Pazarlama ve Satış Taktikleri

Pazarlama dünyası “start up”ların peşinde!

Pazarlama dünyası ve star up’lar. Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen DMEXCO 2018’de yapay zeka ve artırılmış gerçeklik gibi konuların yanı sıra reklam ve pazarlama yatırımlarının geri dönüşü sorunları üzerinde duruldu. Ben de Start Up okurları için DMEXCO’dan dört girişimi sayfalara taşıdım.

DMEXCO’dan dört girişim

12-13 Eylül 2018 tarihlerinde Almanya’nın Köln şehrinde düzenlenen DMEXCO 2018, bu yıl da rekor rakamlara imza attı. Köln ün fuar alanı KölnMesse’deki 6 salondaki bini aşkın fuar katılımcısı çalışmalarını sergiledi. 41 bin ziyaretçi, 550 konuşmacının sunumlarını izleme fırsatı buldu. Konferanslarda, “Yapay zeka, artırılmış gerçeklik, blockchain” gibi konuların yanı sıra reklam ve pazarlama yatırımlarının geri dönüşü sorunları üzerinde de duruldu.

DMEXCO

Bu sayıda, Start Up okurları için DMEXCO’dan reklam ve pazarlama dünyasını ilgilendiren dört girişimi kısaca tanıtmak istiyorum.

Nöromarketing: CoolTool

Merkezi San Francisco’da bulunan teknoloji şirketi CoolTool, yaptığı araştırmalar sonucunda tüketici iç görüleri elde ediyor. Daha sonra bu verileri nöromarketing araçlarına entegre ediyor. Örneğin, tüketicilerin gözlerinin bir reklamı izlerken yaptığı hareketleri takip ediyor ya da bir web sitesine bakarken gösterdikleri davranışları değerlendiriyor.

En ilginç olanı ise bir webcam aracılığıyla saniyede 6 fotoğraf çekerek, deneğin duygularını ölçümlüyor. Girişim sayesinde dünyanın herhangi bir yerinde, tüketicilerin ürünlere ve reklamlara verdikleri tepkileri anlık olarak öğrenme imkanı oluyor.

Ödüllü reklam izleme: Welect

İki yıl önce Düsseldorflu ilâ eski medya ajansı çalışanının kurduğu Welect, reklam ajanslarının dikkatini çeken bir girişime dönüştü. Platformun amacı, insanların dijital reklamlara dikkatini çekmek ve video reklamlarını sonuna kadar izlemelerini sağlamak. Girişim bunu yapabilmek için, izleyicilere ödüller veriyor. Ayrıca kişilere diledikleri reklamı diledikleri zaman izleme seçeneği sunuyor.

Reklam tasarlama sistemi: FluidÂds

İngiltere kökenli FluidÂds, reklam ve pazarlama işlerini kendi bünyesinde halletmek isteyen kuruluşlara üstün kaliteli HTML5 bazlı bir sistem sunuyor. Mobil cihazlar ve bilgisayarlar için her mecraya uygun formatta reklam hazırlama imkanı veren yapı son derece esnek.

Uzmanları buluşturan platform: MeasureMatch

MeasureMatch, şirketlerin pazarlama ve müşteri deneyimi ihtiyaçlarına cevap veriyor. Platform, analitik, büyük veri ve teknoloji alanlarındaki uzmanlarla şirketleri bir araya getiriyor. Böylece profesyonel hizmetler sunan bir pazar platformu olarak hizmet veriyor. Şirketler, kendi bünyelerinde uzman istihdam etmek yerine, çoğu bağımsız olarak çalışan uzmanlardan destek alıyor.

Fatoş Karahasan

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu