İş Fikirleri ve İş Kurmak

Risksiz Girişim Sıra Dışı Enerji Uygulamaları

Kas gücüyle çalışan bisikletler estetik aksesuarlarıyla mükemmel taşıt aracı olmaya aday. İhtiyacı görün, pratik teknolojiyle tanışın!..

Enerji için pratik uygulamalar

BU hafta sizlere sıra dışı çözümler üreten bir markayı tanıtacağım. Amacım bir ihtiyacı ortaya koymak, geleceğin çözümlerini üreten dünya markalarından birini ilginize sunmak.

Malum, küreselleşen dünyada risksiz girişimlerin yolu denenmiş, tutmuş markaları ‘know-how’ yoluyla elde etmekten geçiyor. Bununla aşaması ise ülke çapında bayilik alınması.

İşte buluşsal yenilikleriyle Amerikalı Burley firması bunlardan biri. Halen 20 ülkede bayilik ya da üretim faaliyeti var. Patentli ürünleri enerji tüketimine çözüm getiriyor, pratik yaklaşımıyla fütüristik geleceğin kapılarını aralıyor. Bu ünlü markayla hemen temasa geçebilir, patent korumalı teknoloji transferi yapabilirsiniz.

Burley bildiğimiz bisikletler başta olmak üzere, iki tekerlekli tüm araçlar için ‘römork’ (trailer) üreten dünyaca ünlü bir firma.

Yıllar önce talebi görmüş, zamanla mevcut tesislerini büyük bir sanayiye dönüştürmüş. Gezinti, spor ve taşıma işlerinde bir uzman.

Burley önce çocuklar ve evcil hayvanlar için taşıma üniteleri yaparak işe başlamış. Sonra teknoloji ağırlıklı son derece hafif araçlarla adını dünyaya duyurmuş.

Günümüzde sadece taşıma gereçleri üretmiyor, her yere adapte olabilecek tekerlekli aksesuarlar, dönüşüm kitleri de imal ediyor.

Tekerlekli taşıma sepetleri, bebek treylerleri, kapalı kayak takımları, portatif çadırlar, kargo römorkları, çocuk karavanları bunlardan birkaçı…

ÖRNEK ALINACAK BAŞARI ÖYKÜSÜ

Burley aslında ihtiyaç algısını önceden görebilmiş, estetik ağırlıklı bir tasarım firması. Zamanla işleri geliştirip endüstriyel üretime geçmiş. Firma daha çok çocuklar için bisiklet römorkları üreten bir marka olarak ünlenmiş.

Temel sloganı “hafiflik, güvenlik ve dayanıklılık” olan markanın ilginç bir geçmişi var: Ürünlerine yeni bir ruh kattığı iddiasını dile getiren firmanın öyküsü 1970 yılında Oregon’da başlıyor. Alan Scholz adlı bisiklet aşığı bir girişimci eşinin de yardımıyla ihtiyacı fark ediyor, önce bir tasarım atölyesi kuruyor.

Amaçları evlerine 30 kilometre uzaklıktaki bir alışveriş merkezine hazırladıkları çantaları götürüp satmak. Bisiklet kültürüyle yetişen aile normal hayatlarında da hafif taşıma işlerini pedal gücüyle yapıyor.

Alan Scholz bu işe start vermeden önce plastik materyalden giyim eşyaları, çantalar ve taşıma sepetleri üretmiş meraklı biri. Aileden diğer akrabalıyla birlikte o çevrenin ünlü bisiklet sporları kulübünün de üyesi. Önce dağ bisikletleri için tekerlek ve vites mekanizmaları üretmekle işe girişiyor.

Aile işletmesine sonra kardeşler de katılıyor ‘tandem’ tipi bisiklet üretimi başlıyor.

ÇOK SAYIDA TASARIM ÖDÜLÜ VAR

Girişimciler alıveriş merkezlerinden bisikletle dönenlerin hacimli koli ve bagajları zorlukla taşıdığını fark ediyorlar. Bunun üzerine kargo taşımasına yoğunlaşılıyor.

Yaratıcılığa eğlenceyi, yeniliği ve geleceğin hayallerini katarak işi büyütüyorlar.

Market torbalarından esinlenerek koydukları Burley markası bir anda ünleniyor. Daha sonra şirketleşme, devir ve ortaklıklar dönemi başlıyor. Tam bu sırada Michael Coughlin devreye giriyor. Başkanlığı döneminde şirket gelişiyor, bir dünya markası haline geliyor.

Bugün basit gibi görünen bu işin arkasında son derece gelişmiş kompakt teknolojiler var. Tüy kadar hafif olan römorkların sırrı tekerlek ve bağlantı sistemlerindeki mekanik buluşlarla ilgili. Gelişmiş transmisyon teknikleri ve sürüş konforu Burley markasını benzersiz kılıyor.

2008 yılında en güvenli bisiklet römorku tasarım ve üretim ödülünü alan marka ‘2010 Eurobike Fuarı’nda da çok sayıda ödüle layık görülmüş.

ULUSAL BAYİLİK ALINABİLİR

Bu aşamada bizim önerimiz şu: Dünyada kentlerin giderek modernleşmesi, banliyö bölgeleri ile güvenlikli konut sitelerinin kurulması bu türden taşıma metodunu bir ihtiyaç haline getirdi.

Örneğin İstanbul’da ilk örneklerini gördüğümüz kentsel dönüşüm projeleri, sitelerin içinde yer alan alışveriş merkezlerine artık motorlu araçlarla gitmeyi bir lüks haline getirmiş durumda. Hem sağlık hem de spor amaçlı bir ulaşım için tek seçenek akasında hafif römorku olan bisikletler olacak. Geniş yeşil alanlarda bebek ve çocukların güvenlik içinde gezdirilmesi için yine bu tür araçlara ihtiyaç var.

İhtiyaçlar bunlarla sınırlı kalmayacak; tatil ve yazlık beldelerinin bir numaralı taşıma araçları da römork takılmış bisikletler olacak, işin içinde turistik aktivitelerin bulunması beklentileri hızlandıracak.

Fonksiyonel tasarımı, güvenlik donanımlarıyla Burley Türk girişimcilerin ithal edebileceği, ‘know-how’ ya da acentelik yoluyla Türkiye’ye kazandıracağı cazip işlerden biri.

Sürekli yenilikleriyle dikkat çeken çevre dostu bu markayı meraklıların dikkatine sunarken, geleceğe ilişkin bir ihtiyacı vurgulamış oluyoruz. İlgilenen tüm girişimciler markanın Amerika’daki merkeziyle temasa geçebilirler.

Burley markası uluslararası vizyona sahip bir marka. Birçok ülkede yetkili bayilikleri var. Avustralya, Belçika, Kanada, Şili, Japonya, İtalya, Hollanda, Norveç, İngiltere, İsveç ve İsviçre bunlardan birkaçı… Ürünler arasında en çok tutulanı Travoy’ adlı ilginç bir buluş. Özellikle ‘Travoy Shopping’ modeli kendi kategorisinde inanılmaz satış rekorları kırmış bir tasarım. Bu tür römorkların üzerine reklam almak dahi mümküni Firmanın Online çevrimiçi bayilik sistemi bulunuyor. Son derece fonksiyonel ürünlerin demolarını internette canlı olarak inceleyebilir, ulusal bayilik için düşüncelerinizi daha da olgunlaştırabilirsiniz.

Nur Demirok

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu