Ek İş Yapmak Ek Gelir Sağlamak

Sahaflık emeklilere çok yakışan bir iş

Sahaflık: Kitap Tutkunlarının Buluşma Noktası

Sahaflık, kökenini “kitap” ya da “sahife” terimlerinden alan eski ve özel bir meslektir. Eski zamanlarda kitapçılıkla uğraşan kişiler sahaflar olarak anılırdı. Günümüzde ise sadece eski ve ikinci el kitapları satan kişilere bu ad verilmektedir. İstanbul’un tarih kokan semtlerinden biri olan Beyazıt, Beyazıt Camisi’nin yanındaki çarşıyla sahafların yoğun olarak faaliyet gösterdiği alanlardan biridir.

Anadolu’nun dört bir yanında da sahaflık epey bilinen bir meslektir. Ancak gerçek sahaflığın, kendi içinde özgün kuralları ve incelikleri bulunmaktadır. Eski yazı türlerine aşina olmayı gerektirir. El yazması eserler, özellikle sahaflar arasında yüksek bedellerle el değiştirir. Eski kitapların farklı dillerde ve basım çeşitlilikleri, bu mesleğin zenginliğini yansıtır. Örneğin, Paris’in Sen Nehri kıyısındaki sahafların birçoğu, deneyimli emekliler tarafından işletilmektedir.

Sahaflık
Sahaflık

Londra, New York, Berlin gibi büyük şehirlerde de durum farklı değildir. Bu şehirlerdeki sahafların önemli bir bölümü aynı zamanda koleksiyonerdir. Eski paralar ve pullar gibi koleksiyon ürünlerini de bu mekanlarda bulabilirsiniz.

Antik kitaplar zaman zaman müzayedelerde de yer alır. Anadolu’nun kasaba ve kentlerinde de hala nadir eserlerin yanı sıra eski yayın örnekleri bulunabileceğini tahmin etmek zor değil.

Sahaflık, özellikle emeklilere uygun bir iş olarak kabul edilir. Sahafların dükkânları aynı zamanda emeklilerin buluşma ve sohbet noktalarından biridir. İstanbul’daki tarihi Sahaflar Çarşısı’nın hemen yanında yer alan efsanevi “Çınaraltı” gibi sahaflar da bu kültürel mirası yaşatan ve geçmişle günümüzü buluşturan mekanlardır.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu