İş Fikirleri ve İş Kurmak

Pool-mate saat üzerine iş fikirleri

Lisa Irlam Yüzücünün kaç tur ve kaç vuruş yüzdüğünü tanımlayan ve yüzücünün saymasına gerek bırakmayan bir yazılımı olan yenilikçi ve patentli bir saat fikriyle 1 milyon dolardan fazla kazandı. Eylül 2009’da piyasaya çıktığından beri 60’tan fazla ülkede büyük bir sıçrama yaşadı. Tamamen otomatik bir yüzme bilgisayarı olan bu ürün icat edilmeden önce piyasada benzeri hiçbir ürün yoktu.

Bu saat hareket sensörü, teknolojinin en iyisi hızölçerler, gelişmiş dijital sinyal işleme teknikleri ve yazılım algoritmaları ile donatılmıştır. Hızı, yüzülen mesafeyi ve yakılan kalori miktarını hesaplar. Aynı zamanda yüzücülere ne kadar etkin olduklarını söyleyerek nasıl iyi bir yüzücü olabileceklerini bulmalarını sağlar.

Irlam boş zamanlarında amatör bir triatlon sporcusudur ve performansının kayıtlarını otomatik olarak tutacak bir cihaz arıyordu. Ancak bulduğu tüm cihazlar tur bitiminde bir tuşa basmayı gerektiriyordu.

Koşucular ve atletler için piyasada birçok ürün vardı ancak yüzücüler için bir şey yoktu. O da piyasadaki bu boşluğu fark ederek burayı kendi ürünüyle doldurmaya karar verdi. Irlam eşiyle birlikte çalıştı ve ikisinin de sahip olduğu elektronik sanayisi artalan bilgisi, var olan temel kavramların ötesine geçebileceklerini hissetmelerini sağladı.

Bir Şirket Kurmak
Kasım 2007’de kendi şirketlerini Kurdular ve Irlam proje yönetim ofisindeki sağlam işini icadıyla tam zamanlı ilgilenebilmek için bıraktı. Eşi Jim ise çalışmaya devam etti, böylece mortgage ve fatura ödemelerini yapabilecektiler. Bazı birikimleri vardı ancak fazla değildi ve girişimlerine fon bulmak için yatırımcıları kullanmama konusunda kararlıydılar. Masrafları minimum seviyede tutabilmek için işin büyük bir kısmını kendileri yapmaya karar verdiler ve saatlerinin ihtiyaç duyacağı bütün ihtiyaçları karşılayacak yaklaşımı belirlemeden önce birçok farklı teknoloji ve algoritmayı denediler. Profesyonelleri sadece saatlere ince ayar gerektirdiğinde çağırdılar.

Irlam daha sonra İngiliz kütüphanesine gitti ve patentlerle ilgili bir yığın kitap okuduktan sonra neyin gerekli olduğuna dair güzel bir fikir edindi ve kendi başvurusunu hazırladı. Daha sonra bu başvurusunu bir patent avukatına gösterdi ve o da bir takım değişiklikler yaptı, formatını değiştirdi ve dosyaladı.

Çalışan Prototip
Çalışan bir prototip elde ettikten sonra mucit çift saati test etmek için yerel yüzme havuzlarına götürdüler ve Lisa’nın yüzme kulübündeki arkadaşlarından geri dönüş istediler. Yüksek miktarda veri elde ettiler ve bu verileri bilgisayara aktararak fikirlerini daha ileriye taşımak için kullandılar.

Ana Geliştirmeler
Pool_mate ilk olarak sadece öne kulaç atarak yüzen triatlon sporcuları için basit bir saat olacaktı. Ancak diğer yüzücüler de bir tane istediklerini söyleyince tekrar patent ofisine döndüler ve yeni bir patent için araştırmalar yapmaya başladılar. Araştırmaları sırasında yüzmenin sadece Amerika’da bile 70 milyon kişinin yaptığı dünyadaki en büyük spor olduğunu keşfetti. Bu yüzden sadece traitlon yüzücülerinin değil diğer tüm yüzücülerin kullanabileceği bir saat yapmak mantıklı geldi.

Teknolojileri bütün yüzücülerinin hesaplarını yapacak kadar iyi değildi bu yüzden tekrar bir geliştirme ve yorucu testler sürecine başladılar.
Yarım düzüne prototip farklı havuz sezonlarında yüzücülere dağıtıldı ve Irlam yine elde ettikleri verileri bilgisayara aktararak teknolojilerini geliştirmeye devam etti.

Pool-Mate’in pazarlanması
Mucit çift bu buluşlarını nasıl pazarlayacaklarını bilmiyorlardı ve birçok lisanslama şirketiyle görüştüler. Birçoğu ürünle ilgilensene de Irlam’ın istediği gibi hızlı bir şekilde piyasaya süremeyeceklerini söylediler. Sonunda kendi başlarına yapmaya karar verdiler. Çin de bir üretici buldular ve maliyeti kontrol altında tutabilmek için Pool-Mate’i var olan bir saatin kasasına kendi elektroniklerini ekleyerek yerleştirdiler.

Bu üreticiden sadece 1000 tane saat alabilecek paraları vardı ancak bu üretici şirket 5000’in altında satmıyordu. Irlam’ın yeterli parası yoktu ve haftalarca yeni bir üretici aradılar. Çift aynı zamanda ısmarlama bir LCD tasarladı ve kendi saat kasalarını kendileri yapma kararı aldılar. Oğulları Christopher o zamanlar ürün tasarımı eğitimi alıyordu ve bu yüzden Irlam bir CAD programı satın alarak kullanmayı öğrendi ve ihtiyaç duyduğunda da oğlundan yardım istiyordu.

Saf Kazanç
Pool-Mate Eylül 2009 yılında piyasaya çıkarıldı ve hızlı bir başarı yakaladı. Ürünlerini yaymak için çift videolar hazırladı ve bu videoları Youtube’a ve hedefledikleri spor dergilerine gönderdiler. Lisa aynı zamanda bir basın açıklaması yazdı bu yazıyı online bir halkla ilişkiler sitesine yolladı. Birkaç hafta içinde birçok blog ve cihaz eleştirmeni tarafından ele alındı. Irlam’lar aynı zamanda satıcılarla bireysel olarak görüştüler ve saati kendi web siteleri aracılığıyla satmaya başladılar. Üç ay içinde Pool-Mate çifti bütün gelişim masraflarını karşıladılar ve şu an sadece kar ediyorlar. Orijinal Pool-Mate temelli yeni ürünler de şu an sırada

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu