Reklamlar-Reklamcılık

Reklamlar Ne Kadar Akılda Kalıyor ve Hatırlanıyor?

Alışveriş siteleri reklamları, büyüme gösteren e-ticaret sektörü, marka bilinirliliğini artırmak, reklam yapma, reklam veren şirket sayısı, reklamlar ne kadar akılda kalıyor, son dönemde yayınlanan alışveriş sitelerine ait reklamlar, Morhipo reklamları, alışveriş sitelerinin reklam kampanyaları

Hangi markanın reklamı daha çok hatırlanıyor?

E-ticaret sektöründeki pek çok marka birbiri ardına reklam vermeye başladı. Dikkat çekmek için reklamlarda ünlü kullanan da var, ürün çeşitliliği hakkında bilgi veren de. Peki bu reklamlar ne kadar hatırlanıyor ve beğeniliyor? Sorunun cevabı haberimizde saklı.

2006 yılından beri hızlı büyüme gösteren e-ticaret sektörü için 2012 yılı, çok iyi başladı.

Birleşme ve satın almaların gündeme geldiği ve gelmeye de devam edeceği söyleniyor. Sektör temsilcileri bu yıl Türkiye’de e-ticaretin yüzde 50 oranında büyüyeceği yönünde tahminde bulunuyor.

Örneğin, Markafoni Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Tatari 2012’de dikey sitelerin yanı sıra, “mass customization” diye adlandırılan kişiye özel üretim siteleri, sosyal medya ve sosyal ticaretle ilgili kurgular ön planda olacağını söylüyor.

Yılın ilk üç ayında e-ticaret hayatına yeni başlayan 60-70 civarında şirket olduğu tahmin ediliyor. Dolayısıyla rekabet gün geçtikçe artıyor. Girişlerin yanı sıra önümüzdeki dönemde bu alandan çıkışların da olacağı yönünde tahminler şirketleri fark yaratma çabasına itiyor. Pek çok şirket marka bilinirliliğini artırmak ve siteye tüketici çekmek için geçen yıl reklam yapmaya başladı.

Bu yılın ilk üç ayında ise reklam veren şirket sayısında artış oldu. Peki bu reklamlar ne kadar akılda kalıyor ve beğeniliyor? Hitay Yatınm Holding şirketlerinden Türkiye’nin en büyük online araştırma şirketi DORİnsight, bu soruya yanıt vermek adına, Alışveriş sitelerinin reklamlarının üzerindeki farkındalık ve hatırlanma düzeyleriyle ilgili bir araştırana gerçekleştirdi.

74 ilden 764 kişinin katıldığı bu ankete göre son dönemde yayınlanan alışveriş sitelerine ait reklamlar içinden en çok hatırlananı Morhipo reklamları. Onu Trendyol ve Limango’nun takip ettiği görülüyor. Üzücü olan ise hiçbir marka söylemeyenlerin oranının yüzde 40 olması. Bu markaların hemen hemen çoğu reklamlarında ünlü kullanıyor. Ankete katılan kişilere hangi markanın reklamlarında kimin oynadığı da soruldu. Görüldü ki alışveriş sitelerinin reklam kampanyalarında yer alan ünlüler çoğunlukla doğru hatırlanıyor. En çok hatırlanan ise Trendyol reklamlarında yer alan Hadise. Morhipo reklamlarında oynayan Hande Yener ve Demet Akalın da hatırlanma oranlarıyla dikkati çeken iki ünlü olmuş.

Katılımcılar en beğendikleri reklamlar sorulduğunda ise Morhipo, Trendyol ve Hepsiburada’yı saymışlar. Gittigidiyor, Hepsiburada ve Biletix reklamlarını özellikle erkeklerin; Limango, Markafoni, Trendyol ve Morhipo reklamlarının ise daha çok kadınların dikkatini çektiği de araştırmadan çıkan bir başka sonuç.

Alışveriş siteleri reklamlarının sevilme nedenleri ise dikkat çekicilik, reklamlardaki ünlü kişiler ve ürünler hakkında bilgilendirici olmaları.

Morhipo reklamlarını en çok seven kesim, yer alan ünlülerden dolayı ve reklamın eğlenceli olmasından dolayı beğendiğini ifade etmiş.

Erkeklerin favorisi olan Gittigidiyor reklamlarının beğenilme nedenleri ise; dikkat çekici bulunması, ürün çeşitliliği ve indirimler hakkında bilgilendirmesi olmuş.

Fatoş Bozkuş

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu