Anasayfa / Pazarlama ve Satış / Sadakat kartlarını mobil ortama taşıyan pazarlama stratejisi

Sadakat kartlarını mobil ortama taşıyan pazarlama stratejisi

Sadakat kartlarını mobil ortama taşıyan, müşterilere tek bir kanaldan daha kapsandı ve derin bir dokunuşla ulaşmayı sağlayan Hopi, Boyner Holding’in son dönemdeki en iddialı projesi. Bugüne kadar 25 milyon TL yatırım yapılan Hopi’de yatırım süreci bitmiş değil. 2 milyon kişinin indirdiği uygulamanın bir yıl sonunda 5 milyon kişi tarafından kullanılması için çalışmalar son hızla devam ediyor.

Boyner Grubu’nun hayata geçirdiği alışveriş uygulaması Hopi, Fedon’un da yer aldığı son reklam kampanyasıyla mecralarda yerini aldı. İddialı bir pazarlama iletişimi stratejisi ve bütçesiyle hayatımıza giren Hopi, bu çalışmalarının karşılığını da kısa sürede almış görünüyor. Zira Temmuz başı itibariyle 2 milyon kişi uygulamayı indirmiş ve bu kişilerin yansından fazlası da Hopi’yi kullanmış. Hedefte ise kullanıcı sayısını yıl sonuna kadar 4 milyona çıkarmak var.

hopi

Bir yılın sonunda ise hedef 5 milyon kullanıcıya ulaşmak.

Bunun için Eylül ayında ikinci faz iletişime geçilecek.

Geçen hafta bir araya geldiğimiz Hopi Genel Müdürü Onur Erbay, Hopi’nin lansmanının ardından hızla geniş bir tabana yayılabilmek için ciddi bir mecra kullanımı ile iletişim yaptıklarını söylüyor. Hopi’nin insanları tanıdıkça akıllanan bir platform olduğunun altını çizen Erbay “Ne kadar çok kullanılırsa o kadar akıllanacağı için yoğun iletişim yaptık ve yapmaya da devam edeceğiz” diye konuşuyor.Uygulamaya indiren kişilerin yarısından fazlasının Hopi’yi kullanmasını bir başarı olarak nitelendiren Erbay, ilk kullanımın ardından dört hafta içinde ikinci kullanımların da gerçekleştiğini anlatıyor. Sadece reklamlarla da dokunmuyor Hopi müşterilerine.

Çağn merkezinden, mağazaya, e-ticaret sitesinden uygulamaya kadar pek çok noktada dokunmaya çalışılıyor. Müşteri sayısı arttıkça Hopi’nin akıllanacağını, her kişiye dokunma mecrasının farklılaşacağını ve kişiye özel kampanyaların devreye gireceğini anlatan Erbay, Ağustos ayında mobil ödemenin de devreye alınacağının bilgisini paylaşıyor.

ÜYE MARKALARA NE KAZANDIRIYOR?

Uygulamayı kullanan kişi sayısı artarken, üye işyeri sayısında da artış söz konusu. Şu anda 35 civarında olan üye iş yeri sayısının yıl sonunda 65’e ulaşması bekleniyor. Giyimden gıda perakendesine, otomobilden havayoluna kadar pek çok kategoride müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için tüm kategorilerdeki markalarla çalışmak istediklerini söyleyen Erbay, üye işyerlerine kattıkları değerle ilgili işe şunlan söylüyor:

“Üye işyerlerinde müşteri trafiği ve ciro artışı sağlıyoruz. Şu anda üye müşterilerimize ortalama yüzde 20 trafik, yüzde 30 satış artışı sağladık. Dahası yeni müşteri kazanımları da söz konusu.”

Yapılan araştırmalara göre bir insanın evde cüzdanını unuttuğunda geri dönmediğini, ancak telefonunu unuttuğunda geri döndüğünü hatırlatan Erbay, yılın son çeyreğinde mobil ödemenin de uygulamaya ekleneceğini anlatıyor. Hopi’ye önümüzdeki dönemde alışveriş listesi oluşturup bunu paylaşmaktan, ürün aramaya kadar pek çok yeni özellik gelecek.

Peki Hopi sadakat kartlarını yok mu edecek? Hopi’nin çatı sadakat programı olarak kurulduğunu söyleyen Erbay, bu uygulamaya markaların sadakat kartlarının işlenebildiğim, dahası markalann sadakat başvurularını bu uygulama sayesinde alabildiğini anlatıyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir