Başarılı Girişimcilik

Paylaşımlı, sanal, hazır ofisler çok hızlı yaygınlaşıyor

Paylaşımlı ofis firmaları

ARTAN ofis kiralan, bireysel girişimcilerin özellikle hizmet sektöründe giderek yaygınlaşması, freelance çalışan sayısında muazzam artış, iş dünyasındaki trendleri değiştiriyor. Yeni dönemde ortaya çıkan yeniliklerden birisi de paylaşımlı, sanal ya da hazır ofis olarak tanımlanan çalışma mekanları. Ofis kiralama masraflarım azaltan ve daha esnek bir çalışma imkânı sunan paylaşımlı ofisler tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de hızla yayılıyor. Bu paylaşım sisteminde ortak çalışma (coworking) alanları, hazır ofis hizmetleri, sanal ofis hizmetleri, toplantılar için özel alanlar sağlanıyor. Farklı üyelik paketleri ile ofisleri saatlik, günlük, aylık veya yıllık olarak kullanmanız mümkün. Bu modelle ofis sektöründe yer alan oyuncuların sayısı da hızla artıyor. Paylaşımlı ofislerde sabit kira gideri içerisinde bir iş adresi, kargo ve posta, canlı sekreter, internet, faks, fotokopi, mutfak ve toplantı salonları gibi hizmetler sunuluyor. Bireysel üye ve kurumsal firmalara hizmet veren bu sistem farklı bireylerin sosyalleşerek işbirliği yapmasına da önayak oluyor. Sanal ofis firmaları abone sayılarını artırmak için çeşitli avantajlar sağlıyorlar. Bu hafta kullanıcı sayıları giderek artan paylaşımlı ofis firmalarını mercek altına aldık…

ÎMPÂCT HUB
“120 İLE 930 TL ARASINDA”

Impact Hub İstanbul’da ortak çalışma alanları, toplantı odaları, mikro ofisler, açık hava sineması/teras alanları bulunuyor. Üyelik sistemi hakkında bilgi veren Kurucu Ortak Semih Boyacı, “Bireysel üyelik paketlerimiz 120TL’den başlıyor. En üst paketimiz ise 930 TL’lik limitsiz olanı. Mikro ofis kiralarımız ise ofisin büyüklüğü ve konumuna göre değişiklik gösteriyor” açıklamasını yapıyor. Birçok içerik ve etkinliğe ev sahipliği yaptıklarını ifade eden Boyacı, “Bu etkinlikler üyelerimize düzenli olarak bir araya gelme fırsatı sunuyor ve hiç fikir sahibi olmadıkları veya üzerinde çalıştıkları bir konu hakkında yeni bir bakış açıcı geliştirmeleri konusunda yardımcı oluyor. Binamızda aynı anda yaklaşık 250 kişi rahatlıkla çalışabiliyor ve 100 kişiye kadar etkinlikler düzenlenebiliyor” diyor.

“Girişimlerimize yatırım yapmaya devam edeceğiz” diyen ve ortak çalışma alanı sektörünün gelişmeye devam ettiğini söyleyen Boyacı sözlerini şöyle tamamlıyor: “Yeni iş modellerinin yaygınlaşmasıyla talebin artacağını ve kurumsal modellerin bile bu tarz yapılar içerisinde pozisyon almaya başlayacağını öngörüyoruz. Mevcutta ciddi bir talep var ve bu talep giderek artıyor. Impact Hub’ı her gün ortalama 100-150 kişi aktif olarak kullanıyor, etkinlik olan günler bu sayı üç kata kadar artıyor.”

BUSİNESS93
“İKİ YANE ŞUBE AÇACAĞIZ”

İstanbul Şişli’de yer alan Business93, ofis kiralama hizmetlerinin yanı sıra çeşitli organizasyonlarla da üyelerine hizmet veriyor. 2019 yılını değerlendiren firmanın Kurumsal İletişim Müdürü Derya Parlak, “Her ayını değişik yaşadığımız, ortak çalışma alanlarının daha çok kiralandığı vc her sektörden üyelerle karşıladığımız bir yıldı” diyor. Sektörde çok önemli gelişmeler yaşandığını aktaran Parlak, “Pasta küçüldü ama kullanıcı sayısı arttı. İş gündeminde artık sadece girişimci, startup’lar değil hâlihazırda oturmuş KOBİ’lerle de karşılaşıyoruz” açıklamasını yapıyor. “Kullanıcılarımız ücretsiz sosyalleşip, işlerinin tanıtımını yapabiliyor. Kendilerine üye kazanımları da sağlıyoruz” diyen Parlak, mutlaka her ay netvvorking ve hızlı tanışma partileri, happy hour organizasyonları ve MeetUP’lar düzenlediklerini vurguluyor.

Esnek üyelik avantajları sunduklarını söyleyen Parlak, “Taahhüt ve cayma bedeli olmadan sözleşme sonlandırma ve başlatma şansı sunuyoruz. Üyelerimize belirli sürelerde ücretsiz toplantı odası sağlıyor ve ortak çalışma alanları sunuyoruz” şeklinde konuşuyor. Kullanıcıların paket değişikliklerini rahatlıkla yapabildiğini ifade eden Parlak, sanal ofisten hazır ofise geçmek isteyenlerin rahatlıkla değişiklik yapabildiğini aktarıyor. Fabrikasyon bir hizmet sunmadıklarını söyleyen Parlak 2020’de iki yeni şube açmayı planladıklarını söylüyor.

KOLEKTİF HOUSE
“DÖRT FARKLI LOKASYONDA”

2015’te Ahmet Onur, Civan Orhan ve Arda Yiğithan Orhan tarafından kurulan Kolektif House, ‘birlikten kuvvet doğar’ felsefesiyle yola çıkmış bir paylaşımlı ofis girişimi. Aylık veya yıllık olarak ofis kiralama imkânı sunan firma, freelancer’lar, kreatif ajanslar, girişimciler, yatırımcılar, kurumsal şirketler taralından tercih ediliyor. Kolektif House’un İstanbul’da Ataşehir, Maslak, Levent ve Şişhane olmak üzere dört farklı lokasyonda şubesi var. Hazır ofis, sabit masa, gezgin ve sanal ofis olarak farklı üyelik seçenekleri bulunan Kolektif House’da ofis üyelikleri minimum üç ay, sanal üyelikler altı ay, gezgin ve sabit masa üyeleriyse minimum bir aylık yapılabiliyor. Tüm gün kahve ve çay, internet erişimi, otopark, temizlik ve güvenlik, kilitli dolap, posta ve kargo, yoga ve meditasyon, sekreterlik gibi pek çok hizmet veriliyor. 7/24 açık olan ofisleri dilediğiniz sıklıkta ve istediğiniz süreyle kullanabiliyorsunuz. Fiyatlar tercih ettiğiniz lokasyona ve üyelik tipine göre değişiklik gösteriyor.

JOKER OFİS
“SAATLİK VEYA GÜNLÜK KİRALAMA”

Paylaşımlı ofis hizmeti sunan bir diğer firma ise Joker Ofis. İstanbul’da Ataşehir, Maltepe ve Bakırköy’de şubeleri olan firma hazır ofis, sanal ofis, toplantı odaları ve paylaşımlı ofis hizmetleri sunuyor. Bir ofiste ihtiyacınız olan her şeyi temin edebileceğiniz ortak çalışma alanında saatlik, günlük ve aylık kiralama yapabiliyorsunuz. Merkezi bir lokasyonda şirket adresi, posta ve kargolarınızın teslim alınarak size yönlendirilmesi, size tahsis edilmiş sabit bir iş telefonu, çağrılarınıza cevap veren ve size yönlendiren özel bir asistan, ihtiyaç duyduğunuzda saatlik veya günlük toplantı odası kullanımı gibi hizmetlerden yararlanabiliyorsunuz.

KAMARA
“ALTI ŞUBESİ VAR”

Hazır ofis, sanal ofis, toplantı salonu çözümleriyle müşterilerine hizmet veren firma 2010’dan beri faaliyette. Sadık ve Cem Kocabaşa tarafından kurulan Kamara, Şişli, Bostancı, Beyoğlu, Altıntepe, Levent, Kadıköy ve Altunizade şubeleri ile İstanbul’un farklı bölgelerinde bulunuyor. Aylık üyelik modeli sunduklarını söyleyen Kocabaşa, “Üyelerimizin deneme opsiyonları oluyor.

Şu anda aylık her şey dâhil taahhüt olmaksızın 900 TL’den başlayan ücretlerle hazır ofis, 300 TL’den başlayan fiyatlarla paylaşımlı ofis, 89 TL’den başlayan fiyatlarla da sanal ofis kiralayabilmekteyiz. Aylık 89 TL’ye çağrı da karşılayabiliyoruz, müşterilerimiz ofisleri de kullanabiliyorlar, kargolarını postalarını da alıyoruz” diyor. 2019’un kendileri için iyi geçtiği söyleyen Kocabaşa, “Artık firmalar ofis maliyetlerini düşürmek istiyor. Bu nedenle hem girişimcilerin hem de kurumsal firmaların servisli ofislere karşı ilgisi iyice arttı. 2020’nin de güzel geçeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullanıyor. Bünyesinde 125 ofis, 8 toplantı salonu ile 1400’ü aşkın kişiye hazır ofis, sanal ofis ve coworking servisleriyle hizmet veren Kamara’yı günlük yaklaşık 500 kişi kullanıyor.

DAİRE
“BÜYÜYEN BİR SEKTÖRDEYİZ”

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Daire ortak çalışma alanı (coworking), toplantı odası ve sanal ofis çözümleri sunan bir girişim. Merkezi bir lokasyonda konumlandıklarını ve bu sebeple, eğitimler, çalışmalar ve toplantılar için sıkça tercih edildiklerini söyleyen Kurucu Servet Büyükkuşoğlu, “Günümüzde kişiler bir ofis tutup tüm maliyetleri yüklenmek yerine ihtiyaçları kadar kullanacakları ve o oranda ödeme yapacakları coworking alanlarını keşfediyor. Örneğin, biz ayda 200 TL gibi bir maliyetle şirketler için yasal adres hizmeti sağlıyor ve posta/ kargolarını yönetiyoruz. Hatta talep edildiği takdirde mali danışmanlık hizmeti de sağlıyoruz” diyor. Üyelerin ayda 630 TL ücretle ortak çalışma alanından faydalanabildiklerini aktaran Büyükkuşoğlu, “Amacımız üyelerimize huzurlu, verimli bir atmosfer yaratarak üretimi ve fikirleri besleyen bir mekân olarak var olmak. Büyüyen bir sektörde yer almamız sebebiyle 2019 bizim için de büyüme yılı oldu” açıklamasını yapıyor. Şu an için tek şubede hizmet verdiklerini ifade eden Büyükkuşoğlu, gelecek dönemde Anadolu Yakası’nda bir şube açmayı planladıklarını belirtiyor.

Ortak çalışma alanı konsepti işi yapın

SERVCORP
“2020’YE ÇOK İYİ HAZIRLANDIK”

Servcorp sanal ofisler, ofisler ve coworking hizmetleri ile üyelerinin değişen çalışma hayatına uyum sağlayabilmelerini hedefliyor. 2019’un dengelenme yılı olarak geçtiğini söyleyen firmanın Türkiye Direktörü Damla Özgönül, “Artan talebi karşılamak için yatırımlarımızı yeniden gözden geçirmeye başladık ve kendimizi 2020’ye çok iyi hazırladık. Globale bakacak olursak 2019’da büyümeye devam ederek, Almanya, Amerika ve Suudi Arabistan’da yeni lokasyonlar açtık. Çok yakında İstanbul’daki yatırım planlarımız hakkında güzel haberler vermeyi düşünüyoruz” diyor. Kişiye özel paketlerin oluşturulabildiğini söyleyen Özgönül, “Şeffaflık politikası gereği fiyatlar internet sitemizde yayınlanmakta. Ancak bu fiyatlara ve paket içeriklerine bağlı kalmak durumunda değiliz” diyor. Diğer firmaların agresif bir şekilde büyüdüklerini söyleyen Özgönül, “Biz organik büyüme taraftarı olan bir işletmeyiz. Şu anda İstanbul’da iki lokasyonumuza ek olarak çok yakında yeni bir lokasyonda hizmet vermeye başlayacağız. Günde ortalama 200 kişi İstanbul’daki ofislerimizde çalışıyor” şeklinde konuşuyor. Her lokasyonda bulunmadıklarını ifade eden Özgönül, “Scrvcorp’da her yıl her şehirde on lokasyon açılmaz. Bunun öncelikli nedeni ise gerçekten müşterilerimizin tercih edeceği, prestijli ve dünya standartlarında binalarda olmayı tercih etmemiz” değerlendirmesini yapıyor.

Ofis Kafe Açmak Kazandırıyor

YEŞİM OKSAY

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu