Ek İş Yapmak Ek Gelir Sağlamak

Sahaflık emeklilere çok yakışan bir iş

SAHAFLIK

sahaflikKökenini ‘kitap’ ya da ‘sahife’den alan eski bir terim. Kitapçılıkla uğraşan kişiler bu tanımla anılırdı eskiden. Şimdi sadece eski, ikinci el kitap satanlara bu isim veriliyor. İstanbul Beyazıt Camisi yanındaki çarşı bu ismi yaşatan esnafların yoğun olduğu yerlerden biri.

Anadolu’da da epey bilinen bir meslek. Ancak gerçek sahaflığın kendine özgü kuralları var. Eski yazıya aşina olmayı gerektiriyor. El yazması eserlerin büyük paralarla el değiştirdiği yer yine bu sahaflardır. Eski kitapların her çeşidi satılıyor. Dil ve baskı çeşitliliği mesleğin zenginliğinden. Örneğin, Paris’te Sen Nehri civarına sıralanan eski kiçıların çoğu güngörmüş emekliler.

Londra, New York, Berlin gibi yerlerde de öyle. Önemli bir bölümü aynı zamanda “koleksiyoner”. Tedavülden kalkmış paraları pulları da buralarda bulmak mümkün.Antik kitaplar kimi zaman müzayedelere de konu oluyor. Öyle tahmin ediyorum ki, Anadolu kent ve kasabalarında hala nadide eserlerin yanı sıra, eski yayınlardan örnekler de bulunabilir.

Sahaflık emeklilere çok yakışan bir iş. Sahaf dükkânları aynı zamanda emeklilerin buluşma ve sohbet mekânıdır. Tıpkı eskiden İstanbul’daki Sahaflar Çarşısının hemen yanında yer alan tarihi ‘Çınaraltı’ gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu