Gıda ve Restoran Bayilikleri

Restoran İşletmeciliğinde Lunchbox Franchise Veriyor

İlk şubesini 2001 yılında Güneşli’de açan, bugün sekiz şubeli bir restoran zincirine dönüşen Lunchbox, şube sayısını beş yılda 30’a çıkarmayı hedefliyor. Franchise sistemiyle yayılan marka bu anlamda yatırımcıların da dikkatini çekiyor.

Yeme içme sektörü yerli ve yabancı markaların kıyasıya rekabet ettiği bir alan. Genç nüfusun artması, gelir ve yaşam standardının yükselmesiyle beraber insanlann kahvaltından akşam yemeğine kadar farklı menüleri tadabilecekleri buluşma alanı yaratmak için restoran kurup bunları zincir haline getiren başanlı girişimcilerin sayısı da artıyor.

Hatta son üç yıldır pek çok başarılı örneğe yerli yatırımcılar ya da yabancı fonlar ortak oldu bile. Bu alanda sessiz sedasız büyüyen ve farklı konumlandırmasıyla dikkati çeken markalardan bir de Lunchbox. Marmara Üniversitesi Otel İşletmeciliği Bölümü’nde okurken tanışan Tuba ve Erkan Şahintürk’ün kurduğu şirket, bugün sekiz şubesiyle hizmet veriyor.

2005 yılından itibaren franchise vermeye başladıklarını söyleyen kan koca 5 yılda 30 mağazaya ulaşma hedeflerinin de altını çiziyor. Emsallerinin daha çok A ve B gelir grubundan müşteriyi hedeflediklerini söyleyen Tuba Şahintürk kendilerinin ise daha çok B ve altına hitap etmeyi tercih ettiklerini anlatıyor. Şahintürk “Bizde müşteri aldığı hizmetten de yediği yemekten de hesaptan da memnun olarak ayrılır” diye konuşuyor.

İlk şube Güneşli’ye

Tuba ve Erkan Şahintürk’ün yolu üniversite yıllarında çakışmış. Daha o yıllarda her ikisi de restoran açma isteğindeymiş. İki sene farklı ülkelerde dil eğitimi almaya gitmişler. Ancak döner dönmez yurtdışında bu işin ne düzeyde olduğunu görüp restoran projelerini hayata geçirmek için kollan sıvamışlar. Önce hayat arkadaşı, sonra ortak oluyorlar.

Zincir haline gelecek bir marka yaratma isteğiyle yola çıkıp planlamayı ona göre yaptıklannı söyleyen Tuba Şahintürk, alt yapı çalışmalarım da bu plan doğrultusunda sürdürdüklerini anlatıyor.

Akılda kalacak, kolay söylenebilen bir isim ararken Lunchbox’ta karar kıldıklannı anlatan Erkan Şahintürk ise 2001 yılında ilk şubelerini Güneşli’de açtıklannı anlatıyor. O dönem kendileri için en uygun başlangıç lokasyonunun maliyet anlamında orası olduğunu belirten Şahintürk, o yıllarda restoranda suşi sattıklannı ve pek çok insan burada bu ürünün satılmayacağını söylese de en çok satan ürünler arasına girdiğini gülümseyerek hatırlıyor. Ardından Lunchbox’i Lunchbox yapan Galeria şubesini açıyor Şahintürk Ailesi. Üçüncü şubeyi ise yine Güneşli’de Praktiker’de açtıklannı ve 1.5 yılda üç restoran açmış olmanın o dönemde büyük başa-n olduğunun üzerinde duran Şahintürk, ardından diğer ma-ğazalannın geldiğini anlatıyor.

Diğerlerinden farkı

Franchise vermeye ise 2005 yılında başlanıyor. Çorlu’da ilk frachise verildikten sonra arkası geliyor. Bugün üçü kendilerine ait 5 tanesi de franchise olmak üzere 8 şubeleri olduğunu kısa zaman sonra da 9’uncu şubenin açılacağını ve bunun en büyük restoranlan olacağını belirten Erkan Şahintürk yıl sonuna kadar açılması netleşen iki şubeleri daha olduğunun üzerinde duruyor. Şirketin hedefi yıl sonuna kadar 12 şubeye ulaşmak. Bu amaçla yeni noktalar için çalışmalar sürdürülüyor. Anadolu yakasında da bir şube açmayı planlayan Lunchbox’un bu yaka için belirlediği nokta ise Bağdat Caddesi’nde olacak. Şirket gelecek yıl ise franchising yoluyla Ankara Bursa, Antalya, İzmir, Adana ve Mersin’de yeni şubeler açacak.

Lunchbox’in hem konsept, menü ve hizmet anlayışı, hem de hedef kitle anlamında diğerlerinden farklılaştığını söyleyen Erkan Şahintürk konuşmasını şöyle sürdürüyor:

“Dünya mutfağı ve sosyal ortam sunan benzer restoranların hedef kitlesi A ve B grubu. Ama Türkiye’nin gerçeği bu değil. Türkiye’nin gerçeği C grubu. Biz de bu nedenle hedef kitlemizi B ve C grubu olarak belirledik. Müşteri bize geldiğinde de, yemek yediğinde de, hesabı ödedikten sonra da mutlu oluyor.”

Yerli yatmmcılardan ortaklık anlamında teklifler aldıklarım da belirten Şahintürk, gelece hayalinin Türkiye geneline yayılmış, Avrupa’da da şubeleşmiş bir restoran zincirinin başında olmak olduğunu ifade ediyor.

Şube sayısı arttıkça merkez mutfak oluşturma ihtiyacının doğduğunu söyleyen Tuba Şahintürk yakın zamanda Güneşli’de böyle bir yatınma gireceklerini anlatıyor. 900 metrekare alan içinde bir merkez ve Ar-Ge mutfağı kurulacağını söyleyen Şahintürk, bugün Lunchbox’larda çalışan sayısının 280 olduğunu da anlatıyor.

Franchise koşulları

2005 yılından bu yana franchise vererek şubeleşen Lunchbox’in sahipleri Tuba ve Erkan Şahintürk, frahchise verecekleri kişileri seçerken çok titiz davranıyor. Özellikle işinin başında duracak ve daha önce gıda sektöründe tecrübesi olan girişimcilere öncelik verdiklerini söyleyen Erkan Şahintürk konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Biz on liralık kirada 120 liralık ciro hedefliyoruz. Mekanı biz belirliyoruz. Metrekare konusunda sınırlamamız yok. 110 metrekare yerimiz de var 600 metrekarenin üzerinde yerimiz de. Bugüne kadar yapmış olduğumuz çalışmalara dayanarak 220 metrekare bir restoran için anahtar teslim metrekare fiyatımız bin 400 dolardı. Buna katılım bedelinden personel eğitimine, dekorasyondan restoranın açıldığı ilk günkü yemeğe kadar her şey dahil. Yatırımın geri dönüşünün ise 36 ayı bulduğunu söyleyebiliriz. Ancak bugüne kadar şubelerimiz 26-27 ay içinde yatırdıkları parayı geri aldılar. Biz tüm şubelere tüm malzemeleri kendimiz götürüyoruz.

Akademi kuracaklar

Luncbox, diğer yandan ise Lunchbox Akademi’yi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Taksim Maslak arasındaki bir noktada olacak Lunchbox Akademi’de ana mutfak, Ar-Ge mutfağı, insan kaynakları, eğitim, satın alma, pazarlama ve operasyon birimleri bulunacak. Şubelerde görev yapan tüm personel önce Akademide eğitim görecek. Müşteriler için kısa süreli kurların da düzenleneceği Lunchbox Akademi’den sektördeki diğer işletmelerin çalışanları da yararlanabilecek.

Marmara Üniversitesi’nde Turizm Otelcilik eğitimi alan Lunchbox’un kurucuları Erkan Şahintürk ve eşi Tuba Şahintürk, Akademi fikrinin kendilerinde yine eğitim için gittiği Boston’da oluştuğunu belirterek “ Bu akademiyle kendi bünyemizde kalifiye eleman yetiştirmenin yanı sıra sektörde diğer markaların personel ihtiyacını gidermeyi de amaçlıyoruz” diyor.

Fatoş Bozkuş / Ekonomist

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu