Anasayfa / Reklamlar-Reklamcılık / Reklam sektörü 2013 yılında 5 milyar TL barajını geçmeyi hedefliyor

Reklam sektörü 2013 yılında 5 milyar TL barajını geçmeyi hedefliyor2013’te hedef 5 milyar lira

Reklam sektörü 2013 yılında 5 milyar TL barajını geçmeyi hedefliyor. Konsolidasyon beklenen sektörde ajansların birleşmesi hız kazanacak. Reklamcılık Vakfı Başkam Ahmet Akm, 2013 için “Fırsatları ve tehditleri bol bir yıl oldu” diyor.

reklam sektoru 20132011 yılında 4 milyar 320 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşan reklam sektörü 2012’yi yüzde 8-10 arasında bir büyümeyle kapattı. Zira, ekonomiye paralel büyüyen sektör 2012’de çok temkinliydi. Dünya’da birçok pazarda küçülme gözlenirken, olimpiyatlar ve seçim kampanyaları reklam pastasında bir hareket sağladı.

2012’de en çok yatırım yapılan mecralar, 2011’e benzer bir tablo oluşturdu. Yine televizyon en çok yatırım yapılan mecra oldu. Onu basın ve dijital takip etti. Tüm mecralarda en çok reklam veren sektörler ise gıda, finans, iletişim, kozmetik ve kişisel bakım ve otomotiv oldu.

Peki 2013’e sektör hangi beklentilerle giriyor? Bu noktada sektörün iyimser bir bekleyişte olduğunu söyleyebiliriz.

DİGİTALE GÖZ HAPSİ

Türkiye’nin büyüme hızının 2012’de 2010 ve 2011’in altında gerçekleştiğini hatırlatan Leo Bumett Türkiye Ajans Başkam ve Reklamcılık Vakfı Başkanı Ahmet Akın, Türkiye’nin 2013’te büyüme hızının yavaşlayacağını bu nedenle sektörde büyük bir sıçrama beklentisi içinde olmamak gerektiğini söylüyor. 2013’ün de sakin değil hareketli geçeceğini ve tek yönde gelişmelerle ilerlenmeyeceği düşüncesini paylaşan Akın, konuşmasını şöyle sürdürüyor:
“Konsolidasyonlar devam ettiği gibi özellikle dijital tarafta yeni uzmanlık ajansları da doğabilir. Bazı ajanslar büyümeye bazı ajanslar küçülmeye devam edecek. Fırsatları ve tehditleri bol bir yıl olacağını düşünüyorum. Her senaryoyu yönetecek kadar esnek ve hiçbir fırsatı kaçırmayacak kadar hazırlıklı olanlar kazanmaya devam edecek.”

KRİZE RAĞMEN BÜYÜME

2013 için DraftFCB Ajans CEO’su Elif Onay ise reklam sektöründe büyümenin devam edeceğini, bunun yanında bazı ajansların satılacağını ve ajans birleşmelerinin devamını beklediğini anlatıyor.

  Ağustos Ayında En Çok İzlenen Viral Reklamlar

2013’te reklam ajanslarının dijital alma trendinin devam edeceğini düşünen 4l?29! Ajans Başkanı Alemşah Öztürk ise , “Top 10 dijital ajans içerisinde hala bir network’ün parçası olmayanlar yoğunlukta. Bu ajanslar büyük net-work’ler tarafından alına çaktır. Zira dijitalin reklamcılık anlamında büyümesi devam edecek” diye konuşuyor.

MOBİL PAZARLAMA

TBWA İstanbul Genel Müdürü Burcu Kayımtu 2013’ün hikaye anlatımının daha da önem kazandığı, markaların aksiyona geçeceği, tüketicisi ile sıcak temas kuracağı bir yıl olacağı yönünde tahminde bulunuyor. Tüketicilerin alışveriş listelerine girmek için dijitalin de dahil olduğu büyük fikirler yaratma vaktinin geldiğini söyleyen Kayımtu, artık tüketicilerin satın alma kararını vereceği an akıllı telefonlan ile anında aksiyon alabilme yetisine sahip olduklarını belirtiyor. Kayımtu, sözlerini söyle sürdürüyor: “Markaların artık pazarlama planlarında mobil pazarlamaya ayrı bir bütçe ayırması gerekecek.”

“Global ölçekte yüzde 5-7 makasında reklam yatırımlarında büyüme beklenen bir dönemde Türkiye reklam büyüklüğünün çift haneli artış oranıyla 5 milyar TL barajını aşacağı tahmin ediliyor 2013 yılı için” diye konuşan Vivaiki Genel Koordinatörü Aylan Özusta Görcük, yeni yılda reklam alanlan-nın değerlenmeye devam edeceği yönündeki beklentisini paylaşıyor.

RTUK yönetmeliğinin son haline gelmesi ile beraber ürün entegrasyonları önemli bir iletişim alanı oldu. Ancak pazarın bu kısmında dinamikler henüz tam olarak oturmuş, belirli ve net değil. Görcük, 2013 yılı yayıncıların bu konuda uluslararası modelleri Türkiye için de değerlendirerek yerel sonuçları tespit etmek için çalışacaklarına inandığını belirtiyor.

Fatoş Bozkuş
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Reklam Metnini Unutun Hadi Birkaç GİF Yapalım

Reklamcılar, markalı video küpleri Tenor’un arama sonuçlarına yerleştirmek için altı basamaklı meblağları gözden çıkarıyor. Sevgililer …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir