Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / Peynir Dilimi Kadar Diske 16 Terabyte Veri Sığıyor

Peynir Dilimi Kadar Diske 16 Terabyte Veri SığıyorSSD adı verilen bellek tabanlı disklerin, mekanik parça içermedikleri için sarsıntı nedeniyle oluşabilecek veri kaybı riskini azaltma, hızlı veri aktarımı ve enerji tasarrufu gibi avantajlarından daha önce defalarca bahsetmiştik. Samsung’un duyurduğu yeni 2,5 inç boyutlarındaki 16 terabyte kapasiteli disk ise bugüne kadar pek üzerinde düşünmediğimiz bir konuyu gündeme getirdi: SSD’ler bugüne kadar mekanik disklerin fiziksel sınırlamalar nedeniyle koyduğu kapasite sınırlarının da ötesine geçebiliyor.

SSD
Neticede bugün tek bir disk üzerinde bu ölçekte kapasite sunabilen tek bir örnek bile yok. İş artık öyle ilginç bir noktaya geldi ki, normal bir evrak çantasına bu disklerden doldurup 1 petabyte (bin TB) veriyi koltuğunuzun altında taşıyabilirsiniz.

Bundan 10 yıl sonra kolumuzun altında exabyte (1 milyon TB) kapasiteli disklerle gezerken de dönüp bu olan bitene bir zamanlar neden şaşırdığımıza kafa yorarız herhalde. Ars Technica’nın konuya dair detaylı haberine bit.ly/samsung16tbhdd adresinden ulaşabilirsiniz.

Samsung’un 16 TB’lık yeni SSD diski dünyanın en yüksek kapasiteli diski unvanını ele geçirdi.

  HP “Discover EMEA” Etkinliğinde Son Teknolojiyle TanışınYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir