Anasayfa / Kariyer ve İş / Reklamcılık Alanında İş Arayanların Yaptığı 5 Hata

Reklamcılık Alanında İş Arayanların Yaptığı 5 HataReklamcılık alanında iş arayan yüzlerce kişi en gözde ajanslara başvururken çok bariz ancak önlenmesi de bir o kadar kolay olan hatalar yapmaktadırlar.

American Airlines adına çalışan McCann-Erickson firmasının bir birimi olan TM Reklamcılık’ın yardımcı başkanı ve yöneticisi James Hering, bir keresinde firmanın giriş basamaklarında bizi bekleyip, özgeçmişini ‘Oh Susanna’ melodisinde şarkı olarak söyleyen bir adaya rastladığını anlatmıştır.

Hering, her ne olursa olsun özgeçmişinizi şarkı söyleyerek, pandomim yaparak veya palyaço olarak  sunmamanızı önerir.” Palyaçolarla hiçbir mülakat yapılmayacağı kesindir.”

Hering sıra dışı olaylarla karşılaşan tek yönetici değildir. Ogilvy şirketinde yaratıcı yetenek direktörü olarak çalışan Mary King, zeki olmaya çalışarak dikkat çekme amacıyla   kurnazlık ve  hile içeren bir çok mail ile karşılaştığını anlatmış ve “ Sadece hatırlanmak için böylesine garip kaç maille karşılaştığımın hesabı yoktur” demiştir.

İsmi marka olmuş bir firmada   başarılı bir reklam metni yazarı, sanat yönetmeni veya muhasebe müdürü olabilmek için en başarılı ajanslar ve tüm ülke genelindeki insan kaynakları yöneticileri tarafından belirlenmiş aşağıdaki 5 hatadan kaçının:

Önyazınızda Aşırıya Kaçmak

Toyota’nın reklam hesaplarıyla ilgilenen New York’daki Saatchi&Saatchi firmasının işe alım görevlisi olan Laura Wallace, “ önyazınızın net bir değer teklifi içermesi, ajansa neler katabileceğinizi anlatması, amaçlarınızı ve bu amaçlarınızın tecrübelerinizle olan ilişkilerini ortaya koyması gerekmektedir.” der.

Hilton Hotels&Resorts adına çalışan Publicis&Hal Riney firmasının insan kaynakları müdürü olan Deanna Grams, adayların önyazılarında çok fazla ayrıntı verdiğini, halbuki kendisinin iki veya daha az paragrafta niçin onlarla çalışmak istediğinizin ve niçin başka bir adayı değil de sizi işe almaları gerektiğinin cevabını vermenizi istediğini söylemiştir.

Son olarak Wallace, önyazının düzgün hazırlanmış olması gerektiğine dikkat çekmektedir. Ve bir çok kez yanlış firmaya gönderilmiş önyazı ile karşılaştığını ekler.

Özgeçmişi Abartmak
Grams, tonlarca özgeçmişle karşılaştıklarını ve başlıca şikayetlerinin adayların iş geçmişlerini düzgün bir şekilde organize etmemiş olmaları olduğunu söyler. Öğrenmek istedikleri tek şey iki veya daha az sayfada şu an ve geçmişte ne yaptığınızdır.
King’in ajansı Northwest Airlines’ı temsil eder ve” Pdf dosyalarını ve web sitelerini özgeçmişlerden daha dikkat çekici buluyoruz. Yeteneklerinizi, kendinizi daha iyi gösterebileceğiniz bir şekilde sergilemeniz sizin için daha iyi olacaktır.” der.  

  MBA’in Faydaları

Mülakatlar İçin Yeterince Hazırlanmamak

Mülakatlar kesin olarak hazırlık yapmanızı gerektirir. Grams, hazırlıksızlıkların daima yaşandığını, adayların mülakata geç geldiğini veya özgeçmişlerini unuttuğunu veyahut başvurdukları pozisyon ile firma hakkında hiçbir şey bilmediklerini söyler.

Bir ajansın internet sitesini gezin, ticaret dergilerini online olarak inceleyin, firmalarla ilgili son haberleri öğrenmek için interneti kullanın ve niçin potansiyel firmanız için uygun olduğunuz sorusunun yanıtını bulun.

Kısacası, fazla hazırlık yapmanız asla bir hata değildir. Wallace, adayların firma hakkında ondan daha çok şey bilmelerinden daima çok etkilendiğini söyler.

güçlü stil=yazı boyutu ve kalınlığı> Abartılardan kaçınmak

Samimi duygularınızı gereksiz yere saklamayın. Grams, “Riney’de gerçekten samimi ve istekli takımlarla çalışıyoruz ve yeni çalışanlarımızın da böyle olmasını isteriz.” diyor.” Karakter sahibi ve fikri olan kişileri severiz, bu yüzden firmamızın fırsatlarıyla ilgilenmeyen veya burada çalışmaktan heyecan duymayan adaylar genellikle bir sonraki evreye geçemez.”

Wallace, profesyonelliğinizi göstermek veya deneyimlerinizden gelen olgunluğunuzu kanıtlamak için gergin bir fiziksel tutum takınmanın kötü bir etki yaratacağını savunur. Gülümseyin, soru sorun ve ajansın karşılaştığınız bütün çalışanlarına aynı şekilde yaklaşın.” Mülakatlara yardımcı olması için daima asistanlara aday için ne düşündüklerini ve onlara nasıl yaklaştığını sorarız. Bazı durumlarda, bu faktörler işe alma kararımızı etkileyebilir.

Kendinizi Abartmak

İş adayları kendilerini mülakat sırasında satarlar, ancak ajansla olan tanışma toplantısında da kendinizi firmaların en zekilerine sattığınızı unutmayın. Her şeyi dozunda tutun. Wallace’ a göre, sorulan sorulara verdikleri cevaplar ve bu cevaplara dahil olarak çok fazla konuşan adaylar vardır.

Öyleyse ileriye gidip gitmediğinizi nasıl anlayacaksınız? “Kendinizi satmaya çalışmanız tamamen kendinizi övmenize sebep olduğunda ve işin fırsatlarından çok kendiniz hakkında bir şeyler duymayı tercih ettiğiniz anda ileriye gidiyorsunuz demektir.” der Grams.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

2019’da Ücretlere Yapılacak Zam Oranları ve Yeni İK Politikaları

Ekonomik dalgalanmalar kurumsal şirketlerin insan kaynakları politikalarında yeni düzenlemeler yapmasına yol açtı. 2019’da ücretlere yapılacak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir