İş Fikirleri ve İş Kurmak

Safran Bitkisi Yetiştirmek Çok Kazandırıyor

Kilosu 20 Bin Lira Olan Safran Bitkisi Yetiştirmek Çok Kazançlı Bir Yatırım Olabilir

Karabük’ün Safranbolu ilçesinde yetiştirilen, çok sayıda kullanım alanı olan, yılda 15-20 kilogram üretilen, dünyanın en pahalı bitkisi safrandan bu yıl 25 kilogram üretilmesi hedefleniyor.

Bizans döneminde Batı Anadolu’da ticareti yapılan, Osmanlı döneminde de önemini koruyan safran, adını verdiği ilçede 38 çiftçi tarafından 38 dönüm alanda üretiliyor.

Ağustos ve eylül aylarında ekilen, ekim ve kasım aylarında hoş kokulu mor çiçekler açan, sabah erken saatlerde güneş doğmadan hemen önce toplanan safran, boya sanayisi, yemek, kozmetik, ilaç ve gıda endüstrisi gibi alanlarda kullanılıyor.

Kilosu 15-20 bin lira arasında değişen fiyatlarda satılan dünyanın en pahalı baharatı ve kendi ağırlığının 100 bin katı kadar sıvıyı sarı renge boyayan, tarihi ve turistik ilçe Safranbolu’ya da adını veren safranın her yıl ilçede şenliği düzenleniyor. Özellikle gıda boyası ve tat verici olarak kullanılan safran, dünyada İspanya, Fransa, İtalya ve İran’da da yetiştiriliyor. Safranbolu Kaymakamı Gökhan Azcan,safran üretmek isteyen çiftçilere devlet olarak her türlü destek sağladıklarını, her geçen yıl üretimi artırmayı hedeflediklerini söyledi. Üretimi artırmak için projeler hazırladıklarını, şu anda yılda 15-20 kilogram safran üretildiğini belirten Azcan, şöyle konuştu:

”Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğümüzün kontrolünde 38 çiftçimiz bu işle meşgul oluyor. Her yıl çiftçilere verilen safran soğanlarının tarım müdürlüğü teknik elemanlarının nezaretinde dikimi sağlanıyor. Üretim alanının artmasının yanı sıra üretim teknikleri geliştirildi. Dikimden hasada kadar yapılacak çalışmalar sistemli eylem planı haline getirildi. Bu kapsamda bu yıl 25 kilogram üretim amaçlanmaktadır. Bitkinin bakımı çok zor, özel eğitimler sonunda üretilebiliyor. 80 bin safran çiçeği yarım kilogram geliyor. Pazar sıkıntısı yok. Genellikle iç pazarda değerlendiriliyor.”

”Coğrafi işaretimizi aldık”

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Çetin Ayvalık ise Safranbolu’daki safran üreticilerinin en büyük sıkıntısının ülkedeki sahte safran satışı olduğunu belirtti.

Geçen yıl ”Safranbolu safranı” olarak coğrafi işaret aldıklarını ifade eden Ayvalık, ”Safranbolu’da üretilen safran, ülkemizde ve dünyada kalitesiyle aranan bir bitkidir. Maalesef ülkemizde ‘yalancı safran’ diye adlandırdığımız bazı bitkiler pazarlanıyor. İran safranı da ilçemizde üretilen safranla karıştırılıp satılıyor. İlçemizde üretilen safranları sürekli kontrol altında tutuyoruz. Amacımız safranımızı koruma altına alıp sahtelerine izin vermemek” diye konuştu.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu