İş Fikirleri ve İş Kurmak

Pop it isimli stres oyuncağı çok talep görüyor

Oyuncağın Parlayan Yıldızını Üretebilirsiniz

Pop it, kimisi için ‘bitmeyen balon patlatma oyunu’, kimisi için ise ‘özel duyusal oyuncak’… Kullanıcısının tüm parmaklarını kullanmasını sağlayan Popit, yani Türkçesi ile ‘Patlat Onu’ oyuncağı, tıpkı bir dönem çocukların elinden düşürmediği stres topu, stres çarkı, slime diye isimlendirilen oyuncaklar gibi, son dönemlerin en gözde oyuncağı. Sosyal medyadaki popülerliğinden dolayı da geniş bir kitlenin ilgisini çeken oyuncak; özellikle 0-3 yaş arası, ilkokul çağı ve daha büyük çocuklar arasında revaçta.

MERVE YILMAZ GERGİN; Çünkü Pop it ile çocuklar, el becerilerini geliştirmelerinin yanı sıra üzerindeki sayılar nedeniyle ritmik sayma ve çarpım tablosunu kolayca öğreniyor, stres atıyorlar. Minik topları patlama eylemiyle de çıkardığı “pıt” sesi ile ASMR, Autonomous Sensory Meridian Reponse – Otonom Duyusal Meridyen Tepki (ASMR) etkisine sahip bir oyuncak olarak görülüyor. ASMR vücutta endorfin salgısını artıran ve rahatlatıcı etkiye sahip sesler olarak tanımlanıyor. Bir nevi beyin rahatlatıcı özelliğe sahip olduğu iddia ediliyor. Birçok çeşidi mevcut. Kullanımı arttıkça; tek renk, gökkuşağı renkleri, ikili ve üçlü anahtarlık, kare, yuvarlak, kalp ve sekizgen modelleri de raflarda yerini alıyor.

Pop it
Pop it

Hem Üretiyor, Hem İthal Ediyor

Türkiye’de Popit’in yurt içi üretimi sınırlı, ithalatı ise yüksek. Oyuncak pazarında yüzde 80’lik paya sahip olduklarını belirten Uçarlar Oyuncak’ın sahibi Mustafa Uçar, oyuncak satışlarının yüzde 60’lık kısmını Popit oyuncaklarının oluşturduğunu söylüyor. Yıllık 100 bin bandında üretim gerçekleştirdiklerini belirten Uçar, 200 bin adet de Popit ithal ettiklerini dile getiriyor. Pop it fiyatlarının ise 10-15 lira arasında değiştiğinin bilgisini veriyor. Toptan kırtasiye, oyuncak, hediyelik eşya, plastik eşya gibi ürünlerin Türkiye’deki en büyük ve en önemli satış merkezi olan Istoç’ta 35 yıldır yerli ve ithal eğitici/öğretici oyuncaklar piyasaya sunduklarını anlatan Uçar, Türkiye’nin her yerine satış yaptıklarını söylüyor.

Ürünlerin hepsinin FDA onaylı, gıda koteksine uygun silikondan üretildiğine de dikkat çeken Uçar, “Tatsız olduğundan ağıza temas etse bile insan veya hayvanlara herhangi bir zararı yok” diyor.

“Dünyada Hızla Yayılıyor”

Başel Toys 30 yılı aşkındır oyuncak sektöründe hizmet veriyor. Son 20 yıldır da Başel Oyuncak adı altında faaliyet gösteriyor. Kurucularının oyuncak sektöründen elde ettiği know how’ı değere dönüştürerek hali hazırda 15’ten fazla oyuncak markasının ‘Exclusive’ distribütörlüğünü elinde bulunduruyor. Oyuncak piyasasında yüzde 5, Popit oyuncak piyasasında ise Ocak-Mayıs ayları arasında yüzde 100’lük bir pazara ulaştıklarını söyleyen Başel Toys Firma Ortağı Serkan Petek, Haziran ayı itibariyle piyasaya yerli üreticilerin ve farklı firmaların girmesiyle yüzde 60’lık bir paya sahip olduklarını ifade ediyor.

Pop it’in geçen yıl dünyada kullanımının hızla arttığını söyleyen Petek, orijinal ürünü ithal ettiklerini söylüyor. Satışların yüzde 10’luk bir kısmını Pop it’in oluşturduğunu da kaydeden Petek, diğer artış gösteren ürünlerin zeka küpleri, eğitici oyuncaklar, yazlık ürünler ve pelüşlerden meydana geldiğini dile getiriyor.

Perakende zincir mağaza ve bireysel mağaza olarak 500’ün üzerinde satış noktası ile çalıştıklarının altını çizen Petek, başlıca satış noktalarının ise; D&R, Toyz Shop, Armağan Oyuncak, Nezih, Migros, Carrefour ve Özdilek mağazaları olduğunu söylüyor. Petek, Hepsiburada, Amazon, Trendyol gibi e-ticaret sitelerine de dağıtım yaptıklarını söylüyor. Orijinal ürünlerin 35-60 lira arasında değiştiğini belirten Petek, “Bu fiyatlardan düşük fiyatlara satılan ürünlere şüphe ile bakmak gerekir” diyor.

Popit oyuncağının bu yıl Şubat- Nisan ayları arasında sıçrama yaptığını belirten Petek, “Bu tarz ürünler okullarda öğrenciler birbirlerinden görünce daha fazla adetlerde satıyor. Pandemide çocuklar evde ve birbirlerini görmedikleri halde bu kadar sıçrama yaptıysa okullar açık olsaydı bu adetler en az ikiye katlanırdı” diye konuşuyor.

Günde 30 Bin Adet Üretiliyor

1994’ten bu yana oyuncak sektörüne hizmet verdiklerini söyleyen Doğan Oyuncak Dünyası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Doğan, yıldır doganoyuncak.com internet sitesinden satış yaptıklarını dile getiriyor. Oyuncak sektöründe bu yıl Pop it’in hızlı bir yükseliş yakaladığını belirten Doğan, her yıl hit bir ürün çıktığını, geçmiş yıllarda da stres çarkı, slime ve harika kanatların popüler olduğunu söylüyor. Pop it’in ilk çıktığı dönemlerde satışların yüzde 70’ini bu ürünün oluşturduğunu kaydeden Doğan, “Pop it’leri hem mağazalarımızda hem internet ve pazar yerlerinden Türkiye’nin her yerine ulaştırıyoruz” diyor. Doğan, 13 ülkeye ihracat yaptıklarını, yaklaşık 70 çalışan ile günlük üretim  kapasitelerinin 30 bin adet olduğunu belirtiyor.

İlk çıktığı dönemlerde 10 binlerce satışın olduğunu ve halen de satılmaya devam ettiğini anlatan Doğan, kaliteli bir Pop it fiyatının ise 15 TL’den 200 TL’ye kadar çıkabildiğini söylüyor. Doğan, popitin kalp, kare, tavla, yuvarlak, anahtarlıklı vb. birçok çeşidi bulunduğunu da sözlerine ekleyerek Sağlık Bakanlığı’nca onaylı her Popit, çocuk için faydalıdır önerisinde bulunuyor. Doğan, Popit’in kullanım avantajlarını ise şu sözlerimle açıklıyor: “Bu oyuncak, teknik olarak nasıl ki bir klavyenin kullanılmasında 10 parmak kullanılmak önemliyse çocukların da tüm parmaklarını kullanmasını sağlıyor. Gelişimi destekliyor. Bazı Pop it’lerde rakamlar var. Ritmik saymayı ve çarpım tablosunu eğlen – öğren mantığı ile öğretiyor. İşte tüm bu özellikler, Popit’in gündemde kalmasını sağlıyor.”

Pop it’in faydaları:

  • Mantık yürütmenizi geliştirir.
  • Matematiksel kabiliyetlerinizi artırır.
  • Beyninizi geliştirir ve korur.
  • Sabretmeyi öğretir.
  • Hafif, katlanabilir ve taşınabilir olduğundan kolayca taşıyabilir ve saklayabilirsiniz.

Pop it oyun kuralları

  • Sırası gelen oyuncu dilediği sayıda balonu aynı sırada olmak koşuluyla basarak patlatır.
  • Her oyuncu aynı anda bir balona basabildiği gibi yine bir-üç adet balona birbiriyle bağlantılı olması şartıyla basabilir. Yine balonlar aynı sırada olmalıdırlar.
  • En son balonu patlatan, oyunu kaybeder.
  • Oynayanlar kendi kurallarını da oluşturup oynayabilir.

Türkiye 82 ülkeye oyuncak ihraç ediyor

Oyuncak Derneği Başkanı Esin Yürür’ün verdiği bilgiye göre, Türkiye’deki oyuncak sektörünün pazar büyüklüğü 750 milyon dolar seviyesine ulaştı. Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı’nın (PAGEV) plastik oyuncaklarla ilgili 2019 yılı raporuna göre, Türkiye’de plastik oyuncak üretimi, toplam oyuncak üretiminin en az yüzde 70’ini oluşturuyor.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin [İKMİB] 2021 raporuna göre ise, plastik oyuncak mal grubu 2021 yılı Mart ayı ihracatının toplam 3,8 milyon dolar. En yüksek ihracat, yüzde 46 pay ve 1,76 milyon dolar ile “Diğer Oyuncak Ve Modeller – Plastik Maddelerden Olanlar” üzerinden yapılıyor. Ülkelere göre plastik oyuncak mal grubu Mart ayı ihracatına bakıldığında toplam 82 ülkeye ihracat yapıldığı görülüyor.

En çok ihracat yapılan ülkeler ise Bosna-Hersek, İsrail, Birleşik Krallık, KKTC ve Yunanistan olarak sıralanıyor.

Mustafa ALTINDAĞ / D&R Genel Müdürü
“Hedefimiz 100 bin adet satmak”

Basarak oynanan Pop it oyuncağı, yumuşak ve kullanışlı. Genç yaşlı herkesin oynayabileceği, oynarken stres atabileceği bir oyuncak. Bu ürünü 3 yaş üstü için öneriyoruz. Bu yıl trend haline gelen Popit, çok yüksek fiyatlarda olmadığı için hızlı satan bir ürün oldu. Pandemi insanların stres oranını artırdığı için kullanım istediği de artış gösterdi. 30 bine yakın bir satış rakamımız mevcut. Yılsonu hedefimiz ise rakamı 100 bin adede çıkarmak. Baykuş, ananas, kare, yuvarlak, unicorn ve gökkuşağı çeşitleri bulunan Pop it’in ayrıca kalemlik ve anahtarlığı da mevcut. Fiyatların 29.90-49.90 TL arasında değiştiği bu oyuncak FDA onaylı, gıda koteksine uygun silikondan üretiliyor. Sağlık testleri gerçekleşmemiş hiçbir ürünü kategorilerimizde bulundurmuyoruz.

Serkan PETEK / Başel Toys Firma Ortağı
“Merdiven altı üretime dikkat!”

Orijinal ürünlerin her türlü test ve güvenlik belgeleri mevcuttur. Ürünler ithalat yapılırken tekrardan test kuruluşuna giderek ikinci defa güvenlik ve sağlık testlerinden geçtikten sonra ithalatına izin verilerek piyasaya sunuluyor. Ürünlerimiz; orijinal kutulu ürün olup, üzerlerinde CE işareti, 3 yaş güvenlik işareti, ithalatçı bilgileri ve ürün özellikleri yazılı olan kutularda satışa sunuluyor. Piyasada bizden sonra ürünü ithal eden veya yerli üretim yapan birçok firma, hatta neredeyse hepsi diyebiliriz; ürünleri poşet içinde piyasaya sunuyor. Bu poşet içindeki ürünlerin üzerinde herhangi bir uyarı işareti, ithalatçı bilgisi bulunmuyor. Bazı satıcılar ucuz olmasından dolayı ürünü alıp satıyor.

Bu ürünlerin ne kadar güvenilir olduğunu, hangi malzemeden yapıldığını veya yapıldığı malzemenin ne kadar güvenilir olduğunu bilmiyor. Ürün sağlığı açısından üretilen bir ürünün üzerinde üretici veya ithalatçı firma bilgilerinin yazması yasal zorunluluk olmasına rağmen maalesef ürünün popülerliğinden faydalanıp, birçok kişi ve firma, merdiven altı dediğimiz şekilde ürün üretip piyasaya sunuyor.

Esin YÜRÜR / Oyuncakçılar Derneği (OYDER) Başkanı
“Dönemlik bir ürün”

Pop it oyuncağı, plastik bazlı ve aslında 0-3 yaş grubu için önerilen el becerilerini geliştirmeye yönelik bir ürün. Bu basit ve üretimi kolay oyuncak, yurt içinde üretilebilir. Ancak plastik bazlı bir ürün olduğu için, hangi koşulda üretildiğini bilmediğimiz kalitesiz ürünler sorun oluşturabilir. İthal ürünler çok sıkı kontrol ediliyor. Ancak yerli merdiven altı diye tanımladığımız üretim tesisleri için aynı şeyi söyleyemeyiz. En ucuzunu değil, kalitelisini alıp kullanmak gerekiyor. Ürün, 2021 kış döneminde çok popülerdi. Satışların pandemiyle ilgisi yok. Dönem dönem böyle ürünler gelir ve geçer. Sürekli ve kalıcılığı yüksek bir ürün olarak görülmemeli.

Seda AYDOĞDU / Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog
“Grup oyunları çocuğun gelişimini destekliyor”

Pop it, son zamanların en popüler oyuncaklarından biri haline geldi. Bu tarz popüler oyuncaklara sahip olmak, çocukların akran ilişkilerine dahil olabilmesi ve aynı dili konuşabilmelerine vesile oluyor. Böylelikle çocuk dahil olduğu ortamdaki diğer çocuklarla grup oyununun içine de katılabiliyor.

Bir diğer katkısı ise; grup aktiviteleri, grup oyunları çocukların gelişimini her zaman destekliyor. Çocuk grup içinde uygun tepkiyi geliştirebilmeyi, sırasını bekleyebilmeyi ve rekabet duygusunu, bu rekabet duygusunun sonunda kazandığı zaman veya yenildiği zamanda duruma uygun tepki geliştirmeyi öğreniyor. Bu tip oyunların bazıları için stresi giderici olsa da bazılarında stres de oluşturabilir. Aslında birçok şeyin stres atma veya stres yükünü artırma arasındaki ilişki, kişinin yaşam koşulları ya da rekabet durumunda nasıl tepki verdiğiyle ilişkilidir.

Bu sebeple grup oyunu içinde belki her zaman olmayabilir ancak bireysel kullanımda stres giderme özelliği olduğunu söyleyebiliriz. Pop it gibi grup içinde oynanan birçok oyun, çocuğa sırasını beklemeyi öğretiyor. Çocuğun yalnız kalma kapasitesi, kendi kendine oyun kurabilme ve oynayabilme becerilerinin önemli olduğu kadar grup içindeki tutum ve davranışları da önemli olduğu için Popit ve grupla oynanan diğer birçok oyunun çocuklara sabretmeyi öğrettiğini söyleyebiliriz. İş modeli fikirlerini derlediğimiz iş fikirleri sayfamızda yüzlerce tavsiye ve önerileri mutlaka değerlendirin.

Online Oyun Endüstrisinden Para Kazanmak İçin Ne Yapmalı?

MERVE YILMAZ GERGİN / PARA

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu