Anasayfa / Haberler / Piyasa fiyatlarıyla doğalgaz temin etmek istiyoruz

Piyasa fiyatlarıyla doğalgaz temin etmek istiyoruzDoğalgaz istiyoruz

Uluslararası piyasalarda Çinli firmalarla kıran kırana rekabet ederek 44 ülkeye ihracat yapan, Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesindeki firmaların tek bir talebi var: Piyasa fiyatlarıyla doğalgaz temin etmek… Mahmut Hopur/Kosbid Başkanı

kosbid

KAHRAMANMARAŞ Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren firmalar olarak sorunlarımızı tespit etmek, anlatmak ve çözüm önerileri oluşturmak üzere 35 milyon ihracat yaparak ülke ekonomisine, 3 bin kişilik istihdamı ile ilimizin çalışma hayatına katkı sağlayan 22 üye firma olarak Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesi İş Adamları Derneği’ni (KOSBÎD) kurduk. KOSB1D üyeleri olarak en büyük sıkıntılarımızın başında Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesinde doğalgaz olmaması geliyor. İlimizin doğalgaz kullanımına ilişkin her türlü teknik altyapı ve donanım mevcuttur ve kentte yedi yıldır doğalgaz aktif olarak kullanılmaktadır. Buna rağmen beş kilometre yakınına kadar boru hattı gelen organize sanayi bölgesine bu hattan gaz alımı mümkün olmamıştır. Başta ilimiz milletvekilerine yazılı ve sözlü olarak yaptığımız başvuralar, ayrıca ilgili birimler ve kişilere yapılan müracaatlar maalesef doğalgazın tesislerimize ulaştırılmasını sağlayamamıştır.
Yılda yaklaşık 6 milyon metreküp doğalgaz tüketen KOSBID üyelerinin sanayi tesislerinin en büyük ihtiyacı olan doğalgaz yüzlerce kilometre uzaklıktaki Tekirdağ’dan tankerlerle getiriliyor. Tankerlerin yolda geçirebileceği herhangi bir kaza sonucu çevre için telafisi mümkün olmayan tehlikeler oluşabilir. Ayrıca doğabilecek en ufak gecikmeler firmalarımızın üretim bandının durmasına neden olabilir. Konuya finansal olarak olaya baktığımızda ise, organize sanayi bölgesinde bulunan firmalar 0,722 TL’ye alabileceği doğalgazı 1.48 TL’ye temin ederek kullanıyorlar. Hükümetimiz yatırımcısını her konuda teşvik ederek ihracatımızı ve ticaret hacmimizi artırmaya çalışırken, üye firmalarımız iki katı maliyetle doğalgaz kullanıyor ve doğal olarak rekabet güçleri azalıyor. Firmalarımız Çin başta olmak üzere Asya ülkeleri ile tüm uluslararası piyasalarda rekabet ediyorlar ve 40’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyorlar. Firmalarımızın doğalgaz mağduriyetinin giderilmesi adına Kahramanmaraş Organize Sanayi Müdürlüğü ve ARMA-DAŞ firması ile defalarca görüşülmesine rağmen bugüne kadar herhangi bir sonuç alınamadı.

  Kanamayı durduran ilaç

YATIRIMCIMIZ ÖNEMSENİYOR

Yeni teşvik sistemi ile ülkemizin ithalat bağımlılığını azaitıp firmalarımızın daha rekabetçi hale getireceğinden söz ediliyor.

Hükümetimiz yeni teşvik sisteminde Kahramanmaraş’ı 5. Bölgeye alarak şehrimizin yatırımcısını ne kadar önemsediğini göstermiş bulunuyor. Bunun için çok müteşekkiriz. Ancak şehir merkezinde doğalgaz olup da organize sanayisi bölgesinde doğalgaz olmayan başka bir il bulunmuyor. Kahramanmaraş Organize Sanayisinde doğalgaz tüketen firmalarımızı daha rekabetçi hale getirmek, 2023 ihracat hedeflerini tutturmak ve yeni istihdamlar oluşturmak amacında olan bu firmalarımıza gereken desteğin verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konu ile ilgili gerekli çalışmaların en kısa sürede yapılıp bu sorunun çözüleceğini ve sektörün önünün açılacağını umuyoruz. Siz sayın yetkililerden konu ile ilgili olarak yardımlarınızı arz ve talep ediyoruz.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir