Makaleler

Richard St. John’dan Başarının 8 Sırrı

Her şey yedi yıl önce, bir gün uçakla TED’e doğru yola çıkmışken önce başladı. Yanımdaki koltukta genç bir lise öğrencisi oturuyordu. Fakir bir aileden geliyordu. Artık hayatının bir işe yaramasını istiyordu. Bana basit bir soru sordu: “Başarının sırrı nedir?” dedi.

O anda kendimi gerçekten kötü hissettim, çünkü ona iyi bir cevap veremedim. Böylece uçaktan indim TED’e geldim. Orada kendime; “Hey!” dedim. “Zaten başarılı insanlarla dolu bir odanın ortasında-yım! Peki, onların başarılı olmalarına sebep olan şeyler nedir?” diye düşündüm. “Peki, ben bu başarıların sırlarını gençlere aktarıyor muyum?” diye sordum.Dolayısıyla işte buradayız; yedi yıl, 500 röportaj sonra sizi neyin başarıya götürdüğünü ve TED’lileri

1. İlk şey tutku!

Freeman Thomas; “Ben tutkum tarafından sürükleniyorum.” diyor. TED’liler sevdiği için iş yapar, para için değil.

Carol Cölettâ; “Severek yapabileceğim işi yapabilmek için üstüne para verirdim.” diyor. Ve ilginç olan şey, işinizi sevdiğiniz için yapınca, para zaten bir şekilde geliyor.

2. Çalışmak!

Rupert Murdoch bana; “Olay çok çalışmak! Hiçbir şey kolay değil. Ama çok eğlendim.” demişti. Eğlenmek mi dedi Rupert? Evet!

TED’liler çalışırken eğlenir. Ve çok çalışırlar. Anladım ki, işkolik değil, işkomikler. iyi! Alex Garden; 1 Başarılı olmak için kafanı bir şeye göm ve o işte çok, ama çok iyi ol!” diyor.

3. Odaklanmak!

Ortada sihir yok; mesele uygulama, uygulama, uygulama… Ve mesele odaklanmak… Norman Jewison bana dedi ki; “Sanırım olay, kendini tek bir şeye odaklamakla ilgili. Ve zorlamak! David Gallo; “Zorla kendini!” diyor. “Fiziksel, zihinsel, yapman gereken şey zorlamak, zorlamak, zorlamak…”

4. Başarıya İnanmak!

Çekingenlik ve kendinden şüphe etmeyi zorlayıp geçmelisin. Gol-die Hawn; “Her zaman kendimden şüphe ettim. Yeterince iyi değildim, yeterince akıllı değildim. Başaracağıma inanmıyordum.” diyordu.

5. kendini zorlamak!

Gelgelelim kendini zorlamak her zaman o kadar kolay değildir ve anneler bu yüzden icat edilmiştir. Frank Gehry bana; “Beni annem zorladı.” demişti.

6. Hizmet!

Sherwin Nuland; “Doktor olarak hizmet etmek bir ayrıcalıktı.” diyor. Şimdilerde birçok genç, bana milyoner olmak istediklerini söylüyor. Benimse onlara söylediğim ilk şey; “Tamam, fakat kendine hizmet edemezsin, başkalarına değeri olan bir şey sunmalısın. Çünkü aslında insanlar böyle zengin olur.”

7. Fikirler!

TED’li Bili Gates; “Bir fikrim vardı… İlk mikro-bilgisayar yazılım firmasını; kurmak!” diyordu… Ben bunun gayet iyi bir fikir olduğunu söyleyebilirim. Aslında yeni fikirler üreten yaratıcılık sihirli bir şey değil, mesele bazı çok basit şeyleri yapmaktan ibaret.

8. Israr!

Joe Kraus diyor ki; “Israrcılık bizim için başarının bir numaralı sebebi.” Başarısızlığa karşı ısrarcı olmalısınız. Berelenmeye karşı ısrarcı olmalısınız. Berelenme nedir? BERElenme; yani “Baskı, Eleştiri, Reddedilmek ve Eşşoğlu eşşekler.” Yani, sonuç? Bu sorunun cevabı kolay:4,000 dolar ver ve TED’e gel. Eğer bunu yapamazsan, bu sekiz şeyi yap ve emin ol, bunlar başarıya götüren en önemli sekiz şeydir.

(Richard St. John’un TED konuşmalarından derlenmiştir.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu