Reklamlar-Reklamcılık

Reklam Metnini Unutun Hadi Birkaç GİF Yapalım

Reklamcılar, markalı video küpleri Tenor’un arama sonuçlarına yerleştirmek için altı basamaklı meblağları gözden çıkarıyor.

Sevgililer Günü’nde popüler GIF arama motoru Tenor’da “aşk” kelimesini arattıysanız, çıkan ilk sonuçlar arasında “Birlikte daha iyiyiz” sloganıyla bir kahve fincanına yaslanan bir tatlı çörek ve üzerinde “Erkeklerden önce çörekler gelir” yazan kalp şeklinde bir tatlı bulunduğunu görmüşsünüzdür. Bunların her ikisi de çoğu insanın aşk anlayışını temsil etmese de, insanların arkadaşlarına göndermesini umduğu GIF’leri hazırlatan ve yayınlatan Dunkin’ Donuts’m ismini akıllara kazıdıkları bir gerçek.

İlk adapte olanlar arasında bulunan Dunkin’in artık eşlikçileri de var. Birkaç ay önce sponsorlu GIF hizmeti sunmaya başladığından beri AT&T, KFC, Nestle, Nissan, Sprint ve en az 15 marka daha Tenor Inc. ile anlaşma imzaladı. Müşteriler, ayda 300 milyon ziyaretçisi olan Tenor’a hazırladıkları GIF’leri alakalı gördüğü sonuçlarda çıkarması karşılığında genelde 100 bin ila 500 bin dolar ödüyor. Sponsorlu GIF’leri mesajlaşma uygulamalarında paylaşanların sayısı arttıkça fiyatlar da yükseliyor. Tenor’un CEO’su David Mclntosh, “Markalar daha önce insanların birbirlerine reklam göndermesini hiç sağlayamamıştı” diyor ve ekliyor: “Bu sanld gazeteden bir Wendy’s reklamı kesip arkadaşına yollamak gibi bir şey. İnsanların yaptığı da temelde bu.”

Tenor’un neredeyse Twitter kadar kullanıcısı bulunuyor ve bu noktaya çok daha hızlı ulaştı. Dört yaşındaki arama motorunun ilgili uygulaması GIF Keyboard, Samsung Electronics Co.’nun Galaxy akıllı telefonunun son versiyonunda mesajlaşma uygulamasına önceden yüklenmiş oluyor ve diğer pek çok popüler mesajlaşma yazılımı için de kullanıma uygun. Mclntosh, Tenor’un sponsorlu GIF’leri Samsung versiyonuna bir yıl içinde eklemeyi planladığını belirtiyor.

94 milyar dolarlık dijital reklam sektörü mesajlaşma yazılımına sızmak için aralarında özel emo-j ilerin de bulunduğu başka yollar geliştirmiş olsa da, GIF’ler reklamcıların kendilerini belli bir his ya da kültürel dönem ile bağdaştırmalarına olanak sağlıyor. (Bazen heyecanı ifade etmek için Jonah HilPin sessizce çığlık attığı ve çılgınca ellerini salladığı bir görüntüden daha iyi bir seçenek olamaz.) Başta bu alanın ilk öncüsü Giphy olmak üzere diğer GIF arama motorları ise web’in ilk günlerinden itibaren bir internet demirbaşı olan “grafik değişim biçimi”nin devasa kitlesinden kazanç sağlamanın farklı yollarını arıyor. Tenor, GIF aramaları için bir reklam platformu yaratanların ilki.

Mclntosh, Electronic Arts Inc.’e bir online video oyun startup’ı satmış olan kurucu ortak Erick Hachenburg’la tanıştığında video küplere yönelik bir arama aracı üzerinde çalışıyordu. Tenor’un hedefinde başından itibaren mobil mesajlaşmanm bulunduğunu söylüyorlar. Ekipleri, Twentieth Century Fox Studios için Taken 3’nin tanıtımını yapacak dikkat çekici GIF’ler hazırladıklarında ticari fırsatı gördü. Tenor’un baş işletme sorumlusu Jason Krebs, “Fast-food restoranlarına elimizde her gün bir GIF’le ‘günaydın’ diyen milyonlarca insan olduğunu söyleyebiliriz” diyor ve ekliyor: “Bunu kahvaltı kategorisindeki bir pazarlamacıya anlatsanız gözleri parlar.” Şirket kâr etmiyor, ama girişim fonundan sağladığı 32 milyon dolar ile ayakta kalıyor.

Tenor yatırımcısı ve Elevation Partners isimli özel sermaye şirketinin kurucusu olan Roger McNamee ise daha büyük düşünüyor. Google ve Facebook Inc. gibi isimler reklamlarını şiddet içerikli görüntüler, nefret söylemi ve viral yalanlardan arındırmaya çalışırken büyük reklam şirketlerinin de yeni alanlar aradığını söylüyor. San Francisco, New York ve Los Angeles’ta 50 çalışanı bulunan Tenor, arama motorundaki saldırgan, yanlış yönlendirici ya da uyumsuz içeriği tespit etmek için algoritmalarla ve yaklaşık 50 yabancı girişimci ile çalıştığını belirtiyor.

Sprint Corp.’un pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Steve Gaffney, GIF reklamcılığı henüz Tenor müşterilerinin bütçe pastasından minik bir dilim alsa da kendisini kanıtlamaya başladığını söylüyor. Gaffney’in ekibinin Süper Bowl için sipariş ettiği ve Evelyn isimli etkileyici bir robotun yer aldığı bir GIF, Tenor’un yanı sıra maç esnasındaki bir reklamda da yayınlandı. Gaffney, arama motorunun beklenen paylaşım sayısını ikiye katladığını ama tam rakamı bilmediğini söylüyor. “Bunun bir test olduğunu, ancak başarılarına bağlı olarak son denemeleri de olmayacağını” ifade ediyor. —Selina Wang

SÖZÜN ÖZÜ: Twitter’ınkiyle yarışan bir kitlesi bulunan Tenor, GIF arama sonuçlarında daha iyi bir yerleştirme yapması karşılığında reklam dünyasının büyük isimlerini 100 bin ila 500 bin dolar ödemeye ikna etti.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu