Reklamlar-Reklamcılık

Reklam satın almada yeni dönem

reklam2013-2015 arasında Türkiye’de kişi başına düşen reklam harcamasının 3’e katlanacağı tahmin ediliyor. Bunu gören dünyanın en büyük medya satın alma şirketlerinden IPG Mediabrands Türkiye’de iki yeni şirket daha kurdu.

TÜRKİYE’DE yılda kişi başına düşen reklam harcaması yalnızca 41 dolar seviyesinde. Bu rakamın İsviçre’de 704, Norveç’te 604, Amerika’da 483, İngiltere’de 321 ve hatta ekonomik çalkantılar yaşayan İtalya’da 158, Ispanya’da 140, Yunanistan’da 86 dolar olduğu düşünüldüğünde Türkiye’nin potansiyeli daha net ortaya çıkıyor. 2012-2015 yılları arasında hala bakir sayılan Türkiye’deki kişi başına düşen reklam yatırımlarının en az üç kat artması bekleniyor.

SAATCHI&SAATCHI İLE ORTAK

Tüm bu rakamlar global şirketlerin gözünü Türkiye pazarına çevirdi. Dünyanın en büyük beş medya satın alma şirketinden biri olan IPG Mediabrands, Türkiye pazarına iki medya satın alma şirketiyle birden, Initi-ative ve BNP ile giriyor. Bu şirketler Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi reklam ajansının medya satın alma şirketleriyle birleşti. Böylece MGInitative ve Contentmedia-BNP isimli iki şirket oldu. İkisinin de başına Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi ‘nin medya satın alma sorumlusu Mete Soğuksu geçti.

IPG Mediabrands, dünyada 127’den fazla ülkede faaliyet gösteren müşterileri adına global medya planlama alanında 35 milyar dolar değerinde varlığı yöneten bir grup. Grubun Global Pazarlar Başkanı An-drea Suarez, Türkiye pazarına yatırım yapmalarının nedenini, “Türkiye bugün dünyanın ekonomik anlamda en hızlı büyüyen ülkelerinden biri. Ayrıca global anlamda hizmet verdiğimiz pek çok müşterimiz bu pazarda faal. Onlara Türkiye’de de hizmet verebilmek için geldik” sözleriyle açıklıyor.
GÖRÜŞMELER İKİ YIL ÖNCE BAŞLADI

IPG Mediabrands’in Türkiye pazarına girmek için arayışı iki yıl önce başlamış. Güzel Sanatlar Saatchi&Saatchi de aynı dönemlerde global bir ortak arayışındaymış. Mete Soğuksu, o dönemi “Benzer hedeflerle birbirimize koştuk” sözleriyle özetliyor ve şöyle devam ediyor: “Geçtiğimiz sonbaharda ilişkilerimiz somutluk kazandı. 2013 itibariyle de resmen ortak olduk.” Şirketler arasında ilk etapta lisans anlaşması imzalandı. Önümüzdeki aylarda hisse devri de yapılacak.

IPG Mediabrands, agresif yapılanmasıyla dikkat çeken bir şirket. Bünyesinde reklam ajansları, halkla ilişkiler ajansları, araştırma şirketleri bulunan dünyanın en büyük beş reklam network’ünden biri.

Basının gücü artacak…

Hem dünyada hem Türkiye’de reklam yatırımlarının yaklaşık yüzde 50’sini televizyon segmenti alıyor. Hatta son yıllarda Türkiye’de televizyonun oranı artış kaydediyor. Andrea Suarez, televizyonun reklam pastasındaki payını koruyacağını söylüyor. Ancak Suarez’e göre, televizyonu artık duvara asılı ekran olarak görmemek lazım. Telefonumuz, bilgisayarımız, tabletimiz da birer televizyona dönüştü ve bu mecralar da kendilerine has reklamları çekmeye başladı. Suarez’in dikkat çektiği bir alanda dijital mecralar. Andrea Suarez söz konusu mecraların reklam pastasındaki payı özellikle gelişmiş ülkelerde yüzde 20’ye ulaştı. Kısa sürede bu oranın yüzde 25’in üzerine çıkması bekleniyor.

İnternet mecrası etkinliğini, yazılı mecradan pay alarak artırıyor.

BPN Global CEO’su Mauricio Sabogal, bu durumdan yazılı basının güç kaybettiğine dair bir sonuç çıkarmanın yanlış olduğunu vurguluyor. “Dijital mecra ile geleneksel mecrayı ayrı kefelere koyma vakti geçti. Mecralar bazında bir modernizasyon süreci yaşıyoruz sadece. Basın gücünü koruyacak Mauricio Sabogal hatta artıracak, diye konuşuyor.

ZELİHA ALAGÖZ TEMİZ / PARA


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu