Anasayfa / Kariyer ve İş / Pazarlama Alanında Özgeçmişler İçin Öneriler

Pazarlama Alanında Özgeçmişler İçin ÖnerilerKendi Kişisel Markanızı Yaratın

Pazarlama çalışanı olarak sizler de bilirsiniz ki bir şirketi veya ürünü markalaştırmak çok önemlidir. Aynı stratejiye başvurarak, özgeçmişinizi sizi rakiplerinizden ayırabilecek(iş arayan diğer kişiler), değerinizi ortaya çıkaracak ve mülakat sonuçlarınıza yardımcı olabilecek şekilde kendi markanızı yaratmak için kullanabilirsiniz;

Özgeçmişinizi Pazarlama Aracı Olarak Kullanın

Özellikle pazarlama ve satış departmanında uzmanlaşmış IK danışmanlık şirketinin (Recruit2Hire.cm) başkanı Teri Robinson’a göre:”Pazarlama çalışanları özgeçmişlerinin yazıp yazabilecekleri en önemli pazarlama dokümanı olduğunu asla akıllarından çıkarmamalıdırlar.” Büyük bir pazarlama kampanyası hazırlarken kullandıkları aynı metodlarla, büyük bir özgeçmiş yığını arasındaki kazanacak olan özgeçmişi yaratabilirler.

Değerinizi Vurgulamakla Başlayın

Özgeçmişiniz aynı zamanda değerinizi ortaya koymalıdır. Bu aşamayı güçlü yanlarınızı ve firmaya katacağınız değerleri özetlemek için kullanın. Robinson: “ Bana kariyerinin önemli noktalarını söyle, şu anki firman adına elde etmiş olduğun önemli başarıları anlat ki benim dikkatimi çekebilesin.” diyor.

İşte bir adayın iş alanındaki değerini ortaya koyan ve en önemli başarılarını kapsayan özet:

Deneyimli pazarlama müdürü satış ve pazarlama firmalarında planlama ve yürütme pozisyonlarında yürüttüğü kampanyaların özelliklerini Fortune 500’de şöyle özetlemiştir:

  • Piyasadaki hem yeni üretilmiş hem var olan ürün gruplarının  pazarlamasında en büyük paya sahip firma( piyasanın %58’ini elinde tutmaktadır)
  • Milyon dolarlarca artmış satışlar(her kampanya başına 5.8 milyon dolara kadar artış)

Faydanızı Vurgulayın; Özelliğinizi Değil!

New York’daki Advantage Resumes firmasının başkanı Deborah Wile Dib, pazarlama çalışanlarının özgeçmiş yazma konusunda büyük bir avantajları olduğunu iddia ediyor. “Pazarlama nasıl yapılır biliyorsunuz. Aynı teknikleri kullanarak, özellikler değil faydalar üzerinde durarak kendinizi kağıt üzerinde pazarlayabilirsiniz.”diyor.
Dib 17 yıllık özgeçmiş yazma deneyimlerine dayanarak, bir çok pazarlamacının kendi değerlerini ve etkilerini kanıtlamada zorluk çektiğini çünkü satış departmanında olmadıklarını söyler.” Ancak, yine de çalışmaları satış ekibine veya satış sürecine büyük başarılar kazandırmaktadır.”

  İşinizi ne kadar seviyorsunuz?

Dib, pazarlamacıların yaptıkları işlere bakış açılarında çok önemli bir değişiklik olduğunu iddia etmiştir.” Artık pazarlamacıların çalışmaları ve satış sonuçları arasındaki ilişkileri dikkatle incelemeye ve iş üzerindeki kendi ölçülebilir etkilerini göstermeye çok ihtiyaçları vardır.”

Değerinizi Somut Sonuçlarla Kanıtlayın

Robinson, Boroff ve Dib özgeçmişinizde faydalarınız üzerinde durmanın, kendinizi firmaya ispatlamanın ve rakiplerinizden ayrılmanın en verimli yolunun sayısal sonuçlar göstermek olduğu konusunda hem fikirdir. Bu uzmanlara göre özgeçmiş üzerindeki sayısal verilerin eksik olması pazarlamacıların yaptığı yaygın hatalardan biridir.

Bu stratejinin yeni başlayanından en kıdemlisine bütün pazarlamacılar tarafından başarıyla kullanabileceğini savunan  Robinson, çalıştığınız her firmanın her birinde neler başarabildiğinizi göstermek  için 4 veya 5 somut nokta göstermeniz gerektiğini söylüyor.

Dib’e göre orta kıdemli ve kıdemli pazarlamacılar özgeçmişlerinde pazarlama ve liderlik yeteneklerini listelerken, bu yeteneklerini nasıl kullandıklarını ve doğurduğu etkileri anlatırken, yeni mezunlar potansiyel içerdiklerini göstermek amacıyla özgeçmişlerinde eğitimlerini ve stajlarını kullanıyorlar.

Başarılarınızı sayıya dökmek için rakamları kullanmak Dib’in “görev tuzağı” olarak adlandırdığı, önceki işinin görevlerinin en ince ayrıntısına kadar anlatılması ancak belli sonuçlar alındığına dair çok az kanıt bulunması  tehlikesinden kaçınmanızı sağlar.

Robinson da bu görüşe katılır. Özgeçmişinizde belirli başarılarınızı sergilemelisiniz, sadece x görevinden sorumluydum gibi ifadeler size yardımcı olmaz.

Pazarlama payını belli bir yüzdeyle arttırdınız mı? Kazançta belli bir artış olmasını sağlayabildiniz mi? Satış departmanının gelirlerinde artış sağlayacak bir internet pazarlaması projesinde bulundunuz mu? İddialarınızı destekleme şansına sahip olduğunuz her yerde kesin sayılar ve yüzdeler kullanın.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir