İş Fikirleri ve İş Kurmak

Restoran Açmak İsteyenlere 5 İpucu

Restoran açmak isteyen girişimcilere ipuçları. Foodie girişimcileri genellikle bir restoran açmayı ve mutfağa olan tutkularını kazanca dönüştürmeyi hayal eder. Elbette, kapılarınızı topluluğa açmadan önce iyi bir yer seçmeniz, hedef müşterileriniz için çekici bir menü oluşturmanız, doğru personeli işe almanız ve yeni restoranınızı tanıtmanız gerektiğini biliyorsunuz. Ancak, başlamadan önce atılması gereken birçok adım var.

Bir restoran açmak size bir dolu sorumluluk verecek, bu nedenle bir restoran açmadan önce her adıma hazır olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. Sektör uzmanları başarılı bir restoran açmak için ipuçlarını paylaştı.

Restoran açmak
Restoran açmak   

1. Ödevini yap.

Herhangi bir sektörde, işe başlamadan önce gerekli özeni göstermek başarı için kritik öneme sahiptir. Bu, özellikle iyi yemek yapabilmenin yeterli olmadığı restoran işletmesi için geçerlidir.

RestaurantOwner.com‘un başkan yardımcısı Joe Erickson, her yıl binlerce bağımsız restoranın, sahiplerinin hazırlıklı olmadığı veya ne yapılması gerektiğinin farkında olmadığı için başarısız olduğunu söyledi.

Erickson, “Kârlı bir restoranın finansal ölçütlerini, başarılı restoran sahiplerinin tutarlılığı ve öngörülebilirliği teşvik etmek için kullandıkları sistemleri ve en iyi çalışanları çekecek kültür türünü kapsamlı bir şekilde araştırın” dedi.

“Bu işi gerçekten yapacaklar, hayatlarının birikimlerini harcamadan önce restoran işletmeciliğinin zorluklarını anlamalıdır.”

Bir restoranda çalışmış olsanız bile, öğrenmeniz gereken birçok hukuk, yönetim ve pazarlama dersi var. Lokantacı olacak birçok kişinin gözden kaçırdığı bir alan, ruhsatlandırma ve sağlık düzenlemeleridir. Alkol ruhsatlandırma ve denetim davalarında uzmanlaşmış Georgia merkezli bir avukat olan Michele Stumpe, özellikle il ve hatta il yasaları değişebileceğinden, restoranınızın bulunduğu yerdeki yasal politikaları bilmenin önemini vurguladı. Stumpe, bir tanıtım planlayan hevesli restoran işletmecilerinin izin verme ve denetim süreçlerinin alacağı süreyi hesaba katması gerektiğini söyledi.

Restoran açmak
Restoran işletmeciliği

2. Olabildiğince fazla sektör deneyimi edinin.

İlk kez gelen biri olarak restoran endüstrisinde yerinizi almak zor olabilir. Kendiniz bu işte daha önce herhangi bir deneyiminiz yoksa, olan biriyle ortak olmak veya onu işe almak önemlidir.

Costanzo Astarita, Aralık 2000’de Atlanta restoranı Baraonda’yı kurduğunda, o ve ortağı, fabrikanın hem yemek hazırlama hem de yönetim bölümlerinde çalışmışlardı, ancak ticari kiralamalar hakkında fazla bir şey bilmiyordu.

“Keşke başladığımda onlarla nasıl müzakere edeceğimi anlasaydım” dedi. “Ticari kiralamalara aşina olmayan herhangi bir yeni restoran sahibinin bu alanda uzmanlaşmış bir avukat tutması gerektiğini düşünüyorum.”

HK Hospitality Group‘un sahibi Tony Doyle, 12 yaşından beri restoranlarda çalıştı ve birkaç başarılı restoran açtı, ancak ilk kuruluşunu açtığında hala öğreneceği çok şey vardı.

Doyle, “Daha önce hiç ilgilenmediğim pek çok şey vardı – çalışanlar, maaş bordrosu, vergiler, banka hesap yönetimi vb.” dedi. “Başlamadan önce işin işleyişi hakkında genel bir bilgi edinmeniz gerekiyor. İnsanların görmediği pek çok sorun var.”

3. Doğru yeri seçin.

İyi bir konum olmadan, restoranınız ne kadar harika olursa olsun başarısız olmaya mahkumdur. Paola Bottero, iş yaptığı 30. yılda, şu anki yerine yerleşmeden önce Manhattan’daki restoranını üç kez taşıdı. NYC’deki Marcony Ristorante’nin sahibi Marco Pipolo, sahip olduğu beş restoranın her birinden değerli dersler aldı, ancak en önemlilerinden biri, konum işinizi büyütebileceği veya bozabileceğidir.

Mobil bir restoran olsa dahi, konum yine de sorun yaratabilir. Los Angeles merkezli TLT Food’un kurucu ortağı ve yönetici şefi Daniel Shemtob, The Lime Truck restoran üzerinde çalıştığı ilk günü üzücü bir şekilde hatırladı.

“Kurucu ortağım ve ben bir boşluğun ortasındaydık pişirmek için gazımız yoktu ve kamyon çalışmıyordu” diyen Shemtob, Kamyona elektrik bağlantısı yapması ve birinin gelip onlara yardım etmesini beklemek zorunda olduğunu hatırladı.

“Sonra trafik gibi başka faktörler de var” diye ekledi.

Restoran açmak
Restoran açmak

4. Uyarlanabilir olun.

Yemek kalitesi ve hizmette tutarlı olmak başarı için önemli olmakla birlikte, restoran işi durağan olmaktan uzaktır.

Pipolo, “Yıllar içinde, başarılı olmak için halkın değişen zevkiyle sürekli olarak güncellemeniz, yenilemeniz ve geliştirmeniz gerektiğini düşünüyorum.” Dedi.

Shemtob, menüsünün daha yeni, daha yenilikçi yemeklere izin vermek için sürekli değiştiğini belirterek kabul etti. Konseptinizi ve menünüzü oluşturduğunuzda, müşterileriniz yeni bir şey istediğinde uyum sağlayacak kadar çeşitli olmalıdır.

Restoran işletmeciliği
Restoran açmak

5. Müşterinizi ilk sıraya koyun.

Başarılı bir restoranın lezzetli yemekler sunması gerektiğini herkes bilir, ancak girişiminizin başarısına katkıda bulunan pek çok başka faktör vardır ve bunların çoğu mutlu, sadık müşterilere bağlıdır. Bottero’nun işe başladığında bilmek istediği bir şey varsa, o da sadık bir takipçi kitlesi yaratmanın zor olduğu ve menünüz birinci sınıf olsa bile zaman aldığıdır.

Business News Daily’ye “Müşteriler alışkanlık yapar” dedi. “Onların ilgilenildiğinden emin olarak ve mümkün olan en iyi hizmeti sağlayarak onların güvenini kazanmalısınız. Günümüz pazarında sosyal medya olmadan da başarılı olamazsınız. İyi yemek önemlidir, ancak iyi teknoloji de önemlidir.”

Restoran açmak için sektörü domine etmiş ünlü markaların bayiliğini alabilirsiniz. Anahtar teslim bayilik veren markalar sayesinde restoran işletmeciliğinin brokrasisinden de kurtulmuş olursunuz.

Restoran açmak için mutlaka okuyun: Gıda ve Restoran Bayilikleri

Bayilik kategorimizde yüzlerce markanın bayilik bilgileri paylaşılmıştır.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu