İş Fikirleri

Pilea Bitkisini İlk Üreten Siz Olun Çok Para Kazanın

Çin para bitkisi, misyoner çiçeği, pancake bitkisi

SOSYAL medya mecraları, yaşam tarzımızdan beslenmemize, kıyafet tercihlerimizden evimizin dekorasyonuna kadar pek çok alanda bizi etkisi altına alıyor. Son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz “Pilea Peperomioides” kısa adıyla pilea da tam anlamıyla bu mecralar aracılığıyla hayatımıza girdi. ‘Çin para bitkisi’, ‘para bitkisi’, ‘misyoner çiçeği’, ‘ufo bitkisi’ ve ‘pancake bitkisi’ gibi farklı isimlerle anılan pilea, özellikle iç mekan dekorasyonunda tercih ediliyor. Dayanıklı olması, zahmet gerektirmeyen bakımı ve fotojenikliği bu bitkinin tüm dünyada popüler olmasında önemli rol oynuyor. Henüz Türkiye’de yetiştirilmiyor. Ancak bu konuda bir talep oluştuğunu gören süs bitkisi sektörü, tüketicinin talebine cevap vermeye başladı. Şimdilik ithal edilen pilea’lar tüketici tarafından ilgiyle karşılanıyor. îthal olması nedeniyle yüksek fiyatlara satılsa da sektör tüketicinin ilgisinden memnun.

“TÜRKİYE’DE YETİŞTİRİLEBİLİR”

Pilea’yı tüketiciyle buluşturan adreslerden biri bitki tasarımı atölyesi Müz. Çukurcuma’da yer alan işletmenin kurucusu ve sahibi Gülriz Sansoy. Pilea’nın son zamanlardaki popülerliğinde İskandinav mobilya kataloglarının, Pinterest’in ve Instagram’ın payının büyük olduğunu söyleyen Sansoy, “Günümüzde sosyal medya mecralarının bitkiler ve ev dekoru trendlerinde önemli bir yeri var. Pilea da bu kanallar aracılığıyla tüketicinin aşina olduğu ve talep etmeye başladığı bir tür” diyor. Pilea’nın son zamanlarda monstera’dan (deve tabam) sonra en popüler bitki olduğunu belirten Sansoy, “Bunda ışık geçirme özelliğine sahip yuvarlak yapraklarıyla fotojenik bir bitki olmasının da etkisi var” diyor.Sansoy, pilea’nın bakımının kolay olduğundan da bahsediyor: “Direkt güneş ışığı istemez. Drenaj sistemi iyi olan bir saksıda mutlu olur. Kolaylıkla yeni filizler veren pilea için her bahar saksı değişimi yapılabilir.

Verdiği yeni filizler başka saksılara ayrılarak kolaylıkla çoğaltılabilir. Toprak olarak torf tercih edilmeli ve toprağı nemli tutulmalı.” Sansoy, bu popüler bitkinin Türkiye’de yetiştirilmediğini dile getiriyor. Bu nedenle Müz, Hollanda’dan ithalat yapıyor. “Yetiştirilmesi mümkün. Fakat iç mekan bitkisi konusunda yerli üretim genel olarak çok kısıtlı. Düzenli üretim yapmak için buna uygun bir pazar oluşması ve uzun süreli yatırım yapılması gerekiyor. Türkiye’de maalesef böyle bir durum yok” diyen Sansoy, Hollanda’nın bitki ve kesme çiçek konusunda tüm dünyaya ihracat yapan bir ülke olduğunu ve bu lojistik avantajı nedeniyle pazarı domine ettiğini anlatıyor.

Sansoy, son olarak pilea’nın fiyat politikasına da değiniyor. Bitki fiyatlarını, sebze-meyve fiyatlarına benzeten Sansoy, “Fiyatlar talebe göre değişiyor. Bu yüzden alım fiyatlarımızda haftalık olarak değişiklikler olabiliyor. Ayrıca euro kuru da etkili. Kur dalgalandığı için fiyatlar da buna göre artıp azalabiliyor. Üç yıl öncesine göre kurdaki artış yüzünden bitki fiyatlarımız iki katma çıktı” diyor.

Pilea bitkisi

“GENÇLER TERCİH EDİYOR”

2017’de Sibel Gürcüoğlu tarafından kurulan Cocodema da pilea satışı yapan noktalardan. Pilea’nın yüzyıllardır Himalayalar’ın eteklerinde yetişen bir Asya otu/bitkisi olduğunu söyleyerek sözlerine başlayan Gürcüoğlu, “Pilea, uzun yıllardır Asya’da var olsa da ticari anlamda öne çıkması ve botanik bilimciler tarafından tanımlanması çok eskilere dayanmıyor. 1970’lerde botanistler tali rafından fark edilen pilea, bilim insanlarından önce bitki severlerin ilgisini çekmiş ve evlerde yerini almış” diyor. Gürcüoğlu, pilea’nın Türkiye’de yetiştirilmemesine ilişkinse şu açıklamayı yapıyor: “Kritik yaşam koşulları aramamasına rağmen, Türkiye’de ticari amaçla üretimi yapılmıyor. Hem kök yumruları hem de yapraktan üreyebilecek bitkinin üretilmeme sebebi kesinlikle iklim değil. Üreticiler, daha kısa sürede paraya dönüştürebilecekleri ve daha iyi tanıdıkları bitkileri tercih ediyor olabilir.”

Cocodema da Türkiye’deki birçok çiçekçi/bitkici gibi pilea’yı Amsterdam üzerinden satın alıyor. Gürcüoğlu, bu popüler bitkiyi en çok gençlerin tercih ettiği bilgisini veriyor. “Dünya trendlerini yakından takip eden kitle, dekorasyon önerilerinde aynı bitki önerilerine maruz kalıyor olmalı” diyen Gürcüoğlu, pilea’nm trend olması sebebiyle kendi kendini satan bir bitki olduğunu ifade ediyor ve “Bitkinin trendi olur mu diyeceksiniz ama oluyor. Pilea’yı ekstra bir dekorasyon içinde konumlandırıp fotoğ-raflama ihtiyacı bile duymuyoruz. Zaten birçok müşterimiz ‘Şu yuvarlak yapraklı, blogger’ların paylaştığı bitkiden istiyorum’ cümlesiyle mağazamıza giriyor” diyor. Cocodema, ayda ortalama 50-70 arasında pilea satıyor. Gürcüoğlu, bitkinin 60 ile 360 TL arasında değişen geniş bir fiyat yelpazesi olduğundan söz ediyor. Bitkinin fiyatı, boyutuna, yaprak adedine (yoğunluğuna) ve yavru sayısına göre değişiyor. Gürcüoğlu, pilea’nm son iki yıldır Türkiye pazarında yerini aldığına dikkat çekiyor. “İnsanlar yeşil alanların öneminin farkına vardıkça, ev dekorasyonlarında bitkinin yeri artıyor ve bunu da bitki trendleri takip ediyor” diyen Gürcüoğlu, önümüzdeki beş yıl boyunca pilea ve M onun kadar popüler olan MmM monstera’yı görmeye devam edeceğimizi söylüyor.

Pilea süs bitkisi

“DAHA DA POPÜLER OLACAK”

Botanikamo da pilea satan yerlerden. İşletmenin sahibi Valeriia Ulvikhanoğlu, pilea’nın bu kadar popüler olmasını şehir hayatı ve yoğun çalışma koşullarının insanların doğaya olan özlemini artırmasına bağlıyor. “İnsanların doğaya olan özlemini gidermenin yolu süs bitkilerinden geçiyor. Küçücük bir bitkinin dekorasyona olan katkısı inanılmaz. Bu sebeple özellikle şehir hayatında süs bitkileri günden güne popüler oluyor” diyen Ulvikhanoğlu, yakın zamanda yerli üreticilerin bu bitkiyi göz ardı etmeyeceğini söylüyor. Ulvikhanoğlu, pilea’yı en çok ‘beyaz yakalıların ofis hediyesi olarak tercih ettiğini anlatıyor. Botanikamo da sektördeki diğer satış noktaları gibi pilea’yı Hollanda’dan ithal ediyor. Satışların tatmin edici düzeyde olduğunu ifade eden Ulvikhanoğlu, “Pilea’nın yakın zamanda daha da popüler olacağını, hatta çok şık bir ofis bitkisi olarak daha fazla hediye edileceğini düşünüyoruz” diyor. Bitkinin fiyatının boy, gövde yapısı ve yaprak sayısına göre değiştiğini belirten Ulvikhanoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Her bütçeye uygun bir pilea bulmak mümkün. Web sitemizde son zamanlarda XL ve XXL gibi yaprak sayısı fazla olan pilea’lar da oldukça popüler.”
Bakımı Kolay Bir Bitki?

Pilea Peperomioides ya da bilinen ismiyle pilea’nın anavatanının Güney Çin olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalar, 1940’larda Çin’de yaşayan Norveçli bir misyoner tarafından Norveç’e getirildiğini ortaya koyuyor. Dayanıklı ve kolay çoğalan bu bitkinin, İskandinavya üzerinden Avrupa’ya yayıldığı düşünülüyor. Pilea, bakımı kolay bir bitki. Boyu en fazla 30 cm’ye kadar uzayan ve iç mekan dekorasyonunda tercih edilen bu süs bitkisi, yeşil ve yuvarlak yapraklarıyla dikkat çekse de çiçek açma özelliğine de sahip.

Nuran NARTOP BOSTANCI / Peyzaj Teknikeri
“Üreticisine para kazandırıyor”

Son zamanların en popüler bitkilerinden biri olan ‘Pilea Peperomioides’in hikayesi en az yaprakları kadar ilginç.’Çin para çiçeği’ adı verilen bu bitkinin girdiği eve şans ve para getirdiğine inanılıyor.

Nilüferi andıran geniş yaprakları yüzünden ‘pancake bitkisi’ olarak da anılıyor. Bitkinin bakımı oldukça kolay. Direkt güneş ışığı istemiyor, 16-26 derece sıcaklık gelişmesi için ideal olarak kabul ediliyor. Drenaj sistemi iyi olan bir saksıda olması gerekiyor. Yani verilen suyu saksı altına verebilmeli. Kökleri yoğun suya maruz kalmamalı. Toprak kurumadan yazın haftada iki, kışın ise haftada bir kez sulanması gerekiyor. Kıymetli bir salon bitkisi olan ‘para çiçeği’, ticari olarak serada kolaylıkla yetiştirilebiliyor.

Yazın saksıda güneş ışığına direkt maruz kalmadan dışarıda da yaşayabiliyor. Satış fiyatıyla da kârlı bir bitki. Yani girdiği eve bolluk ve bereket getirirken üreticisine de para kazandırır.

Pilea Satan İnternet Siteleri

  • www.muz.se
  • www.cocodema.com
  • www.botanikamo.com
  • www.fidanburada.com
  • www.ciceksepeti.com
  • www.kaktusbahce.com
  • www.cicekgonder.com

ŞEBNEM CAN KILINÇARSLANBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu