Makaleler

Pozitif Psikoloji Her Daim Pozitif Düşünmek ve Mutlu Mesut Davranmak Değildir

Pozitif Psikoloji Her Daim Pozitif Düşünmek ve Mutlu Mesut Davranmak Değildir

Doğrusunu söylemek gerekirse, sağda solda sürekli pozitif düşünmeyi, mutlu olmayı, herşeyi her zaman her koşulda olumlu tarafından görmeyi öğütleyen melek insanlar, süper koçlar, sade vatandaşlar içimi ara sıra germiyor değil.  Yıllardır söylüyorum, bir daha söylüyorum: pozitif psikoloji her daim pozitif düşünmek ve mutlu mesut davranmak değildir. Duygu ve düşüncelerin her türlüsü iyidir, önemli olan onları nasıl kullanmamız gerektiğini iyi kestirebilmek ve böylece dayanıklılığımızı (resilience) geliştirebilmektir. Pozitif düşünmenin, olumlu duygular içinde olmanın ve mutluluğun sağlığımıza, ruhumuza ve bedenimize olan faydaları tonlarca araştırmayla kanıtlandı. Dolayısıyla olumlu duygu ve düşünceleri “çoğunlukla” yaşamanın çoğunlukla “olumsuz” duygu ve düşünceler yaşamaktan daha faydalı olduğu elbette şüphe götürmez.

Kişisel gelişime olan sevdamız, bu sektörü milyar dolarlık bir sektör haline getirdi. Fena da olmadı elbette, hepimiz faydalanıyoruz, öğreniyoruz, bir gün öncesine göre daha iyi hissediyoruz…Bu gelişme ihtiyacı Maslow’un ihtiyaç piramidini destekler nitelikte ilerliyor. Beni takip edenler, yakından tanıyanlar Maslow’la aramda pek olumlu bir ilişki olmadığını da bilirler. Maslow’un insanlığa katkısı büyüktür, takdirim yüksek ama insanın en temel amacının “kendini gerçekleştirmek” olduğuna inanmadığım gibi Maslow piramidinin insanlığı huzursuzluğa ve yetersizliğe sürüklediğini de düşünüyorum.

Kendimizi geliştirmek mi istiyoruz? Hayatımızda mutluluk mu olsun istiyoruz? O zaman kulak verin.
Viktor Frankl hayatı yaşamaya değer kılan ona yüklediğimiz anlam yani hayat amacımızdır der. Yaşam amacımızı bulmamız hayatımızı anlamlı ve bir o kadar da tatminkar yaşamaya değer kılar. Hayat amacımız şirketimizi en inovatif şirketler arasına sokmaktan, toplumların kalkınmasına destek olmak ya da dünyayı eğlenceli bir yer haline getirmeye kadar çok çeşitli olabilir. Hayat amacını bulmuş ve bu doğrultuda hareket edenlerin, hayat amacını bulamayanlara oranla çok daha tatminkar bir hayat yaşadığını biliyoruz. Hayatınızın amacını bulmuş olmanız mutlu bir hayatı garanti etmiyor ama tatminkar ve zevkli bir hayatın sözünü veriyor.

Hayat amaçları doğrultusunda hareket ederken zaman zaman zorlu ve dikenli yollardan geçmek gerekebiliyor. Bu dönemlerde ne mutlu ne de tam huzurlu olamayabilirsiniz. Mucizeyi yaratan fark, yaptığınızı neden yapıyor olduğunuzu bilmeniz ve hayatınızın zorluklara değer olduğunu görmenizde yatıyor.

Yaşam amacınızı nasıl bulabilirsiniz? Bu başka bir yazının konusu ama şimdilik buradaki çalışma size fayda sağlayacaktır.

Fatmanur Erdogan : kariyeryolculugu

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu