Güncel Ekonomi Haberleri

Rüzgâr TL varlıklar lehine esiyor

Dolar/TL’de 5.30’daki güçlü destek bölgesi son haftalarda test edildi ve Cuma günü piyasalarda kapanış bu seviyenin altında oldu. Altta geniş boşlukların bulunması dolar/TL’de ani sert düşüşler olma ihtimalini artırıyor…

Dolar/TL

YURTİÇİNDE enflasyonla mücadele programı, ÖTV ve KDV indirimleri, TL’nin diğer para birimleri karşısındaki değer kazanımı ve başta petrol olmak üzere emtia fiyatları tarafındaki düşüş, Türkiye’nin enflasyonla mücadele programına kısa vadede hızlı destek veren konular oldu. Bu süreçte içeride uygulanan politikalar ile başta ABD üe ilişkilerde sağlanan yumuşama olmak üzere jeopolitik risklerdeki düşüş de TL varlıkları destekledi.

Tüm bu gelişmelerin etkisi ile Dolar/TL 5.30 Euro/TL’de 6.00 seviyesine dayandı. 3 Aralık’ta açıklanacak kasım enflasyonuna yönelik olumlu beklentiler de bu hafta TL varlıkları desteklemeye devam edecektir. Yukarıda saydığımız tüm gelişmeler enflasyonda aşağı yönlü trendi başlatabilecek unsurlar. Bu gelişmelerin etkisi ile kasım ayı enflasyonunun negatif gelmesi sürpriz olmayacaktır. Kurlardaki ve emtia fiyatlarındaki düşüş de kasım ayının ardından aralık ayında da enflasyonun düşüş trendine destek verecektir. Bu nedenle TL açısından yılsonuna kadar olan dönemin daha pozitif geçmesi olası. Bu dönemde iç ya da dış siyasette önemli bir kırılma yaşanmaz ise TL’nin bir süre daha değer kazanmaya devam ettiğini görebiliriz.

TL varlıklar

FED’İN AÇIKLAMALARI DA TL LEHİNE

Fed Başkanı Jerome Powell, önceki hafta çarşamba günü katıldığı bir toplantıda ABD ekonomisinin güçlü olduğunu, ancak politika yapıcıların dikkatlerini faiz oranlarını ne kadar yukarıya ve ne hızda yükselteceklerine çevirmeleri ile birlikte zorluklarla karşılaşabileceğini söyledi. Powell, ABD ekonomisi hakkında genelde olumlu konuşurken, yurtdışında büyümenin yavaşlaması, azalan mali teşvikler ve 2015 yılının sonundan bu yana Fed’in gerçekleştirdiği sekiz faiz artırımının ekonomi üzerindeki gecikmeli etkisi gibi potansiyel zorlukları da dile getirdi. Powell, 2019 yılında karşılaşılabilecek zorlukları dile getirirken faiz artırımı temposuna gelecek yılın bir kısmında ara verilebileceği bir senaryo ortaya koydu. Ayrıca Fed üyelerinin konuşmalarında verdikleri mesajlarda nötr faiz seviyelerine yakın olduklarına dair değerlendirmeler ve faiz artırımı konusunda temkinli olmaları da dikkat çekti. Yine geçen hafta Fed üyelerinin de güvercin tondaki mesajlarının devam ettiği görüldü. Geçen hafta ortasında ABD Başkanı Donald Trump, ekonomi ve finans piyasalarının durumu hakkındaki soruya verdiği yanıtta, Fed’in faizi düşürdüğünü görmek istediğini söyledi. Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Fed’in faiz artırım kampanyasına ara vermesi gerektiğini söyledi ve ABD Başkanı Donald Trump ile aynı görüşte olabileceklerini işaret etti. Powell’ın ve Fed üyelerinden gelen mesajlar sonrasında Fed’in faiz artırımlarına ara verebileceğine ilişkin beklentilerin güç kazandığı izlenirken dolar küresel piyasalarda baskılanmaya devam etti. Yurtiçinde TL lehine oluşan havanın Fed tarafında da bu mesajlarla desteklenmesi 5.30 desteğinin kırılması için zemin hazırlıyor.

AVRUPA VE İNGİLTERE SORUNLARI İLE YÜZLEŞİYOR

21 Kasım Çarşamba günü Avrupa Birliği Komisyonu, İtalya için 2019 taslak bütçesinin kurallara uymadığı ve kamu borcunu düşürmediği gerekçesiyle “Aşırı Açık Prosedürü” adlı disiplin sürecini başlattı. Söz konusu prosedür sonunda İtalya’ya yönelik mali yaptırımlar uygulanabilecek. AB Komisyonu’nun disiplin süreci başlatmasına İtalyan hükümeti “geri adım atmama” yönünde karşılık verdi. İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Salvini, “Geri adım atmıyoruz çünkü ekonomik manevrada koyduğumuz paralar sağlıkla ilgili ve sağlık hakkına dokunulmaz. Para İtalyanların parası ve bu parayı nasıl harcayacağımızı İtalyanlara soracağız” dedi. Önümüzdeki dönemde bütçe ile ilgili gelişmeler başta olmak üzere İtalya kaynaklı riskler takip edilmeye devam edilecek. İtalya ile birlikte AB ile İngiltere arasında devam eden Brexit görüşmeleri de önemini korumaya devam ediyor. AB ve İngiltere Brexit’te gelecekteki ilişkileri belirleyecek taslak belge üzerinde perşembe günü anlaştı.

Tusk, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker’in kendisine, müzakerelerde prensipte uzlaşı sağlandığını söylediğini ve siyasi deklarasyonun liderlerin onayına sunulacağını duyurdu. Perşembe günü sterlin, dolar karşısında AB ve İngiltere’nin bir serbest ticaret bölgesi oluşturmak için anlaşmaya vardığını ve İrlanda konusunun kararının geleceğe bırakılacağını içeren anlaşma taslağı sonrası yükseliş kaydetti. Haftanın son işlem gününde ise Brexit’e yönelik yeni gelişmeler takip edildi. Brexit anlaşması Cebelitarık’ın statüsünde garanti isteyen İspanya’nın engeline takıldı. Brexit anlaşmasının taslağındaki 184. maddeye “müzakere edilmeden bir gecede konuldu” diye tepki gösteren İspanya, Cebelitarık ile ilgili müzakerelerin sadece İspanya ve İngiltere arasında bırakılmaması halinde Brexit’i veto edeceğini açıkladı. Brexit tarafındaki gelişmeler yakından takip edilmeye devam ediliyor. Anlaşmalı Brexit’e işaret eden gelişmelerin sterlini desteklediği izlenirken anlaşmasız ayrılığa ilişkin endişeleri artıran gelişmeler İngiltere varlıklarını baskılamakta. Brexit Zirvesi’ndeki gelişmeler ve İngiltere Parlamentosu’nun Brexit taslağına ilişkin oylaması ilerleyen günlerde izlenmeye devam edilecek. Gerek İtalya kaynaklı sorunlar euro’yu baskılarken, Brexit konusundaki belirsizlikler de hem euro hem de sterlin üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor.

Borsa İstanbul’da yurtdışı etkisi

Borsa İstanbul’da yurtdışı piyasaların etkisi oldukça yüksek dozda hissediliyor. Bu süreçte yurtdışmda küresel ölçüde hisse senetleri piyasaları üzerinde etkili olabilecek en önemli başlıklar arasında başta da bahsettiğimiz, Brexit, İtalya, Fed gibi konuların yanında ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin seyri de önemli. Çarşamba günü ABD Başkanı Donald Trump yönetimi tarafından yapılan açıklamada, Çin’in ABD-Çin ticaret anlaşmazlığının merkezinde bulunan “adil olmayan” ticaret uygulamalarını değiştirmediği belirtilirken, bu açıklama ay sonunda ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasında yapılacak toplantı öncesinde gerilimi artırdı. Ticaret savaşlarına yönelik endişelerin yaşanan gelişmeler neticesinde tekrar artış kaydetmesi kürese! risk iştahrüzerinde baskı oluştururken hisse piyasaları üzerinde satış baskısını artırdı.

Bu hafta bu konunun daha yoğun bir şekilde gündeme geleceğini ve küresel ölçüde hisse senetleri üzerinde volatiliteyi artıracağını düşünüyoruz. BIST-100’de yurtdışı etkisinin yoğun bir şekilde hissedilmeye devam edeceğini düşünmekle birlikte teknik olarak 91.300 desteğinin oldukça kritik bir hale geldiğini düşünüyoruz. Bu seviye üzerinde kapanışlar gördüğümüz sürece teknik olarak yukarı potansiyelin yüksek seyretmeye devam edeceğini düşünüyoruz. 95.000 üzerinde olacak bir kapanışın ise teknik alımları hızlandıracağını ve 500 ve 200 günlük ortalamalar ile haziran sonrası görülen zirvelerin de bulunduğu 99.500-101.500 aralığının hedef konuma geçebileceğini düşünüyoruz. 91.300 seviyesi altında olacak kapanışlar ise teknik görünümde önemli bir bozulmaya işaret edecektir. Bu durumda aşağıda 88.500 burası da kırılacak olursa ağustos ayında görülen diplerin bulunduğu 84.500 hedef konuma geçebilir. Bu nedenle bu hafta yön konusunda referans noktası olarak 91.300 seviyesini takip edeceğiz.

Dolar/TL’de nereler görülebilir?

Başta dolar, euro ve sterlin olmak üzere gelişmiş ülke para birimleri üzerindeki belirsizlikler, öncesinde çok ciddi bir şekilde satılmış olan ve emsallerine kıyasla çok büyük iskontoya sahip TL için pozitif bir atmosfer oluşturuyor. Bununla birlikte emtia fiyatlarının da desteği ile enflasyonda görülen zirvelerin ardından bir düşüşün başlayacağına olan inanç ve ekonomideki yavaşlamanın katkısı ile döviz talebindeki düşüş de kısa vadede TL lehine pozitif bir atmosfer oluşturuyor. Dolar/ TL’de teknik olarak 5.30 civarında oluşan güçlü destek bölgesi son haftalarda sıkça test edildi ve Cuma günü yurtiçi piyasalarda kapanış bu seviyenin altında oldu. Bu seviyenin altında geniş boşlukların bulunması dolar/TL’de ani sert düşüşler olma ihtimalini artırmaktadır.

Ağustos ayında başlayan düşüş trendi altında kaldığı sürece aşağıdaki bu seviyeler hedef olmaya devam edecektir ancak düşüş trendi son günlerde mevcut fiyatlara oldukça yaklaşmış durumda. Dolar/TL’de bu hafta 5.25 altına sarkılamamış olursa teknik tepkiler görülebilir. Bu nedenle bu hafta hareketlerin biraz daha sertleşebileceğini düşünüyoruz. 5.30 altında 200 günlük ortalamanın bulunduğu 4.96’ya kadar önemli bir destek bulunmayan kurda, bu seviyenin altında 4.75-4.85 aralığında ağustos ayındaki sert yükseliş öncesi güçlü dirençlerin oluştuğu bölge test edilmek istenebilir. Bu nedenle düşüş trendi içinde kalındığı sürece yukarı yönlü hareketlere temkinli yaklaşmakta fayda olduğunu düşünüyoruz. Aşağıdaki bu görünüme karşın kur bu hafta 5.25 üzerinde tutunmayı başarırsa bu durum düşüş trendinin sonlanmasına ve kısa vadeli de olsa tepkiler yaşanmasına ve bu süreçte bir konsolidasyon bölgesi oluşmasına neden olabilir. Bu durumda da yukarıda 5.40 ve devamında 5.54 önemli direnç noktaları olarak çalışabilir.

ÜZEYİR DOĞAN

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu