Reklamlar-Reklamcılık

Reklamda asıl büyüme seçimden sonra bekleniyor

Reklam sektörü 2014’ü yüzde 4,3’lük büyümeyle kapattı. Bu yıl ise yüzde 10 büyüme öngörülüyor. Yıla iyi başlanmasa da şubat ve mart aylaruıda reklam yatırnnlaruıda artış olduğunu belirten Reklamcılar Derneği Asbaşkanı Demet ikiler, özellikle seçnn sonrasnıda mecra yatırımlarında artış beklediklerini söylüyor.

Reklamcılar Demeği üyesi medya ajanslarının verileriyle hazırlanan 2014 yılma ilişkin reklam yatırımları geçen hafta açıklandı. Buna göre 2014 yılında medya yatırımlarının yüzde 4,3 oranında artış göstererek 5 milyar 938 milyon TL’ye ulaştığı görülüyor. Toplam medya reklam yatırımları, yani çizgi altı işl’er, ajans komisyonları gibi kalemler de eklendiğinde reklam sektörünün büyüklüğünün ise 7,9 milyon TL’ye ulaştığı hesaplanıyor.

Mecra paylarında ise çok büyük değişiklik gözlenmiyor. Tek fark bu yıl internet mecrasının hesaplanmasına arama motorlarının da dahil edilmiş olması. Böylece pastadan yüzde 51,4 ile en çok pay alan televizyonun hemen ardından yüzde 19,9 payla internet mecrası geldi. 2013’e oranla pazar payı kaybeden tek mecranın gazete olduğu görülüyor. Açıkhava ve sinemaya yapılan yatırım miktarındaki artış ise dikkati çekiyor.

Reklamveren ve reklamı yapılan marka adedinin 2014 yılında yüzde 5 oranında azaldığına dikkati çeken Reklamcılar Derneği Başkanı Kayhan Şardan, gıda perakendesi, inşaat ve bazı Anadolu markalarının reklam harcamalarını düşürdüğünü gözlemlediklerinin altını çizdi. Finans, sigorta, FMCG, iletişim, otomotiv, ulaşım, e-ticaret ve perakende sektörlerinin yatırımı artıran sektörler olarak öne çıktığını belirten Reklamcılar Demeği Asbaşkam Demet İkiler ise 2015’te sektörün yüzde 10 oranında büyümesini beklediklerini belirtiyor.

Bu yıl benzer sektörlerin reklam yapmayı sürdürmesini beklediklerini anlatan ikiler, ilk üç ayla ilgili ise şu değerlendirmeyi yapıyor: “Yüzde 4,3’lük büyüme bizim endüstrimize yakışmadı. 2015’te yüzde 10 iyimser bir beklenti gibi görünse de, olmayacak bir büyüme değil. İlk üç aya baktığımızda her ne kadar ocak iyi başlamasa da, şubat ve martta yatırımlarda artış var. Nisanda artışın daha yüksek olmasını bekliyoruz. Ama asıl beklentimiz seçim sonrasında yüksek büyüme rakamlarına ulaşılması yönünde.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu