasa. Bu yasalar ile gençlere yeni iş imkanları sağlanacak. Ayrıca kadın istihdamının da önemli bir oranda artacağını düşünüyorum.TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: Evlere iş verme kayıt dışını azaltır
Perakende, tarım işleme ve hazır giyim sektörlerinde işçiler dönemsel olarak çalışıyor. Bu uygulama ile kayıt dışılık azalacak. 100-200 bin kişi arası istihdam yaratabileceğini düşünüyorum.

TÜSİAD Üyesi Aynur Bektaş: Kadınlar iş sahibi olacak
Türkiye’de çalışabilir 26 milyon kadının sadece 6 milyonu çalışıyor. Yeni düzenleme kadınların daha rahat iş bulmasını ve çalışmasını sağlayacak. Bu yasa ile gençler de hem okuyup hem çalışabilecek.

Aynur Bektaş: Esnek çalışma neler getiriyor?
Ekonomik nedenlerle haftalık çalışma süreleri azaltılabilecek.
Kapanma tehlikesi bulunan işyerinde 3 ayı aşmamak üzere kısa çalışma yapılabilecek. İşveren kendi çalışanını geçici bir süreyle başka bir işyerinde çalıştırabilecek.  Kısa çalışma ödeneği İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak. Ödenek, günlük brüt ücretin % 60’ı oranında olacak.Radikal


İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir