Başarılı Girişimcilik

Saç problemi yeni iş alanı yarattı

Saç problemine ABD’li bir saç protez şirketinde çözüm bulan Gökhan Örmen, sonrasında bunu işe dönüştürdü, iggi yılında çalıştığı tekstil şirketinden istifa edip Hair Desing Centers’ı (HDC) kuran Örmen, son bir yıldır da İtalyan medikal protez saç markası Cesare Ragazzi’nin ürünlerinin Türkiye’de uygulamasını ve satışını yapıyor. Örmen, “Gerçek saç fonksiyonlarına sahip ürünler sunan bu markanın etkisiyle 400 bin Euro’luk ciromuzda bu yıl yüzde 30’luk büyüme hedefliyoruz” diyor.

Hayatındaki ihtiyaçları işe dönüştüren birçok girişimci vardır. Gökhan Örmen de onlardan biri. Henüz 20’li yaşlarda bir tekstil şirketinde üst düzey yönetici olarak görev yaptığı sırada, saçlarını kaybetmeye başlayan Örmen, bu sorununa çare ararken kendi işinin patronu oldu. ABD’ye yaptığı iş seyahatinde kellik problemi için önce saç ekim merkezlerinin kapısı çaldı. Ancak uygulamanın yüksek fiyatı nedeniyle bu yöntemden vazgeçti. Artından protez saç uygulamasından haberdar oldu. Bu yöntemin eski saçlarına yakın bir görüntü sağlayacağını da görünce buna yöneldi. Önce kendisi için sipariş verdi.

Uygulamayı ABD’de yaptırıp Türkiye’ye döndü. Ancak protez saçlarının bakımı için ayda bir ABD’ye gitmesinin mümkün olamayacağını düşünerek bu işi Türkiye’ye taşımaya karar verdi. ABD’deki merkezde protez saçın uygulamasından bakımına kadar işin tüm inceliklerini öğrendi. Sonra da 1991 yılında çalıştığı tekstil şirketinden istifa edip bu alana yatırım yaptı. Örmen, Levent’te Türkiye’nin ilk protez saç merkezi Hair Desing Centers’ı (HDC) kurdu.

70 satış noktası var

O dönem ürünleri ‘mucize peruk’ olarak basında sıkça yer aldı. Zamanla işin boyutu biraz şekil değiştirdi. Türkiye’de bayilik şeklinde büyüyen şirketin bugün 15 ilde bayisi ve Türkiye genelinde 70 satış noktası var. Örmen, son bir yıldır da saç işinin farklı bir alanına adım attı. Medikal saç protezi sektörünün ‘Ferrari’si’ olarak tanımlanan Italyan ‘Cesare Ragazzi’ markasının Türkiye temsilciliğini yürütüyor. Markanın ürettiği özel protez saçların Türkiye’deki uygulamasını ve satışını yapan Örmen, geçen yılki 400 bin Euro’luk cirolarında bu yıl yüzde 30’luk büyüme hedeflediklerini söylüyor.

Tıp merkezlerine girecek

İtalyan medikal protez saç markası Cesare Ragazzi aslında, ikinci Dünya Savaşı yıllarında gazilere protez el, kol, bacak üreten bir firma. Bu teknolojiyi son 40 yıldır saç derisi üzerinde kullanan şirket, gerçeğinden ayırt edilemeyen protez saçlar üretiyor. Üstelik tamamen el işçiliğine dayanan bir üretimi söz konusu. Antibakte-riyel özelliği bulunan bu ürünleri saç kıran olanlar, kemoterapi ve radyoterapi görenler kullanabildiği gibi saç seyrekliği sorunu yaşayanlar da tercih ediyor. Uygulama sırasında ise piyasadaki diğer protezlerin aksine tek bir saç teli dahi kesilmiyor.

Şirketin; ABD, Kanada, Brezilya, Hindistan, İngiltere olmak üzere 6 ülkede kendi uygulama merkezlerinde, tıp merkezleri ve hastanelerde bu hizmeti sunduğunu belirten Cesare Ragazzi Türkiye Koordinatörü Gökhan Örmen, Cesare Ra-gazzi’nin Londra’daki ünlü Harrods mağazasında kendilerine özel alanlarının da bulunduğunu söylüyor.

100’den fazla uyguluma

Türkiye’de Cesare Ragazzi’nin protezlerini bir yılda 100’den fazla kişiye uyguladıklarını dile getiren Örmen, “Biz saçm kalıbım alıp İtalya’ya gönderiyoruz. Ürün hazırlanıp en geç bir ayda bize geliyor. Bunun ardından da uygulamasını yapıyoruz. Diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de kısa süre sonra hastaneler ve tıp merkezlerinde de uygulamaya başlamayı planlıyoruz. Buna yönelik çalışmalarımız var. Gerçek saç fonksiyonlarına sahip olan bu ürünün fiyatı ise 4 bin Euro’dan başlıyor” diye anlatıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu